Quantcast
Safran - Bizarpedia, bilgi kaynağı
aç/kapa artema

  SAFRAN

 1. türkiye'de safranbolu ilçesinde yetiştirilen karıştırıldığı herşeyi sarı renge boyayabilme özelliğine sahip dünyanın en pahalı bitkisi.
  (dares, 02 Eylül 2005 Cuma, 17:51:42)
 2. susengiller familyasından; yurdumuzda da yetiştirilen, 10-15 cm boyunda, cok yıllık otsu bir bitkidir. etli, yuvarlak, kaidesi yassı, 4 cm kadar capında, ustu esmer renkli ve zarımsı pullarla kaplı, alt tarafında da kok parcaları bulunan bir soğanı vardır. yaprakları uzun ve koyu yeşildir. cicekleri mor renklidir. sonbahar mevsiminde yapraklardan once acar. meyvesi kapsul şeklindedir ve sonbahar aylarında meydana gelir. İceriğinde; şekerler, organik asitler, krosin ve ucucu yağ vardır. tepeciklerinden elde edilen toz; renk, tat ve koku verici olarak kullanılır. vucuda kuvvet verir. sinirleri uyarır. aybaşı gecikmelerinde faydalıdır. rahim hareketlerini arttırır. İştah acar. sinir zayıflığını giderir. oksuruk, bronşit ve astımda faydalıdır. fazla miktarda kullanılmamalıdır. hamilelerin de kesinlikle kullanmaması gerekir.
  (beelzebub, 01 Ekim 2005 Cumartesi, 01:14:55)
 3. (bkz: aspur)
  (kedimi7ler, 15 Nisan 2006 Cumartesi, 23:38:07)
 4. Süsengillerden, çok yıllık, soğanlı bitki (Crocus sativus) ve bunun çiçeklerinin dişiorgan tepeciğinden elde edilen sarı renkli boyarmadde. Bitki Avrupa'dan Asya'ya kadar çok geniş bir alana yayılmıştır. Yaprakları şerit gibi, çiçekleri kısa saplı, büyük, huni biçiminde ve menekşe rengindedir. Dişiorgan tepeciği büyük, sarı ve çok kokuludur. Bunlardan elde edilen sarı renkli toz, ağırlığının 100.000 katı suyu boyayabilen zararsız bir maddedir. Kimi yiyeceklerin yapımında kullanılır. Ayrıca eczacılıkta ve sanayide kullanılırsa da son yıllarda bu alanlarda yerini yapay maddeler almıştır.
  (gecekusu, 28 Şubat 2011 Pazartesi, 13:33:00)Bu başlığın linki: BU KONUDA BİLGİ EKLEMEK İSTİYORUM27/07/2005 - 15/10/2018

tamamen eglence amaciyla yapilmi$ olan bizarpedia.com'da yer alan tum icerik bilgi amaclıdır. Bu bilgiler, doğru, guncel ve tam olarak duşunulmemelidir. Hukuki yada tıbbi acıdan yada diğer profesyonel hizmetlerden biri tarafından verilen danışmanlık yada tavsiye niteliğindeki bilgiler ile bir tutulmamalıdır.Bu sitede yer alan bilgilerin sorumluluğu yazarlarına aittir. Telif hakkı ihlali yapıldığını duşunduğunuz bilgi varsa, bu ihlali, admin@bizarpedia.com adresini kullanarak site editorlerine iletebilirsiniz.
tum haklari saklidir
copyright©biz@rpedia.com
firma rehberi Altın, Gümüş ve Döviz haber canlı maç skorları canlı tv izle Commodity sitemap
Add to Google

hit tracker

Derlenme Süresi: 0.22904 sn.