Quantcast
Susurluk Kazasi - Bizarpedia, bilgi kaynağı
aç/kapa artema

  SUSURLUK KAZASI

 1. 3 kasım 1996'de meydana gelen olaydır.
  (kedimi7ler, 22 Kasim 2005 Salı, 22:02:08)
 2. 3 kasım 1996 da 06 ac 600 plakalı otomobil, balıkesir e bağlı susurluk ilçesinin uçakyolu mevkisindeki akaryakıt istasyonundan karayoluna çıkan hasan gökçe nin kullandığı 20 rc 721 plakalı otomobile çarpmıştı. bu kazada abdullah Çatlı, emniyet müdürü hüseyin kocadağ ve gonca us ölmüş, dyp Şsanlıurfa eski milletvekili saffet edip bucak ise yaralanmıştı. yargılanan gökçe 3 yıl hapis cezasına çarptırılmış, ayrıca kocadağ ın eşi kıymet kocadağ a 100 ytl (100 milyon lira) tazminat ödemesine karar verilmişti.
  (01 fb 1907, 02 Kasim 2006 Persembe, 17:12:38)
 3. 4 kasım 1996: 06 ac 600 plakalı mercedes'de yapılan incelemede araç içinde bulunanların tam listesi şöyle:

  º 1 adet 9 mm çaplı baretta tabanca (hüseyin kocadağ adına ruhsatlı),
  º 1 adet 9 mm çaplı baretta tabanca (mehmet Özbay adına ruhsatlı),
  º 1 adet 9 mm çaplı sig sauer tabanca (sedat bucak adına ruhsatlı),
  º 1 adet 9 mm çaplı saddam (tarıg) marka tabanca (ruhsatsız),
  º 1 adet 22 kalibrelik bertta tabanca (ruhsatsız),
  º 2 adet 22 kalibre tabancaya göre susturucu,
  º 2 adet 9 mm çaplı mp5 otomatik tabanca (ruhsatsız),
  º 13 adet 7,62 mm çapında bks (biksi) mermisi,
  º 100 adet 5,56 mm çapında m16 mermisi (emniyet genel müdürlüğü-ankara yazılı, 20'şerlik, 5 sarı kutu içinde),
  º 1 adet cep telefonu (baysa Şsirketi çalışanlarından ali alptekin adına kayıtlı ve abdullah Çatlı tarafından kullanılan)
  º 1 adet cep telefonu (bucak'ın şoförü osman tosun adına kayıtlı ve bucak tarafından kullanılan)
  º 1 adet cep telefonu (hüseyin kocadağ adına kayıtlı ve kendisi tarafından kullanılan)
  º 35 adet fotoğraf (1996 yılı temmuz-ağustos aylarında siverek'de bucak'a ait ikametgahta çekildiği belirtilen abdullah Çatlı, sami hoşta ve ercan ersoy'un samimi pozları)
  º mehmet Özbay adına düzenlenmiş nüfus kağıdı (abdullah Çatlı'nın Üzerinde),
  º mehmet Özbay adına düzenlenmiş sürücü belgesi (abdullah Çatlı'nın Üzerinde),
  º mehmet Özbay adına düzenlenmiş ticaret odası üyelik kartı (abdullah Çatlı'nın Üzerinde),
  º mehmet Özbay adına düzenlenmiş çok sayıda kredi kartı (abdullah Çatlı'nın Üzerinde),
  º mehmet Özbay adına düzenlenmiş silah taşıma ruhsatı (abdullah Çatlı'nın Üzerinde),
  º mehmet Özbay adına düzenlenmiş ve mehmet ağar imzalı emniyet uzmanı olduğunu gösteri belge (abdullah Çatlı'nın Üzerinde),
  º beyaz kağıt içerisinde 0,33 gram ağırlığında beyaz toz (yapılan inceleme sonucu kokain olduğu tespit edildi) (abdullah Çatlı'nın Üzerinde)
  º kahverengi toz içeren bir paket (yapılan inceleme sonucu toprak olduğu tespit edildi)(hüseyin kocadağ'ın üzerinde)

