Quantcast
Fransa - Bizarpedia, bilgi kaynağı
aç/kapa artema

  FRANSA

 1. kıta avrupasının yüz ölçümü en büyük ülkesi. (bkz: fransız)
  (sacmasapan, 02 Agustos 2005 Salı, 02:20:32)
 2. (bkz: france)
  (punisher, 03 Agustos 2005 Çarşamba, 23:26:20)
 3. ab'nin, obeziteyle mücadele kapsamında hazırladığı bir çalışmaya göre, en zayıf kadınların yaşadığı ülke.
  (kedimi7ler, 09 Aralik 2005 Cuma, 04:02:19)
 4. illeri:

  ain
  aisne
  allier
  alpes-de-haute-provence
  hautes-alpes
  alpes-maritimes
  ardèche
  ardennes
  ariège
  aube
  aude
  aveyron
  bouches-du-rhône
  calvados
  cantal
  charente
  charente-maritime
  cher
  corrèze
  corse-du-sud
  haute-corse
  côte-d'or
  côtes-d'armor
  creuse
  dordogne
  doubs
  drôme
  eure
  eure-et-loir
  finistère
  gard
  haute-garonne
  gers
  gironde
  hérault
  ille-et-vilaine
  indre
  indre-et-loire
  isère
  jura
  landes
  loir-et-cher
  loire
  haute-loire
  loire-atlantique
  loiret
  lot
  lot-et-garonne
  lozère
  maine-et-loire
  manche
  marne
  haute-marne
  mayenne
  meurthe-et-moselle
  meuse
  morbihan
  moselle
  nièvre
  nord
  oise
  orne
  pas-de-calais
  puy-de-dôme
  pyrénées-atlantiques
  hautes-pyrénées
  pyrénées-orientales
  bas-rhin
  haut-rhin
  rhône
  haute-saône
  saône-et-loire
  sarthe
  savoie
  haute-savoie
  paris
  seine-maritime
  seine-et-marne
  yvelines
  deux-sèvres
  somme
  tarn
  tarn-et-garonne
  var
  vaucluse
  vendée
  vienne
  haute-vienne
  vosges
  yonne
  territoire de belfort
  essonne
  hauts-de-seine
  seine-saint-denis
  val-de-marne
  val-d'oise
  guadeloupe
  martinique
  french guiana
  réunion

  (01 fb 1907, 22 Haziran 2006 Persembe, 10:33:24)
 5. tasarı kabul edildi
  fransa parlamentosu, ermeni soykırımı iddialarının inkarını suç sayan yasa tasarısını oyladı ve tasarı kabul edildi.

  fransa da sosyalist parti nin sunduğu ve sözde ermeni soykırımının inkarının suç sayılmasını öngören yasa tasarısının meclis genel kurulunda görüşülmesi tamamlandı ve yasa tasarısı kabul edildi.

  devecİyan in Önergesİne red
  İktidardaki halk hareketi birliği adına konuşan patrik deveciyan, konuşmasında türk hükümetini ve yasa teklifine karşı çıkan ab komisyonu nun genişlemeden sorumlu üyesi olli rehn i eleştirdi.

  türkiye de ifade özgürlüğü olmadığını ileri süren deveciyan, türkiye inkarcı politikalarını artık ihraç etmeye başladı. lyon daki gösterileri de, türk devleti organize etti dedi.

  deveciyan, sunduğu değişiklik önergesiyle tarihçi ve bilim adamlarının bu konuda yapacağı araştırmaların yasanın uygulanmasından muaf tutulmasını istedi.

  ancak deveciyan ın bu önergesi oy çokluğuyla reddedildi.

  3 ÜncÜ Şsahis ve dernekler dava aÇabİlecek
  bir diğer değişiklik önergesi ise ermeni soykırımını reddedenlerin cezalandırılmasına ilişkin cezai prosedür ile ilgiliydi. söz konusu önerge, sadece savcıların değil 3 üncü tarafların, derneklerin ve sivil toplum kuruluşlarının da dava açabileceklerini öngörüyordu.

  bu önerge oy çokluğuyla kabul edildi.

  bugÜn neler yaŞsandi
  bu sabah tsİ 10:30 da fransa parlamentosu nda, ermeni soykırımı iddalarının inkarını suç sayan yasa tasarısı konusunda konuşmalar başladı.

