Quantcast
Enzim - Bizarpedia, bilgi kaynağı
aç/kapa artema

  ENZIM

 1. organizmanin metabolik faaliyetlerini yuruten katalizor molekul. bir cesit proteindirler.
  (kedimi7ler, 14 Agustos 2005 Pazar, 13:05:34)
 2. Enzimler yapılarına göre iki gruba ayrılır.

  1. Basit enzimler

  Sadece protein molekülünden oluşurlar.  2. Bileşik enzimler

  Protein yapısına protein olmayan kofaktör veya koenzim denen yapıların bağlı olduğu enzimlerdir. Bunlara holoenzim de denir.

  İkinci gruba giren enzimlerde protein özelliğinde olan ve yalnızca amino asitlerden oluşan taşıyıcı kısma apoenzim, buna bağlı protein olmayan gruba ise koenzim adı verilir. Enzimlerin çoğu bileşik yapıdadır. Koenzim olmadan protein kısım iş göremez.

  Koenzim olarak; bazı vitaminler ve bazı mineraller (kofaktör) olmak üzere iki molekül çeşidinin herhangi birisi görev yapabilir.

  Prostetik grup : Organik bileşiklerdir. Apoenzim e devamlı bağlı kalırlar. Örneğin katalaz enziminin prostetik grubu hem isimli bir moleküldür.

  Vitaminler : Organik bileşik olan bu yapılar geçici olarak Apoenzime bağlanırlar.

  Metal iyonlar : Enzim aktivitesinin çoğunda metal iyonlarına ihtiyaç vardır. Bunlara kofaktör de denir.

  Enzimler etki etttiği molekül olan substrata, anahtar-kilit uygunluğu gösterecek biçimde bağlanır. Bağlanma geçici bir süre devam eder.

  Reaksiyon sonunda enzim aynen kalır. Substrattan ise yeni ürünler oluşur. Bu olay geri dönüşümlü olarak da gerçekleşebilir.  GENEL ÖZELLİKLERİ:
  Enzimler aktivasyon enerjisini düşürürler.
  Tepkime sonucu enzimlerin miktarları değişmez.
  Reaksiyondan değişmeden çıktıkları için tekrar tekrar kullanılabilirler.
  Enzimatik reaksiyonların çoğu tersinir (dönüşümlü) olarak gerçekleşebilir.
  Bazı enzimler hücre dışında da aktiftirler.
  Her reaksiyon için özel bir enzim vardır.
  Sindirim enzimleri sindirim boşluklarına özel kanallarla taşınırlar.

  ENZİM REAKSİYONUNUN HIZINI ETKİLEYEN FAKTÖRLER:

  1. Enzim ve Substrat Miktarı

  Ortamdaki madde (substrat) ve enzim miktarlarına bağlı olarak gerçekleşen reaksiyonların grafikte gösterimi aşağıdaki gibidir.  2. Sıcaklık

  Her enzim belirli bir sıcaklıkta maksimum hızda çalışır. Enzim aktivitesi 0 °C den düşük sıcaklıkta görülmez. Fakat 0 °C deki sıcaklık enzim yapısını bozmaz. Sıcaklık artmasıyla enzim aktivitesi artar. 40 °C den sonra tepkime hızı yavaşlar.  3. pH Derecesi

  Enzimler pH değişimlerine karşı çok duyarlıdırlar. Genellikle nötr ortamda en iyi reaksiyon verirler. Ancak bazı hallerde enzimler en yüksek etkinliği belirli bir pH derecesinde gösterirler.

  4. Substrat Yüzeyi

  Enzimden etkilenen maddenin yüzeyindeki artış tepkimeyi hızlandırır.  5. İnhibitörler ve Aktivatörler

  Bazı kimyasal maddeler enzimleri etkisiz hale getirir. Bazı yılan, akrep zehirleri de kimyasal olarak enzim aktivitesini etkilerler. Bunlara inhibitörler denir. Bazı maddelerin ortamda bulunması enzim çalışmasını hızlandırır. Böyle maddelere aktivatör denir. Bazı iyonlar ve su aktivatöre örnek verilebilir.

  Her gen bir polipeptid (protein) dizisinin sentezinden sorumludur.  Bu gen mutasyona uğrarsa, olayın ilgili reaksiyon basamağı gerçekleşemez ve son ürün oluşmaz.

  (01 fb 1907, 19 Ekim 2007 Cuma, 13:55:55)Bu başlığın linki: BU KONUDA BİLGİ EKLEMEK İSTİYORUM27/07/2005 - 16/10/2018

tamamen eglence amaciyla yapilmi$ olan bizarpedia.com'da yer alan tum icerik bilgi amaclıdır. Bu bilgiler, doğru, guncel ve tam olarak duşunulmemelidir. Hukuki yada tıbbi acıdan yada diğer profesyonel hizmetlerden biri tarafından verilen danışmanlık yada tavsiye niteliğindeki bilgiler ile bir tutulmamalıdır.Bu sitede yer alan bilgilerin sorumluluğu yazarlarına aittir. Telif hakkı ihlali yapıldığını duşunduğunuz bilgi varsa, bu ihlali, admin@bizarpedia.com adresini kullanarak site editorlerine iletebilirsiniz.
tum haklari saklidir
copyright©biz@rpedia.com
firma rehberi Altın, Gümüş ve Döviz haber canlı maç skorları canlı tv izle Commodity sitemap
Add to Google

hit tracker

Derlenme Süresi: 0.23603 sn.