Quantcast
Elektron - Bizarpedia, bilgi kaynağı
aç/kapa artema

  ELEKTRON

 1. atomlarin etrafinda donen negatif yuklu parcaciklar... elektrik akimini olusturan baslica parcaciktir. proton ve notron gibi parcaciklarin ikibinde biri kadar buyuklukleri vardir. atom cekirdeginin cevresinde saniyede 1000 km. gibi akilalmaz bir hizla hic durmadan donen elektronlar, birbirleriyle bir kez bile carpismazlar. atom icerisinde "ayni kutuplar birbirini iter" felsefesini curuten bir davranis arzederler. normal kosullarda hepsi eksi yuklu olan elektronlarin bu kurala uyup birbirlerini itmeleri ve cekirdegin etrafindan dagilip gitmeleri gerekir. ancak durum atom icinde boyle olmaz. ayni sekilde "zit kutuplar birbirini ceker" felsefesinede zit bicimde pozitif yuklu olan cekirdege yapisip kalmazlar.
  (bkz: atom)
  (bkz: notron)
  (bkz: proton)
  (bkz: takyon)
  (bkz: nukleon)

  (beelzebub, 15 Agustos 2005 Pazartesi, 19:18:47)
 2. cekirdegin etrafindaki orbitallerde hareket ettigine inanilan 1/1840 akb lik bir kutleye sahip negatif ( ) yuklu parcaciktir.
  (kedimi7ler, 02 Ekim 2005 Pazar, 09:24:01)
 3. e diye kısaltması vardır.
  (01 fb 1907, 25 Ekim 2006 Çarşamba, 15:39:10)Bu başlığın linki: BU KONUDA BİLGİ EKLEMEK İSTİYORUM27/07/2005 - 16/10/2018

tamamen eglence amaciyla yapilmi$ olan bizarpedia.com'da yer alan tum icerik bilgi amaclıdır. Bu bilgiler, doğru, guncel ve tam olarak duşunulmemelidir. Hukuki yada tıbbi acıdan yada diğer profesyonel hizmetlerden biri tarafından verilen danışmanlık yada tavsiye niteliğindeki bilgiler ile bir tutulmamalıdır.Bu sitede yer alan bilgilerin sorumluluğu yazarlarına aittir. Telif hakkı ihlali yapıldığını duşunduğunuz bilgi varsa, bu ihlali, admin@bizarpedia.com adresini kullanarak site editorlerine iletebilirsiniz.
tum haklari saklidir
copyright©biz@rpedia.com
firma rehberi Altın, Gümüş ve Döviz haber canlı maç skorları canlı tv izle Commodity sitemap
Add to Google

hit tracker

Derlenme Süresi: 0.23148 sn.