Quantcast
Domates - Bizarpedia, bilgi kaynağı
aç/kapa artema

  DOMATES

 1. Kanserden koruyucu ve yaşlanmayı zihinsel ve bedensel olarak yavaşlatıcı bir sebze. C ve E vitaminleri içerir. Domates zengin bir potasyum kaynağıdır ve çok az miktarda tuz bulunur. Yüksek kan basıncını düşürmeye yardımcı olur ve vücudun su tutmasını engeller. Kalp hastalıklarına ve prostat kanserine karşı etkili. 'Beta karotin'e yakın olan likopen içeriyor. Likopen vücudu kalp hastalıklarına karşı koruyan maddeler arasında yer alıyor. Araştırmalar domatesin prostat kanseri riskini azalttığını gösterdi. Haftada en az iki kez domates yiyen erkeklerin, diğerlerine oranla prostat kanserine yakalanma riskleri az.

  (bkz: sifali bitkiler)

  (elsa, 22 Eylül 2005 Persembe, 14:07:53)
 2. anavatani guney ve orta amerika olan bitki.
  (bir kalem bir pergel bir de cikolata alacagim, 27 Eylül 2005 Salı, 21:10:58)
 3. patlıcangillerden bir ceşit bitkidir. urunu icin yetiştirilir. vatanı meksika ve peru'dur. yabani turunun meyveleri yuvarlak ve kiraz kadar kucuktur. domatesin iceriğinde lycopin denilen bir madde bulunur. a, b, c vitamileri bakımından zengindir. govde ve yapraklarında solanin denilen zehirli bir alkoloid bulunur.
  (beelzebub, 01 Ekim 2005 Cumartesi, 02:10:09)Bu başlığın linki: BU KONUDA BİLGİ EKLEMEK İSTİYORUM27/07/2005 - 14/11/2018

tamamen eglence amaciyla yapilmi$ olan bizarpedia.com'da yer alan tum icerik bilgi amaclıdır. Bu bilgiler, doğru, guncel ve tam olarak duşunulmemelidir. Hukuki yada tıbbi acıdan yada diğer profesyonel hizmetlerden biri tarafından verilen danışmanlık yada tavsiye niteliğindeki bilgiler ile bir tutulmamalıdır.Bu sitede yer alan bilgilerin sorumluluğu yazarlarına aittir. Telif hakkı ihlali yapıldığını duşunduğunuz bilgi varsa, bu ihlali, admin@bizarpedia.com adresini kullanarak site editorlerine iletebilirsiniz.
tum haklari saklidir
copyright©biz@rpedia.com
firma rehberi Altın, Gümüş ve Döviz haber canlı maç skorları canlı tv izle Commodity sitemap
Add to Google

hit tracker

Derlenme Süresi: 0.31177 sn.