Quantcast
Menemen - Bizarpedia, bilgi kaynağı
aç/kapa artema

  MENEMEN

 1. izmir ilimizin bir ilçesi
  (kedimi7ler, 23 Kasim 2005 Çarşamba, 00:39:29)
 2. aşçılarıyla ünlü ilçemiz.
  (bir kalem bir pergel bir de cikolata alacagim, 29 Agustos 2006 Salı, 12:02:44)
 3. bergama kralı eumen'in adından alan tadına doyum olmaz kolay bir yemek.

  yapılışı:
  4 yumurta
  1 carliston biber, kucuk boy dogranmis
  4-5 orta buyuklukte domates, kucuk boy dogranmis
  1 yemek kasigi zeytinyag
  1/4 kap beyaz peynir, parcalanmis
  tuz
  karabiber

  buyuk boy tavada yesil biberleri yag ile 2 dakika kadar pisirin. uzerine domates, tuz ve karabiberi koyun. tahta bir kasik ile 7-8 dakika kadar orta isida pisirin.

  bu arada yumurtalari kucuk bir kapta cirpin ve pisirdiginiz sebzelerin uzerine bosaltin. simdi beyaz peyniri ilave edin. arada sirada yumurtalar olana kadar pisirin. suyunu fazla cektirmeyin. ekmek ile ikram edin.

  (bir kalem bir pergel bir de cikolata alacagim, 29 Agustos 2006 Salı, 12:06:11)
 4. menemen isminin nereden ve nasıl geldiği kesin olarak belli değildir. bir rivayete göre bergama kralı eumen'in adından gelmiştir.

  İkinci rivayet farsça'dan geldiğidir. pers egemenliği sırasında pers kralı şehri aldıktan sonra "ben aldım, ben aldım" şeklinde haykırır. acem dilinde "ben"in karşılığı "men"dir. bu deyiş günümüze değin değişerek menemen adını almıştır.

  diğer bir rivayete göre ise bizans egemenliği sırasında şehre "mainemenau" adının verildiği söylenir. bu deyiş zamanla değişerek menemen şehrini almıştır. bu diğerlerinden daha tutarlıdır.

  yalnız kesin olan birşey varsa menemen adının 400 yıl öncesinden melemen şeklinde söylendikten sonra menemen olduğu. bunun en kesin kanıtı evliya Çelebi'nin seyahatnamesidir. evliya Çelebi 1671 yılında geldiği menemen'de şehir adını melemen şeklinde telaffuz etmektedir

  http://www.menemen.net

  (bir kalem bir pergel bir de cikolata alacagim, 29 Agustos 2006 Salı, 12:07:33)
 5. (bkz: menemen olayı)
  (01 fb 1907, 16 Ocak 2007 Salı, 14:13:17)Bu başlığın linki: BU KONUDA BİLGİ EKLEMEK İSTİYORUM27/07/2005 - 22/09/2018

tamamen eglence amaciyla yapilmi$ olan bizarpedia.com'da yer alan tum icerik bilgi amaclıdır. Bu bilgiler, doğru, guncel ve tam olarak duşunulmemelidir. Hukuki yada tıbbi acıdan yada diğer profesyonel hizmetlerden biri tarafından verilen danışmanlık yada tavsiye niteliğindeki bilgiler ile bir tutulmamalıdır.Bu sitede yer alan bilgilerin sorumluluğu yazarlarına aittir. Telif hakkı ihlali yapıldığını duşunduğunuz bilgi varsa, bu ihlali, admin@bizarpedia.com adresini kullanarak site editorlerine iletebilirsiniz.
tum haklari saklidir
copyright©biz@rpedia.com
firma rehberi Altın, Gümüş ve Döviz haber canlı maç skorları canlı tv izle Commodity sitemap
Add to Google

hit tracker

Derlenme Süresi: 0.24933 sn.