Quantcast
Platon - Bizarpedia, bilgi kaynağı
aç/kapa artema

  PLATON

 1. eflatun
  (mr diablo, 05 Agustos 2005 Cuma, 00:50:02)
 2. m.o 427-347 yillari arasinda yasamis olan unlu filozof,sokrates'in ogrencisidir.devlet adini verdigimiz kitabinda,ki evet adam basligini devlet koyup yazmamisti,yonetim sisteminin nasil olmasi gerektigi,iyi devlet olusumuna toplumu hangi asamalardan gecirerek varilabilinecegi problemlerini cozmeye calismistir.utopik bir devlet kavrami olusturmustur.
  (küfürbaz çaybardaðý, 05 Agustos 2005 Cuma, 01:17:55)
 3. eflatun'un batı dunyasında kullanılan adı "platon" yunanca "geniş" anlamına gelen 'bir sozcuktur. asıl adı aristokles olan platon ya da eflatun atina'da doğmuştur. soylendiğine gore de tam seksen yıl sonra doğum gununde olmuştur. atina'nın en onemli ailelerden birinin cocuğu olarak dunyaya gelmiştir. eflatun anne ve babasının yardımı ile buyuk filozof sokrates in oğrencisi oldu, boylece de onun duşuncelerini gun ışığına ulaştırmak fırsatını elde etti. eflatun gencliğinde atlet olarak başarı gostermişti. sokrates'in olumunden sonra, oğrencisi eflatun, ilk kapsayıcı felsefe sistemini ortaya koymuş ve ilk resmi felsefe okulu olan "akademia" yı kurmuştur. eflatun bilginin, tumellere yani genel kavramlara (tiplere) ya da cinslere dayanması gerektiğini ve tekelin, yani tek tek şeylerin bilgisi diye bir şey olamayacağını ileri surmuştur. sozgelimi "sarman" diye adlandırılmış bir kedi konusunda bilgi sahibi olmak icin genellikle kedigillerin ne olduğunu daha onceden bilmemiz gerekir. yoksa, sarman'daki kedigillik ozelliklerini bilip tanımamız olanaksızdır. eflatun, bu tumellerin yani genel duşuncelerin, dunyanın oluşumunu ve bicimlenmesini sağlayan temel oğeler olduğunu ileri surmuş. bunlara "formlar" (bicimler) ya da "idealar" ("duşunceler") adım vermiştir. matematikte, bu formlar en acık ve secik bicimde gorulur. formlar, duyu algısıyla değil, akıl yurutmeyle kavranırlar, yani bedenin organlarıyla değil, zihinle kavranıp bilinirler. eflatun'un ideaları, varlıkların değişikliğe uğramaz formlarıdır. filozof, dış gorunuş dunyasından yuz cevirip formlara yonelmelidir. eflatun, unlu yapıtı devlet'te, dunyanın, filozoflar kral, krallar da filozof oldukları zaman kusursuz bir duruma geleceğini soyler. filozof kralların, adaletin ne olduğunu gercekten bileceklerine ve formların bilgisine dayanarak, butun toplumlarda adaleti gercekleştirebileceklerine inanır. eflatun'a gore, butun obur katışıksız ideaları aydınlatan en yuce idea, "İyi ideası"dır. eflatun yaşlandıkca, bu ideayı gizemci bir anlayışla yorumlamaya koyulmuş, olumunden birkac yuzyıl sonra ortaya cıkan yeni eflatunculuk okulu, ote dunyaya ilişkin olan ve gizemci bir anlayışı dile getiren bu oğeler ustunde onemle durarak, "İyi ideasım", tanrı'yla ozdeşleştirmiştir. orada yetiştirdiği oğrencilerinin en unlusu aristo'dur. eflatun'un elli altı kitabı vardır ve aşağı yukarı hepsi konuşmalar biciminde yazılmıştır. bu da onun felsefesini incelemek isteyenlere birtakım zorluklar cıkartmaktadır. cunku konuşanlardan hangisinin eflatun olduğunu kestirmek kolay değildir.
  (kedimi7ler, 08 Ekim 2005 Cumartesi, 09:56:46)
 4. (İÖ 428 - 347)

