Quantcast
Yogurt - Bizarpedia, bilgi kaynağı
aç/kapa artema

  YOGURT

 1. ilk nasil uretildigi belli olmayan sut urunu..
  (elsa, 05 Agustos 2005 Cuma, 00:36:11)
 2. meyvelisi igrenc ama kizartmalarla super :-))
  (nehir, 06 Agustos 2005 Cumartesi, 12:59:23)
 3. yapisi cok kirilgan olan sut hava ile temas ettiginden itibaren degismeye baslar. ozellikle orta asya ve kafkaslardaki iklim ve havadaki bakteri cesitleri sutun fermantasyonunu hizlandirir, sutu kati bir yapiya donusturur.bunu turkler yogurt olarak adlandirmistir. ilk uretilmis gidadir. b vitami, protein ve kalsiyum bakimindan zengin, hazmi kolay bir besindir. anadoluda bir cok cesidine rastlamak mumkundur. ozellikle denizli isli yogurduyla unludur.
  (kedimi7ler, 10 Agustos 2005 Çarşamba, 01:41:32)
 4. amerika'da yaklasik olarak 45-50 yil once ,avrupa'da da yirminci yuzyil baslarindan itibaren taninmaya ve yapilmaya baslanan bu yiyecegin en azindan 1000 yil once turk ulkelerinde yapildigi ve yendigi bir gercektir.1000 yil once balasagunlu hacip ve kasgarli mahmut tarafindan yazilmis olan kutadgu bilig ve divanu lugati't -turk adli eserlerde yogurda bugunku anlamda raslanilmaktadir.
  fransa'ya yogurt 16. yuzyilda 1. fransuva'ya tedavi amaciyla turkler tarafindan goturulmus ve o tarihte yogurt ffransa'da daha ziyade ilac olarak taninmistir.yogurdun esas yayilmasi ve genis capta turk sinirlarini asmasi 20.yuzyilin baslarina rastlar.

  anadolu'da yogurdun ilk 0kez yapilsina iliskin yaygin bir inanis vardir.buna gore,genc bir kiz hidrellez gunu kirlarda ciy toplar.bir ses bunlari sute katarsa her deva bir yiyecek elde edecegini soyler.kiz ciyi sute katip yogurt yapar.(anadolu'nun bazi yorelerinde bu gun de bu bicimde yogurt yapilmaktadir.)


  (bir kalem bir pergel bir de cikolata alacagim, 26 Agustos 2005 Cuma, 17:58:04)
 5. yoğurdun ilk defa nasıl yapıldığına dair yeterli miktarda bilgi mevcut olmamakla beraber hz. İbrahim 'e melekler tarafından öğretildiğine bundan sonra babadan oğula sır haline intikal ettiğine dair hikayelerde vardır. eski türkçede yoğurt kelimesi bazen yoğurt bazen de yogrut şeklinde ancak 8. yüzyıldan sonraki metinlerde görülmektedir.

  yoğurt kelimesinin geçtiği uygurca kelimeler taklamakan çölünün kuzey doğusuna düşen bu günkü tufan karahoca (eski adı hoçu) civarında bulunmuştur. gezegenlere sunulması gereken kurbanlara yemek olarak gelince güneşe; süt ve lapa, aya; yoğurtlu yemek, saturne; yeşil, kırmızı fasulye, ruhu gezegenine; susam yemeği ve ballı yemek sunulmaktadır.

  kaşgarlı mahmut tarafından 10 asırda yazılmış bulunan divanı lügatıt türk ve balas gumlu yusuf hacip tarafından kutagu bilig adlı eserlerinde yoğurt kelimesine bugünkü anlamda rastlanmaktadır. yoğurdun avrupada yayılışıyla ilgili ilk bilgiye fransız tıp tarihinde rastlanmaktadır. 16. asırda fransa krallarından 1. fransua ateşli ishal hastalığına yakalanmıştır. kralın doktorlarının bütün gayretlerine rağmen iyi edememişler. kralın annesi kanuni sultan süleyman 'dan bir doktor istemiş. İstanbul'dan fransaya gemi ile gönderilen türk doktor birlikte götürdüğü keçinin sütünü sağıp yoğurt yaparak krala ilaç olarak yedirmiş kral kısa bir tedaviden sonhra iyileşmiştir.

  avrupa bihassa amarikada yoğurda bulgar sütü adı verilmektedir. bunun sebebi m.grikoraff adında bir bulgar doktorun 19. asrın sonunda İsviçrenin geneve şehrinde yaptığı araştırmada yoğurttaki laktobacillus bulgaricus mikrobunu keşfetmesidir. yoğurdun avrupada esaslı olarak yayılması pasteur enstitüsünde çalışan nobel ödülü almış bulunan rus bakteriyolog metchnökoff un ileri sürdüğü fikir sağlanmıştır. metchnökoff yoğurdun bağırsaklardaki kokutucu bakterileri öldürdüğü ve faliyetlerine mani olduğu için hayatı uzattığını ileri sürmüş ve misal olarak kafkasya, balkanlar ve türkiye'deki uzun ömürlü insanların hep yoğurtla beslendiği belirtilmiştir.