  5 kasım 1996: abdullah Çatlı'nın türk bayrağına sarılı cenazesi, nevşehir'de toprağa verildi. aralarında İnterpol'ün kırmızı bültenle aradığı haluk kırcı ve bbp lideri muhsin yazıcıoğlu'nun da bulunduğu çok sayıda ülkücünün katıldığı cenaze töreninde dağıtılan bildiride "yıllar var ki ülkemiz örtülü bir savaş içinde. Çatlı bu savaşta yan tuttu. yan tutmakla kalmadı, risk aldı, bedel verdi. kılıç gibi savaştı, onurlu bir ömür sürdü. hakka yürüdü." deniliyordu.

  6 kasım 1996: İçişleri bakanı ve dyp elazığ milletvekili mehmet ağar kendisine yöneltilen suçlamalara karşılık "Ödülüm bu mu olacaktı " dedi.

  8 kasım 1996: mehmet ağar, kızının sağlık sorunlarını sebep göstererek görevinden istifa etti. İçişleri bakanlığına dyp İstanbul milletvekili meral akşener getirildi.

  11 kasım 1996: susurluk cumhuriyet savcısı İsmail kantaş, susurluk kazasını çete teşekkülü olarak değerlendirdi ve dosyayı İstanbul dgm'ye gönderme kararı aldı.

  anap genel başkanı mesut yılmaz, kanald televizyonunda katıldığı arena'da Ömer lütfü topal'ın rant kavgası yüzünden öldürüldüğünü iddia etti.

  12 kasım 1996: siyasi partilerin, devlet-mafya-polis ilişkilerin ve susurluk kazasından sonra ortaya atılan iddiaların araştırılması için verdikleri meclis araştırma komisyonu açılması yönündeki önerge tbmm genel kurulunda oy birliği ile kabul edildi.

  anavatan partisi genel başkanı mesut yılmaz, kumarhaneler kralı Ömer lütfi topal'ın öldürülmesi ile ilgili belge ve bilgileri aktarmak için Çankaya köşküne çıktı.

  13 kasım 1996: cumhurbaşkanı süleyman demirel, başbakan necmettin erbakan'a yazdığı mektupta yılmaz'ın aktardfığı bilgilerden bahsetti.

  14 kasım 1996: mehmet ağar, abdullah Çatlı'yı tanıdığı iddiasını reddetti.

  15 kasım 1996: sedat bucak tedavi edildiği İ.Ü. tıp fakültesi hastanesinden gece saat 03:00 sıralarında taburcu edildi.

  20 kasım 1996: İstanbul dgm savcısı ahmet gürses, bucak'ın resmi korumaları ayhan Çarkın, oğuz yorulmaz, mustafa altınok, enver ulu ve ercan ersoy'un ifadelerini aldı.

  21 kasım 1996: bucak, olay günü kaza yerine ilk gelenlerden biri olan gözcü gazetesi muhabirlerinden mehmet Şsehirlioğlu'na verdiği demeçte, arabada bulunan silahların kendisine ve adamlarına ait olduğunu söyledi.

  22 kasım 1996: hbb televizyonunda kendisiyle canlı olarak yapılan röportajda kocadağ'ın Çatlı'yı gerçek kimliği ile tanımadığını belirtti ve hakkındaki iddialara karşılık "bana yargısız infaz yapılmak isteniyor" diyen bucak hafıza kaybı nedeni ile kontrolsüz konuştuğunu söyledi ve arabada ruhsatlılar dışında silah yoktu dedi.

  23 kasım 1996: yeşil kodadlı mahmut yıldırım, mİt tarafından sağlanan ve mahmut atmaca adına düzenlenmiş pasaport ile yurt dışına çıktı.

  24 kasım 1996: anap lideri mesut yılmaz almanya gezisi sonrasında program dışı olarak macaristan'a gitti. budapeşte hilton otelinde kalan yılmaz, lobide kimliği belirsiz bir kişinin saldırısına uğradı ve burnu kırıldı.

