Quantcast
Iskitler - Bizarpedia, bilgi kaynağı
aç/kapa artema

  ISKITLER

  1. Orta Asya'da Tanrı Dağları çevresinde yaşayan bir topluluktur. MÖ: VII. Yüzyıl'da batıya doğru göç ederek Karadeniz'in Kuzeyi'ne, Tuna ile Volga Irmakları arasına yerleştiler.

    (sacmasapan, 01 Ekim 2005 Cumartesi, 00:31:10)
  2. İ.Ö. 8. ve 7. yüzyıllarda Orta Asya'dan göçüp Güney Rusya'da imparatorluk kuran savaşçı bir kavim.

    İskitlerin İ.Ö. 9. yüzyılda Altay Dağları'nın doğusunda yaşadığı sanılmaktadır. Çin İmparatoru Hsüan Vang zamanında (İ.Ö. 827-781) Çin tarihlerinde Hiungnu diye geçen ve sürekli savaşlar sonunda Çin ordusuna yenilip yurtlarını terk etmek zorunda kalan Türkler, batıya yürüdüler. Bunlar Büyük Hun İmparatorluğu'nu kurdular. Amuderya Irmağı'nın kuzeyinde oturan Massaget'ler Hun akınlarından kaçıp İskitler üzerine yürüdüler. Bu saldırı yüzünden Altaylar'daki yurtlarını bırakmak zorunda kalan İskitler, Orta Asya'daki ünlü kuraklık olayı nedeniyle de batıya göç ettiler. Bir kesimi Kırım Yarımadası'na yürüyüp Kimmerler'i yenerken bir kesimi de İran'ın kuzeyinden Doğu Anadolu Urartu bölgelerini aldılar. Urartular batıya doğru çekilirken İskitler akınlarını güneye doğru geliştirdiler, Asur sınırlarına dayandılar. Asur Kralı Asarhaddon (İ.Ö. 680-669) ile anlaşarak onun hizmetine girdilerse de, daha sonra bu anlaşmayı bozarak Kırım'dan Anadolu'ya inen Kimmerler'e saldırdılar. Kimmerler'i batıya (Lidya'ya) sürüp Doğu Anadolu'da Kızılırmak ve Urartu bölgelerinde bir devlet kurdular, genişleyerek eski Mısır sınırlarına dayandılar. İskitlerin bir kolu, Hindistan'a yürüyüp orada bir krallık kurduysa da, İskit boylarının kalıcı devleti bugünkü Güney Rusya bölgelerinde kurulan İskitler'inki oldu. Tarihlerde İskit ya da Saka diye anılanlar da bunlardır. İ.Ö. 2. yüzyıla kadar, Pontus koloni kentlerine değin bütün Batı Karadeniz bölgelerini de alan İskitler, bu yüzyılda Sarmatyalılarca ortadan kaldırıldılar. İskitler göçebe boylardı. İskit uygarlığından günümüze, örme ve keçe halılar, altın geyik heykelleri, işlemeli büyük kazanlar, türlü resimler, mutfak eşyaları, süsler gibi değerli eşyalar kalmıştır.

    (gecekusu, 17 Nisan 2012 Salı, 21:59:13)Bu başlığın linki: BU KONUDA BİLGİ EKLEMEK İSTİYORUM27/07/2005 - 16/10/2018

tamamen eglence amaciyla yapilmi$ olan bizarpedia.com'da yer alan tum icerik bilgi amaclıdır. Bu bilgiler, doğru, guncel ve tam olarak duşunulmemelidir. Hukuki yada tıbbi acıdan yada diğer profesyonel hizmetlerden biri tarafından verilen danışmanlık yada tavsiye niteliğindeki bilgiler ile bir tutulmamalıdır.Bu sitede yer alan bilgilerin sorumluluğu yazarlarına aittir. Telif hakkı ihlali yapıldığını duşunduğunuz bilgi varsa, bu ihlali, admin@bizarpedia.com adresini kullanarak site editorlerine iletebilirsiniz.
tum haklari saklidir
copyright©biz@rpedia.com
firma rehberi Altın, Gümüş ve Döviz haber canlı maç skorları canlı tv izle Commodity sitemap
Add to Google

hit tracker

Derlenme Süresi: 0.24927 sn.