Quantcast
Ilica - Bizarpedia, bilgi kaynağı
aç/kapa artema

  ILICA

  1. erzurum ilimizin bir ilçesi
    (kedimi7ler, 22 Kasim 2005 Salı, 04:42:18)
  2. Yeraltından çıkan şifalı sulardan yararlanmak için kurulmuş hamam. Yaygın adı kaplıcadır.

    Tevrat'a göre şifalı sulardan ilk yararlananlar eski Mısırlılardı. Bu konuda ilk olarak bir yapıt ortaya koyan, İ.Ö. 5. yüzyılda yaşayan Hippokrates oldu. Romalılar şifalı sulara önem verdiler. Hastaların, yaralı savaşçıların tedavisinde kullandıkları ılıcaları her gittikleri yere yaptılar. Ancak Hristiyanlık güçlendikçe, putperestliğin simgesi olarak gördüğü bu yapıtları yok etti. Osmanlılar da ılıcadan yararlandılar.

    Bu şifalı sularda bulunan başlıca maddeler; demir, kükürt, kireç, potasyum, silis, sodyum ve manganezdir. Ayrıca bazı radyoaktif maddeler de bulunur. Ilıcalar romatizma, felç ve deri hastalıklarının tedavisinde yararlıdır.

    (gecekusu, 04 Nisan 2012 Çarşamba, 22:51:57)Bu başlığın linki: BU KONUDA BİLGİ EKLEMEK İSTİYORUM27/07/2005 - 19/10/2018

tamamen eglence amaciyla yapilmi$ olan bizarpedia.com'da yer alan tum icerik bilgi amaclıdır. Bu bilgiler, doğru, guncel ve tam olarak duşunulmemelidir. Hukuki yada tıbbi acıdan yada diğer profesyonel hizmetlerden biri tarafından verilen danışmanlık yada tavsiye niteliğindeki bilgiler ile bir tutulmamalıdır.Bu sitede yer alan bilgilerin sorumluluğu yazarlarına aittir. Telif hakkı ihlali yapıldığını duşunduğunuz bilgi varsa, bu ihlali, admin@bizarpedia.com adresini kullanarak site editorlerine iletebilirsiniz.
tum haklari saklidir
copyright©biz@rpedia.com
firma rehberi Altın, Gümüş ve Döviz haber canlı maç skorları canlı tv izle Commodity sitemap
Add to Google

hit tracker

Derlenme Süresi: 0.23652 sn.