Quantcast
Lidyalilar - Bizarpedia, bilgi kaynağı
aç/kapa artema

  LIDYALILAR

 1. Gediz ve Menderes ırmakları arasındaki bölgeye yerleşmişlerdir.Baskentleri Sard (sardes)tir. Lidyalıların kökeninin Anadolu'nun Tunç Çağına kadar gittiği anlaşılıyor. Lidyalıların bilinen en parlak dönemi M.Ö. 700-550 yılları arasıdır.Kral yolunun acılmasını saglamıslardır.Parayı ilkkez onlar kullanmıslardır.Bastıkları
  sikkelerin üzerinde Lidya Krallığının arması olan Aslanbaşı bulunuyordu.
  Ticarette ileri gitmişlerdir.Düzenli bir orduya sahip olamamalarından dolayı
  yıkılmıslardır.Pers kralı Kyros tarafından yıkılmıstır.
  Hint-Avrupa karakterli bir dilleri olan Lydialıların Batı Anadolu da M.Ö.
  2. binyılın ikinci yarısından itibaren varoldukları kabul edilmektedir.
  Bulundukları bolge altın madenlerı yonunden olcukca zengındır. bu yuzden
  zenginlesmeleri kolay olmustur.lidyalılarda da friglerde oldugu gibi ölülerini gömme gelenegi vardır. Olüleri (GBKZ: tumulus) denen kayadan oyulmus mezarlara gommuslerdır. Lidya dininde en önemli kültler ana tanrıçaArtemis -(gbzk: Kybele), Luvi tanrıçası-(gbzk: Kuvava), tarım tanrıları-Baki Dionysos, yağmur tanrısı-Leus Zeus ve mezarların koruyucusu-Santas'dır. İran dan gelen Persler tarafından ortadan kaldırıldı.

  (sucuk doner, 05 Eylül 2005 Pazartesi, 12:08:55)
 2. lidya'da üç kral hanedanı hüküm sürmüştür. birincisi "atyadlar", ikincisi "heraklidler", üçüncüsü "mermnadlar" hanedanlarıdır. gyges'ten sonra sırasıyla ardys, sadyattes, alyattes ve kroisos hüküm sürmüşlerdir.
  (01 fb 1907, 11 Kasim 2006 Cumartesi, 15:33:48)
 3. lİdyalilar, kendilerine bolluk ve bereket yaşatan krallarını dev mezarlarla ölümsüzleştirdi. düzenli bir kazı yapılmayan, ama yüz yıllardır yağmalandıkları bilinen tümülüsler yaklaşık 75 tane. bu tepeciklerin çoğunu, gezide gözlemek mümkün. yine insan eliyle tahrip, hatta yok edilmiş.


  tarih kitaplarına göre Şsahin krallar soyu gyges (İ.Ö 680 - 652) ile başlıyor. 4. kral alyattes (İ.Ö. 610 - 575) symrna yı alarak ülkesinin sınırlarını denize ulaştırmış. dilimize karun kadar zengin deyiminin yerleşmesine neden olan, 5. şahin kral krazüs, ordusundaki atlar, pers ordusunun develerinden korkunca yenilmiş ve bu sonu gelmeyecek kadar zengin olduğu düşünülen kenti ve ardından tüm ege yi pers egemenliğine teslim etmiş.

  anadolu dakilerin en büyükleri olduğu söylenen bu tümülüsler, antik çağ tarihçisi heredot a da konu olmuş. heredot, bu tümüslenden en büyüğünün, 355 metre çaplı 69 metre yükseklikteki kral alyattes e ait olduğunu söylüyor.

  eğer marmara gölü kıyısından, ki bu göle gyges gölü de diyorlar, ovaya bakarsanız en doğudaki mezar anıtı alyattes in. ortada kazısı yapılmış ancak mezar odası bulunamamış olanı kral gyges in.

  (01 fb 1907, 11 Kasim 2006 Cumartesi, 15:37:20)Bu başlığın linki: BU KONUDA BİLGİ EKLEMEK İSTİYORUM27/07/2005 - 21/09/2018

tamamen eglence amaciyla yapilmi$ olan bizarpedia.com'da yer alan tum icerik bilgi amaclıdır. Bu bilgiler, doğru, guncel ve tam olarak duşunulmemelidir. Hukuki yada tıbbi acıdan yada diğer profesyonel hizmetlerden biri tarafından verilen danışmanlık yada tavsiye niteliğindeki bilgiler ile bir tutulmamalıdır.Bu sitede yer alan bilgilerin sorumluluğu yazarlarına aittir. Telif hakkı ihlali yapıldığını duşunduğunuz bilgi varsa, bu ihlali, admin@bizarpedia.com adresini kullanarak site editorlerine iletebilirsiniz.
tum haklari saklidir
copyright©biz@rpedia.com
firma rehberi Altın, Gümüş ve Döviz haber canlı maç skorları canlı tv izle Commodity sitemap
Add to Google

hit tracker

Derlenme Süresi: 0.25728 sn.