  avrupada bu suretle yayılan yoğurt amerika'ya götürülmüştür. 1932 yılında dr. j.m. rosell kendi adı ile kurduğu enstitüde yoğurt kültürü yapmaya başlamıştır. hollywood sinema yıldızlarına beslenme uzmanı dr. gaylod houser sağlık, gençlik ve güzelliğin muhafazası için yoğurt yenmesini tavsiye etmiş ve bu suretle yeni dünyada yoğut üretimi birden bire artmıştır.

  eski dünyadan asya ve afrika da yoğurdun yayılışı türklerin görüşleriyle birlikte olmuştur. hindistan, İran, mısır, lapant, İzlanda, İskandinavya ve moğalistan bu arada anılabilir. Çin'de yoğurt yendiğini marco polo yazmaktadır.

  http://tr.wikipedia.org/wiki/yo%c4%9furt

  (sucuk doner, 14 Şubat 2006 Salı, 14:18:54 ~ 14:19:23)
 6. sütün bi miktar maya yardımıyla fermante olması sonucu ortaya çıkan aslında bi nevi bakteri marifeti sağlıklı lezzetli gıda maddesi.
  bi belgeselde ilk defa nohutla mayalandığını duymuştum.mantıken doğru olabilir ama bi gıda mühendisine sormak lazım.

  (noktalivirgul, 14 Şubat 2006 Salı, 14:30:25)
 7. Yoğurt streptococcus termophilus ve lactobacillus bulgaricusun bire bir oranda karışık kültürüyle üretilen fermente bir süt ürünüdür. Yoğurt üretiminde söz konusu bu iki organizma birbirleri üzerinde destekleyici sinerjistik etkiye sahiptirler. Bu nedenle her iki organizma yalnız başlarına ürettikleri laktik asit ve aromaların daha fazlasını üretmektedirler.

  Yoğurt üretiminde kullanılan bu kültürlerin fonksiyonlarını şu şekilde özetleyebiliriz;

  1. Yoğurt üretiminde kullanılan bu organizmalar laktozdan laktik asit üreterek sütün PH sını 6,3-6,5 den fermantasyon sonunda 4,6 nın altına düşürmektedirler.
  2. Yoğurda özgü karakteristik tat ve koku üretirler.
  3. Sert bir pıhtı oluşturarak son ürüne bir stabilite ve viskozite kazandırırlar.

  Yoğurtta kullanılan starter kültürler tarafından üretilen en önemli aroma maddesi asetaldehittir.
  Ancak asetaldehiti bu iki organizmadan hangisinin ürettiği kesin bir sonuç kazanmamıştır. Karakteristik tat ve aromaya sahip yoğurtta 23-41 mg/kg düzeyinde asetaldehit bulunmalıdır. Doğal yoğurt aromasının oluşumunu destekleyen diğer bir madde ise pek çok süt ürününde de starter kültürler tarafından üretilen diasetildir. Yoğurttaki miktarı yaklaşık 0.5 mg/kg dır. Bunların yanında yoğurda az miktarda asetoin, asetik, formik, kaproik, kaprilik, kaprik, bütirik, propiyonik ve izovalerik gibi asitler oluşmakta, bu maddelerde tipik yoğurt tat ve aromasını etkilemektedir.

  (01 fb 1907, 09 Şubat 2007 Cuma, 11:19:33)
 8. Sütün belli bir sıcaklık derecesinde mayalanmasıyla elde edilen, beyaz, koyu kıvamlı ve protein değeri yüksek bir yiyecek. İnek, koyun, keçi ya da manda sütünden yapılır. Önce süt iyice kaynatılır. Daha sonra ılık bir hale gelinceye kadar bekletilir ve içine maya olarak bir miktar yoğurt katılır. Mayalanmayı sağlayan, bazı mikroorganizmalardır. Yoğurdun bakterileri öldürücü bir özelliği de vardır. Ayrıca sindirimi de kolaylaştıran yoğurt, proteinden başka, yağ ve karbonhidrat bakımından da zengindir.
  (01 fb 1907, 12 Şubat 2011 Cumartesi, 10:33:34)Bu başlığın linki: BU KONUDA BİLGİ EKLEMEK İSTİYORUM27/07/2005 - 13/11/2018

tamamen eglence amaciyla yapilmi$ olan bizarpedia.com'da yer alan tum icerik bilgi amaclıdır. Bu bilgiler, doğru, guncel ve tam olarak duşunulmemelidir. Hukuki yada tıbbi acıdan yada diğer profesyonel hizmetlerden biri tarafından verilen danışmanlık yada tavsiye niteliğindeki bilgiler ile bir tutulmamalıdır.Bu sitede yer alan bilgilerin sorumluluğu yazarlarına aittir. Telif hakkı ihlali yapıldığını duşunduğunuz bilgi varsa, bu ihlali, admin@bizarpedia.com adresini kullanarak site editorlerine iletebilirsiniz.
tum haklari saklidir
copyright©biz@rpedia.com
firma rehberi Altın, Gümüş ve Döviz haber canlı maç skorları canlı tv izle Commodity sitemap
Add to Google

hit tracker

Derlenme Süresi: 0.25485 sn.