  atina da tanınmış bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen platon, heraklaitos çu kratylos dan dersler aldı. 22 yaşındayken karşılaştığı sokrates ten çok etkilendi ve ona büyük bir tutkuyla bağlandı.
  Öğretmeninden aldığı eğilimleri geliştirdi. ne var ki, bu görüşlerin hangisinin platon a, hangisinin sokrates e ait olduğunu ayırdetmek güçtür. Çünkü platon, hiçbir yazılı eser bırakmayan sokrates in dilinde eserlerini yazar. sokrates in idam edilmesinden sonra atina ya yıllarca uğramadı. atina ya dönünce akademos un bahçelerinde felsefe dersleri öğretmeye başladı, böylece uzun ömürlü felsefe okullarından birinin, akademi nin kurucusu oldu. platon un felsefesi ilk sistemli felsefe olması bakımından, kendisinden önceki felsefi yapılardan ayrılır.
  platon, dünyayı, karşılıklı birbirini etkileyen bir maddi yapıdan çok, kavramların ve kategorilerin ilişkileri olarak düşünüyordu. onu, diğer filozoflardan ayıran en önemli özelliği de budur.
  platon idealizmin kurucusudur. ona göre, duygularımız üzerinde etkide bulunan dünya, gerçek bilginin içeriği olamaz. gerçek dünya, değişmeden hep aynı kalan ideaların bilgisidir. İdealar ise gözle görülmez, elle tutulmazlar, ancak zihinle kavranabilir yapılardır. İdealar saf varlıktırlar.
  ve maddi dünyanın çelişkilerinden uzak saf düşüncelerdir. platon, atina aristokrasisinin bir temsilcisiydi. o, köle emeğine dayalı bir toplum tasarlar, devleti yönetenler en bilgili olan filozoflar olmalıdır. koruyucusu askerler, bunların altında da özgür zanaatkarlar yer almalıdır.
  platon, estetikten devlete, devletten bilgi kuramına, bilgi kuramından ahlaka kadar birçok alana ilişkin düşünceler üretti. tüm bu düşünceler idealizmin damgasını taşır. ayrıca idealist felsefenin daha sonraki gelişim sürecinde de belirleyici bir rol oynamıştır.
  devlet, diyaloglar, Şsölen, yasalar, cumhuriyet, sokrates in savunması gibi önemli eserleri bulunmaktadır.

  kaynak: evrensel.net

  (kedimi7ler, 02 Aralik 2005 Cuma, 02:58:07)
 5. eski yunancada geniş gögüslü atletik yapılı insanlar için kullanılan bir lakap.
  (elsa, 10 Temmuz 2006 Pazartesi, 01:55:15)Bu başlığın linki: BU KONUDA BİLGİ EKLEMEK İSTİYORUM27/07/2005 - 22/10/2018

tamamen eglence amaciyla yapilmi$ olan bizarpedia.com'da yer alan tum icerik bilgi amaclıdır. Bu bilgiler, doğru, guncel ve tam olarak duşunulmemelidir. Hukuki yada tıbbi acıdan yada diğer profesyonel hizmetlerden biri tarafından verilen danışmanlık yada tavsiye niteliğindeki bilgiler ile bir tutulmamalıdır.Bu sitede yer alan bilgilerin sorumluluğu yazarlarına aittir. Telif hakkı ihlali yapıldığını duşunduğunuz bilgi varsa, bu ihlali, admin@bizarpedia.com adresini kullanarak site editorlerine iletebilirsiniz.
tum haklari saklidir
copyright©biz@rpedia.com
firma rehberi Altın, Gümüş ve Döviz haber canlı maç skorları canlı tv izle Commodity sitemap
Add to Google

hit tracker

Derlenme Süresi: 0.23724 sn.