  26 kasım 1996: 9 milletvekilinden oluşan tbmm susurluk araştırma komisyonu çalışmalarına başladı.

  dyp genel başkanı tansu uçuran Çiller, meclis grubunda "bir ülke uğruna, bir millet uğruna, devlet uğruna kurşun atan da, kurşun yiyen de bizim için saygıyla anılır, onlar şereflidirler..." dedi.

  27 kasım 1996: budapeşte'de yılmaz'a saldıran kişinin veysel Özerdem adlı bir ülkücü olduğu ortaya çıktı. Özerdem yılmaz'ı, Çatlı aleyhine söylediği sözlerden dolayı yumrukladığını açıkladı.

  28 kasım 1996: yeşil kodadlı mahmut yıldırım, mİt tarafından sağlanan ve mahmut atmaca adına düzenlenmiş pasaport ile yurda döndü.

  4 aralık 1996: kamyon şoförü hüseyin gökçe'nin yargılanmasına susurluk'ta başlandı. gökçe'nin tahliye talebi, mahkeme tarafından reddedildi.

  mhp genel başkanı alpaslan türkeş, susurluk'ta bir araya gelenlerin beraberliğinde yadırganacak bir şey olmadığını belirtip, "devletin kendi menfaatleri içinde gizli servislerin çalışmaları da var. bu üç kişi belki onun için bir araya gelmiştir." dedi.

  5 aralık 1996: İçişleri bakanı meral akşener, İstanbul emniyet müdürü kemal yazıcıoğlu, Özel harekat daire başkan vekili İbrahim Şsahin, İstanbul emniyet müdür yardımcısı bilgi Ünal ile topal cinayetine adı karışan ve bucak'ın korumalığını da yapan Özel harekat tim memurları ercan aksoy, adnan Çarkın ve oğuz yorulmaz'ı görevlerinden alındılar.

  jandarma kriminal dairesi, abdullah Çatlı'nın üzerinde çıkan emniyet uzmanı belgesinin sahte, ancak belgedeki mehmet ağar imzasının gerçek olduğunu açıkladı.

  8 aralık 1996: İçişleri eski bakanı ve dyp elazığ milletvekili mehmet ağar, abdullah Çatlı nın emniyet genel müdürlüğünde uzman olarak çalıştığı ve kendisine yardımcı olunması ricasını içeren belgedeki imzanın sahte olduğunu iddia etti.

  ağar ın dokunulmazlığına ilişkin olarak ankara cumhuriyet başsavcılığının hazırladığı fezleke adalet bakanlığına gönderildi. adalet bakanı Şsevket kazan, fezlekenin ceza İşleri genel müdürlüğünce incelendiğini bildirdi.

  13 aralık 1996: adalet bakanlığı, dyp milletvekili ağar ın dokunulmazlığının kaldırılması talebi ile gönderilen fezlekeyi, dosyada eksiklikler bulunduğu gerekçesi ile iade etti.

  14 aralık 1996: İstanbul eminiyet müdürlüğü topal'ın öldürülmesinde kullanılan kalaşnikov tüfeklerin şarşörlerini bir birine başlamakta kullanılan koli bantlarında bulunan parmak izlerinden birinin Şsahin ekli sahte kimliğini kullanan abdullah Çatlı'ya ait olduğunu açıkladı.

  16 aralık 1996: ağar ın dokunulmazlığının kaldırılması için fezleke hazırlayan ankara cumhuriyet savcısı nihat artıran, fezlekenin yeniden hazırlanması görevinin başsavcıya verilmesine tepki göstererek soruşturmayı yürütme görevinden çekildi.

  dilek Örnek, İstanbul atatürk havalimanına içinde 25 milyar lira değerinde alman markı bulunan bir çantayı sokarken yakalandı.

