Quantcast
Tabanca - Bizarpedia, bilgi kaynağı
aç/kapa artema

  TABANCA

  1. Cepte taşınabilen, tek elle kullanılan, hafif, geri tepmeli ateşli silah.

    Tabanca, esas olarak mermiye doğrultu veren bir "namlu", mermiyi ateşleyen bir "horoz" ve horozu mermiye düşüren bir "tetik"ten oluşur.

    İlk kez 16. yüzyıl ordularında, özellikle süvarilerce kullanıldı. Namlu ağzından doldurulup tek tek atış yaptıklarından bu tabancalar pek kullanışlı değildi. 19. yüzyılın ortalarına doğru birden çok mermiyi art arda atan tabancalar yapıldı. Bu tür tabancayı ilk tasarlayan ABD'li Samuel Colt'tu. "Toplu tabanca" da denen Colt'un tabancası, çevresinde mermi alabilecek altı tane deliği olan ve delikler namluyla aynı hizaya gelebilecek biçimde ortasındaki bir eksen çevresinde dönen silindirik bir parçayla (top) donatılmıştır. Tetiğe basıldığında horoz arkaya doğru kalkarken, top da 60° dönerek içinde mermi bulunan deliği namlu gerisine getirir. Mermi namluyla aynı hizaya geldiğinde horoz düşerek mermiyi ateşler. Bu tabancada, tetiğin altı kez çekilmesiyle üst üste altı atış yaptıktan sonra, tekrar kullanılmak üzere, boş kovanların deliklerden çıkarılıp yeniden mermiyle doldurulması gerekir. Zamanla yeni mekanizmaların ilavesiyle tabancalar yarı otomatik ve otomatik hale getirildi. Bu tip tabancalarda mermiler bir "şarjör" içinde bulunur. Şarjör genellikle tabancanın elle kavranan "kabza" kısmına yerleştirilir. Şarjör içindeki yay, üzerine üst üste dizilmiş mermileri yukarı iter. Şarjörün ağzı, mermilerin düşey doğrultuda değil de, yatay doğrultuda çıkabilecekleri biçimde daraltılmıştır. Merminin namluya sürülmesi için gerekli yatay kuvvet, bu tip tabancalarda, her atış sonrasında barut gazlarının geri tepmesiyle çalışan bir mekanizmanın önce boş kovanı dışarı atıp sonra şarjörün en üstündeki mermiyi çekmesiyle sağlanır. Modern tabancalarda genellikle namlu çapı 6.35 ya da 7.65 veya 9 mm. olur. I. Dünya Savaşı'nda 20-30 mermi atabilen otomatik tabancalar yapıldı. Bu niteliklerinden ötürü büyük bir kullanım alanı bulan makineli tabancalar, zamanla namlularının uzatılması, daha güçlü mermiler kullanılması gibi değişikliklere uğradılar. Bugün kullanılmakta olan makineli tabancaların çapı 8-11 mm., ağırlığı ortalama 3,5 kg.dır. Şarjörleriyse tipine göre 40-100 mermi almaktadır. Ayrıca orduda kullanılan aydınlatma ve işaret tabancaları da vardır. Bunlar geceleri aydınlatma ve birlikler arasında haberleşmeyi sağlamaya yarayan pirinçten yapılmış yivsiz tabancalardır.

    (01 fb 1907, 19 Şubat 2011 Cumartesi, 19:47:32)Bu başlığın linki: BU KONUDA BİLGİ EKLEMEK İSTİYORUM27/07/2005 - 20/10/2018

tamamen eglence amaciyla yapilmi$ olan bizarpedia.com'da yer alan tum icerik bilgi amaclıdır. Bu bilgiler, doğru, guncel ve tam olarak duşunulmemelidir. Hukuki yada tıbbi acıdan yada diğer profesyonel hizmetlerden biri tarafından verilen danışmanlık yada tavsiye niteliğindeki bilgiler ile bir tutulmamalıdır.Bu sitede yer alan bilgilerin sorumluluğu yazarlarına aittir. Telif hakkı ihlali yapıldığını duşunduğunuz bilgi varsa, bu ihlali, admin@bizarpedia.com adresini kullanarak site editorlerine iletebilirsiniz.
tum haklari saklidir
copyright©biz@rpedia.com
firma rehberi Altın, Gümüş ve Döviz haber canlı maç skorları canlı tv izle Commodity sitemap
Add to Google

hit tracker

Derlenme Süresi: 0.23659 sn.