  İktidardaki halk hareketi birliği milletvekili michel piron, meclis genel kurul oturumunda yaptığı konuşmada, sözde ermeni soykırımı inkarının suç sayılmasına ilişkin yasa teklifine karşı çıktı.

  tarihin tarihçilere bırakılmasını isteyen piron, hiçbir ülkede tarihin, tam ve kusursuz olarak da yazılamayacağını söyledi. piron, yasa teklifinin kabul edilmesinin ermenilerin kendi davalarına ve evrensel gerçeklere aykırı olduğunu belirtti.

  genel kurul oturumundaki konuşmacılar arasında 9. sırada yer alan ve teklife karşı çıkan ilk milletvekili olan piron, hiçbir özgür ülkede tarihi parlamentolar ve yargı yazamaz diye konuştu.

  hükümet adına konuşan ab den sorumlu devlet bakanı catherinne colona da bu ilerlemeyi zor duruma sokmamalıyız. türkiye deki demokratik süreci cesaretlendirmemiz gerekiyor. türk halkı tarihini objektif olarak incelemeli. bu teklif hakkında ciddi şüphnelerimiz var. yalnız tarihçiler bu olayların gerçeğini ortaya çıkarabilecektir. bu teklifi kabul etmek etik bir takım prensiplere aykırı olacaktır. kanunlarla tarih yazılmaz. hükümet bu kanun tasarısıyla mutabık değildir dedi.

  ardından yasa tasarısının görüşülüp görüşülmeyeceğine ilişkin bir ön oylama yapıldı. bu ön oylamada yasa tasarısının ve tasarıyla ilgili değişiklik önergelerinin oylanması sonucu çıktı. oylamanın ardından da ermeni soykırımının inkarını suç sayan yasa tasarısı kabul edildi.

  yasa tasarısı, soykırımı inkar edenlerin, 1 yıl hapis ve 45 bin euro ya kadar para cezası istemiyle yargılanmalarını öngörüyor.

  royal: ab ÜyelİĞİ İÇİn soykirimi tanimak Şsart
  fransa da gelecek yıl yapılacak cumhurbaşkanlığı seçiminde sosyalist parti nin aday adayı segolene royal de, ermeni soykırım iddialarını reddin cezalandırılmasını öngören ve bugün fransa parlamentosu nda ele alınan yasa teklifine destek vermişti.

  royal, türkiye nin ab üyeliğini desteklediğini, ancak bu konuda son kararı referandumda fransız halkının vereceğini hatırlatmıştı.
  fransa ya protesto gösterileri

  cumhurbaşkanlığı seçiminde adaylığı kesinleşmesi halinde segolene royal in en önemli rakibi olması beklenen fransa İçişleri bakanı nicholas sarkozy de türkiye nin ab üyeliğine karşı tavrıyla biliniyor.

  bu arada, avrupa parlamentosu nun İngiliz üyelerinden richard howitt ise, fransa parlamentosu nda ele alınacak yasa teklifinin kendilerini kaygılandırdığını söylemiş ve fransa ya türkiye nin ab yle müzakerelerini sabote etmeye yönelik girişimlerini durdurma çağrısı yapmıştı.

  le monde dan mİlletvekİllerİne: teklİfİ gerİ Çevİrİn
  fransız le monde gazetesi, milletvekilerine, ermeni soykırım iddialarının inkarının suç sayılmasını öngören yasa teklifini geri çevirmeleri çağrısında bulundu.

  le monde un, bugünkü sayısında yayımlanan başyazısında, sosyalistlerin sunduğu yasa teklifinin onaylanmasının, hem tarihsel ilişkiler hem de, tam üyelik hedefiyle ab nin kapısını çalan türkiye için sorun yaratacağı belirtildi.

  yazıda, teklifin yasalaşmasının, ermenilerin kendi davalarını savunmaları açısından da olumsuz bir etki yaratacağı vurgulanıyor. başyazıda, konunun siyasi seçim malzemesi yapılmaması gerektiği ifadesi de yer alıyor.

  fransa nın en önemli gazetelerinden le monde, yasa teklifi konusunda ilk kez bu netlikte bir tavır sergiliyor.

  le figaro: fransa, kendİsİnİ savci yerİne koymasin
  fransa da yayımlanan le figaro gazetesinin bugünkü baş makalesinde de, sözde ermeni soykırımının inkarını suç sayan yasa teklifine sert bir şekilde karşı çıkılarak, fransa kendisini savcı yerine koymasın denildi.

  başmakalede, yasa teklifinin kabul edilmesinin fransa için yanlıştan da öte hata olacağı ifadesi kullanıldı. cumhurbaşkanı jacques chirac ın erivan da yaptığı açıklamalara dikkat çekilen makalede, chirac ın bu yasa teklifinin gereksiz bir polemik yaratacağı yolundaki uyarısı hatırlatıldı.