  18 aralık 1996: İçişleri bakanı meral akşener, yazıcıoğlu bana değil anap lideri yılmaz a bilgi verdi ve Çatlı nın parmak izini beş buçuk ay sakladı. soruşturma biterse kendisini rize ye vali yapacağım böylece ona yakınlığı tescillenir dedi.

  20 aralık 1996: bakanlar kurulu kumarhanelerin kapanmasını kararlaştırdı. türkiye'deki kumarhanelerde toplam 20 bin kişi istihdam ediliyor ve 164 trilyon vergi ödeniyordu.

  emniyet'in İsrail'den aldığı 16 uzİ ve 25 adet jerico marka silahın kayıtlarda mevcut olmadığı anlaşıldı.

  22 aralık 1996: cumhurbaşkanı süleyman demirel, tbmm de temsil edilen siyasi parti liderlerini (necmettin erbakan, tasu uçuran Çiller, mesut yılmaz, bülent ecevit, deniz baykal, ve muhsin yazıcıoğlu) susurluk ta meydana gelen trafik kazası sonrasında ortaya atılan iddiaları görüşmek üzere Çankaya köşkünde topladı.

  23 aralık 1996: atatürk havalimanında içinde 25 milyar lira değerinde dövizle türkiye ye giriş yaparken yakalanan dilek Örnek ile İran uyruklu bir kişi çıkarıldıkları dgm de tutuklanırken; Özel harekat daire başkan vekili İbrahim Şsahin in yakın koruması ve şoförü ayhan akça serbest bırakıldı.

  24 aralık 1996: mesut yılmaz tbmm susurluk araştırma komisyonu'na 4 saat süreyle bilgi verdi.

  26 aralık 1996: tbmm susurluk araştırma komisyonu 3 saat süreyle mİt görevlisi mehmet eymür ü dinledi.

  İçişleri bakanı meral akşener, haklarında muhtelif gıyabi tutuklama kararları bulunan suç faillerine yardım ve yataklık yapmak iddialarıyla haklarında soruşturma yürütülen 7 emniyet mensubunu görevden aldı.

  27 aralık 1996: İstanbul valisi rıdvan yenişen ve İstanbul emniyet eski müdürü kemal yazıcıoğlu, tbmm susurluk araştırma komisyonu'na bilgi verdiler.

  adalet bakanlığı teftiş kurulu ankara cumhuriyet savcısı nihat artıran hakkında inceleme başlattı.

  30 aralık 1996: meral akşener tarafından açığa alınan İstanbul kemal yazıcıoğlu nun yerine ankara emniyet müdürü ramazan er in geçici görevle atandığını bildirdi.

  kaynak:
  http://ilef.ankara.edu.tr/susurluk/pages/402.php

  (01 fb 1907, 03 Kasim 2006 Cuma, 14:22:52)
 4. http://siyaset.bilkent.edu.tr/susurluk/mit/
  (01 fb 1907, 03 Kasim 2006 Cuma, 14:24:03)Bu başlığın linki: BU KONUDA BİLGİ EKLEMEK İSTİYORUM27/07/2005 - 16/10/2018

tamamen eglence amaciyla yapilmi$ olan bizarpedia.com'da yer alan tum icerik bilgi amaclıdır. Bu bilgiler, doğru, guncel ve tam olarak duşunulmemelidir. Hukuki yada tıbbi acıdan yada diğer profesyonel hizmetlerden biri tarafından verilen danışmanlık yada tavsiye niteliğindeki bilgiler ile bir tutulmamalıdır.Bu sitede yer alan bilgilerin sorumluluğu yazarlarına aittir. Telif hakkı ihlali yapıldığını duşunduğunuz bilgi varsa, bu ihlali, admin@bizarpedia.com adresini kullanarak site editorlerine iletebilirsiniz.
tum haklari saklidir
copyright©biz@rpedia.com
firma rehberi Altın, Gümüş ve Döviz haber canlı maç skorları canlı tv izle Commodity sitemap
Add to Google

hit tracker

Derlenme Süresi: 0.24338 sn.