Quantcast
Tekirdag - Bizarpedia, bilgi kaynağı
aç/kapa artema

  TEKIRDAG

 1. rakisi, koftesi ve uzumuyle meshur ilimiz.
  (mr diablo, 05 Agustos 2005 Cuma, 01:13:56)
 2. askerligimi yaptigim 5nci kolordu komutanliginin bulundugu corlu ilcesinin bagli oldugu vilayet.
  (beelzebub, 17 Agustos 2005 Çarşamba, 02:33:33)
 3. il trafik nosu 59 olan ilimiz. ilçeleri: Çerkezköy, Çorlu, hayrabolu, malkara, marmara ereğlisi, muratlı, saray, Şsarköy.
  (kedimi7ler, 24 Kasim 2005 Persembe, 01:55:10)
 4. ing. rodosto
  (kedimi7ler, 20 Ocak 2006 Cuma, 03:08:57)
 5. eski adı Tekfur Dağı olan ilimiz.
  (01 fb 1907, 16 Ocak 2007 Salı, 11:29:14)
 6. Trakya'da il ve bu ilin merkezi olan kent.

  Kuzeyde Kırklareli, batıda Edirne, doğuda Marmara'nın kuzey kıyısında oldukça uzun bir kıyıya sahiptir. İl toprakları, kuzeydoğu kesiminde Istırancalar'ın doğu uçlarına kadar sokulursa da, orta ve kuzey kesimleri Ergene Havzası içinde kalır. Kaynağını Saray ilçesinin kuzeydoğusundan alan Ergene Irmağı, Muratlı ilçesi yakınlarına kadar yukarı çığırıyla il toprakları içinde akar. Bu yöre, yer şekilleri bakımından sade bir görünüştedir. Ergene ve ona karışan birçok küçük sular, geniş tabanlı, yayvan ve yatık yamaçlarıyla "dalgalı" bir topografya yaratır. Bu sadelik il topraklarının güneybatısında bozulur ve yöre dağlık bir arazi haline gelir. Bu yörenin önemli engebeleri Saros Körfezi'nin kuzey kıyılarından, doğuya uzanan Koru Dağları'nın, Keşan-Malkara arasında kalan doğu uzantısı (en yüksek yeri 676 m.) ve ilin güneybatı kıyıları ardında yükselen Ganos Dağları'dır (en yüksek yeri 924 m.).

  İklim bakımından Marmara kıyılarıyla ilin iç kesimleri arasında, çok kısa olan uzaklığa karşın hissedilir bir fark vardır. Örneğin kıyıda Tekirdağ'da en soğuk ve en sıcak ayların ortalamaları 4,3° ve 23,5° C; yıllık yağış tutarı 586 mm. olduğu halde aynı değerler Çorlu'da 2,8° ve 22,4° C ve 559 mm.dir. Donlu gün sayısı Tekirdağ'da 5,2, Çorlu'da 9,2'dir. Böylece, sıcaklık rejimi, içe doğru az da olsa karasallığa kayar.

  Orman azdır; egemen bitkisel örtü, içte daha çok bozkır, kıyılarda Akdeniz kıyılarını hatırlatan makimsi topluluklardır. Tekirdağ ilinin yüzölçümü 6.128 km2'dir. İlin 1990'daki toplam nüfusu 468.842'dir. 1929'dan beri il merkezi olan Tekirdağ'ın nüfusu 117.455'tir. Tekirdağ, sanayide ileri gitmiş bir il değildir. Sanayi kuruluşlarının başlıcaları, bitkisel yağ fabrikaları (ayçiçeği), içki (Şarköy ve Tekirdağ şarap fabrikaları), kereste, un, deterjan, sabun, yem, balık konservesi fabrika ve atölyeleridir. Yeraltı kaynakları içinde linyit nispeten önemlidir ve birkaç yerde işletilir. Trakya'nın öteki illerinde de olduğu gibi, ekonomi büyük ölçüde tarım ve hayvancılığa dayanır. Tarımsal üretimde tahıllar, ayçiçeği ve şekerpancarı başta gelir. Diğer toprak ürünlerinin üretimi azdır. Toplam meyve üretiminin büyük bir bölümünü üzüm oluşturur.

  Tekirdağ, karayolları ağı bakımından çok avantajlı bir ildir. Bütün ilçelerine, komşu illere düzgün şoselerle bağlıdır. Bu yollar içinde en önemlisi, İstanbul'dan gelerek Tekirdağ-Malkara-Keşan üzerinden İpsala yakınında Yunan sınırına ulaşan uluslararası yoldur. Bu şose, Keşan'da ayrılan başka bir yolla Gelibolu ve Eceabat'a iner ve bu iki limanda, arabavapuru bağlantılarıyla Güney Marmara ve Ege yollarına bağlanır. Böylece, Çanakkale yönünden gelen yük ve yolcu trafiğinin bir bölümü İstanbul'a Tekirdağ üzerinden ulaşır. İl merkezi, 24 km. kuzeyindeki Muratlı ilçe merkezinde, İstanbul-Edirne-Avrupa demiryolundan da yararlanır.

  (gecekusu, 21 Şubat 2011 Pazartesi, 09:57:56)Bu başlığın linki: BU KONUDA BİLGİ EKLEMEK İSTİYORUM27/07/2005 - 13/11/2018

tamamen eglence amaciyla yapilmi$ olan bizarpedia.com'da yer alan tum icerik bilgi amaclıdır. Bu bilgiler, doğru, guncel ve tam olarak duşunulmemelidir. Hukuki yada tıbbi acıdan yada diğer profesyonel hizmetlerden biri tarafından verilen danışmanlık yada tavsiye niteliğindeki bilgiler ile bir tutulmamalıdır.Bu sitede yer alan bilgilerin sorumluluğu yazarlarına aittir. Telif hakkı ihlali yapıldığını duşunduğunuz bilgi varsa, bu ihlali, admin@bizarpedia.com adresini kullanarak site editorlerine iletebilirsiniz.
tum haklari saklidir
copyright©biz@rpedia.com
firma rehberi Altın, Gümüş ve Döviz haber canlı maç skorları canlı tv izle Commodity sitemap
Add to Google

hit tracker

Derlenme Süresi: 0.24312 sn.