Quantcast
Sukru Pasa - Bizarpedia, bilgi kaynağı
aç/kapa artema

  SUKRU PASA

 1. (1857 - 5 haziran 1916)
  değeri öldükten sonra anlaşılan kahraman türk komutanlarından..

  1857 de Erzurum da dünyaya geldi. Sütlüce Topçu Okulu na girdi. 1879 senesinde topçu teğmeni olarak Harbiye den mezun olduğunda 22 yaşındaydı.

  Balkan savaşları sırasında edirne nin müdafasıda büyük başarılara imza atmıştır. kendisinden edirne yi kırk gün müdafa etmesi istenmiş, 5 ay 5 gün düşmana direnmiştir. Şsükrü Paşa nın Edirne de imkansızlıklar içinde yapmış olduğu müdafaa, o dönem adeta bir ümit adacığı teşkil etti. Çünkü savaşın ilk günlerinden itibaren bütün cephelerden bozgun haberleri gelirken, teslim olmayan, bozguna uğramayan sadece Edirne vardı. Bu direniş milletin mücadele azminin canlı kalmasını sağladı, imkansızlıklar içinde de bir şeylerin yapılabileceğini gösterdi.

  Edirne Müdafaası sırasındaki kötü hava şartları neticesinde yakalandığı siyatik hastalığının tedavisi için gittiği Bursa kaplıcalarında zatürreye yakalandı ve 5 Haziran 1916 tarihinde İstanbul da vefat etti.

  Hayatının son döneminde çeşitli sıkıntılar yaşayan Şsükrü Paşa nın, kadir ve kıymeti ölünce anlaşıldı. Osmanlı nın Birinci Dünya Harbi ndeki müttefikleri olan Alman, Avusturya ve Bulgar kıt alarının da iştirak ettiği organize ettiği bir cenaze merasimiyle Şsükrü Paşa nın naaşı, zamanın Padişahı Sultan Beşinci Mehmet Reşat tarafından yaptırılan, Merkez Efendi Mezarlığı ndaki mütevazı kabre defnedildi. Şsükrü Paşa nın Edirne deki anıtı 27 Temmuz 1998 de açıldı. Şsükrü Paşa nın Merkez Efendi Mezarlığı ndaki naaşı açılıştan üç gün önce (24 Temmuz 1998 ) alınarak Edirne deki anıt mezara konuldu. Böylece 85 yıllık ayrılıktan sonra Şsükrü Paşa ve Edirne tekrar buluştu.

  aşağıdaki sözleri ne kadar büyük bir komutan olduğunun kanıtıdır:

  "Düşman, hatları geçtikten sonra ölürsem, kendimi şehit kabul etmiyorum.
  Beni mezara koymayın!.. Etimi,itler ve kuşlar,çeke çeke yesinler...
  Fakat müdafaa hattımız, bozulmadan şehit olursam;
  kefenim, lifim ve sabunum çantamdadır.Beni bu mahale gömeceksiniz....
  Ve gelen nesiller, üzerime bir abide dikeceklerdir!..."

  (01 fb 1907, 21 Haziran 2007 Persembe, 19:42:34)Bu başlığın linki: BU KONUDA BİLGİ EKLEMEK İSTİYORUM27/07/2005 - 13/11/2018

tamamen eglence amaciyla yapilmi$ olan bizarpedia.com'da yer alan tum icerik bilgi amaclıdır. Bu bilgiler, doğru, guncel ve tam olarak duşunulmemelidir. Hukuki yada tıbbi acıdan yada diğer profesyonel hizmetlerden biri tarafından verilen danışmanlık yada tavsiye niteliğindeki bilgiler ile bir tutulmamalıdır.Bu sitede yer alan bilgilerin sorumluluğu yazarlarına aittir. Telif hakkı ihlali yapıldığını duşunduğunuz bilgi varsa, bu ihlali, admin@bizarpedia.com adresini kullanarak site editorlerine iletebilirsiniz.
tum haklari saklidir
copyright©biz@rpedia.com
firma rehberi Altın, Gümüş ve Döviz haber canlı maç skorları canlı tv izle Commodity sitemap
Add to Google

hit tracker

Derlenme Süresi: 0.23227 sn.