  başmakalede ayrıca, türkiye deki ermenilerin, teklifin aptallık olacağı ve türkiye de ifade özgürlüğünü yasaklayanlarla fransa da bu teklifi getirenlerin aynı zihniyette oldukları ifadesine yer verildi.

  makalenin sonunda, halklar arasındaki diyaloga ve insan haklarına bağlı fransa nın savcı yerine koyarak kendisini rezil ettiği ifadesi kullanıldı.

  ollİ rehn, liberation a yazdi
  ab komisyonu nun genişlemeden sorumlu üyesi olli rehn de liberation gazetesine yazdığı makalede, söz konusu yasa teklifine karşı çıktı.

  rehn, makalesinde, bu tür bir teklifin ciddi bir hata olacağı uyarısında bulundu.

  olli rehn, türkiye ile diyalogu öldürmeyelim ifadesini kullandı. yasa teklifinin türkiye ve ab arasındaki diyalogu ciddi şekilde tehdit ettiğini belirten rehn, Çözüm ültimatom vermek değil, çözüm diyalogdur dedi.

  kaynak:
  ntvmsnbc

  (01 fb 1907, 12 Ekim 2006 Persembe, 13:28:42)
 6. "fransa'nın yazı da, kışı da yoktur. ahlakı da yoktur. bunların dışında şahane bir ülkedir. ve genelde fahişeler tarafından yönetilir." mark twain.

  "arkamda bir fransız ordusu olacağına, karşımda bir alman ordusunun olmasını tercih ederim." general george s. patton

  "yanınızda fransa ile savaşa gitmek, akordeonla geyik avına gitmeye benzer." general norman schwarzkopf.

  "İki türlü tepki verebiliriz. ya bir fransız gibi ya da bir şey yaparak." marge simpson.

  "İlgilenebildiğim kadarıyla savaş başarısızlık demektir." jacques chirac.

  "fransa ilgileniyorsa haklısınız." rush limbaugh.

  "fransa'nin bizim savaşa girmemizi desteklediği tek an alman ordusunun paris'te kahve içtiği andır. regis philbin.

  "fransızların ırak'ta saddam hüseyin'e karşı bize yardım etmemelerine kızmayın. onlar hitler'i fransa'dan atmamıza da yardım etmemişlerdi. jay leno.

  "fransızların içinde yer almayacağı bir dünya savaşı, 2. dünya savaşı'na benzer." anonim.

  "nazilerden daha çok big mac ve disneyworld ile savaşan bir ulustan daha ne beklenir ki!" dennis miller.

  "bize ihtiyaç duyduğu anda fransa'nın orada olduğunu hatırlamak çok önemlidir." alan kent.

  "fransa'nın tümünü ele geçirmek almanların üç gününü almıştı. Çünkü yağmur nedeniyle ilerlemek zor oluyordu." john xereas .

  (01 fb 1907, 13 Ekim 2006 Cuma, 23:36:59)
 7. adı giyotinle özdeşleşmiş ülkedir. fransız ihtilali zamanında 15000'in üzerinde fransız bu araçla idam edilmiştir.
  (01 fb 1907, 15 Ekim 2006 Pazar, 14:52:56)
 8. Ünlü versailles (versay) sarayının bulundugu ülkedir.
  (elsa, 08 Ocak 2007 Pazartesi, 00:45:53)Bu başlığın linki: BU KONUDA BİLGİ EKLEMEK İSTİYORUM27/07/2005 - 16/10/2018

tamamen eglence amaciyla yapilmi$ olan bizarpedia.com'da yer alan tum icerik bilgi amaclıdır. Bu bilgiler, doğru, guncel ve tam olarak duşunulmemelidir. Hukuki yada tıbbi acıdan yada diğer profesyonel hizmetlerden biri tarafından verilen danışmanlık yada tavsiye niteliğindeki bilgiler ile bir tutulmamalıdır.Bu sitede yer alan bilgilerin sorumluluğu yazarlarına aittir. Telif hakkı ihlali yapıldığını duşunduğunuz bilgi varsa, bu ihlali, admin@bizarpedia.com adresini kullanarak site editorlerine iletebilirsiniz.
tum haklari saklidir
copyright©biz@rpedia.com
firma rehberi Altın, Gümüş ve Döviz haber canlı maç skorları canlı tv izle Commodity sitemap
Add to Google

hit tracker

Derlenme Süresi: 0.30753 sn.