Quantcast
Daniel Bernoulli - Bizarpedia, bilgi kaynağı
aç/kapa artema

  DANIEL BERNOULLI

  1. (1700 Groningen/Hollanda-1782 Basel) İsviçreli matematikçi. Johann Bernoulli'nin oğludur. Matematik konusundaki ilk bilgilerini babasından aldı. Daha sonra İtalya'da tıp öğrenimi gördü. 1725-1732 yılları arasında Petersburg'da matematik, 1733'te de Basel'de anatomi ve botanik dersleri verdi. Hidrodinamik alanında yaptığı çalışmalarla tanınır. -Hydrodynamica- (Hidrodinamik, 1738) adlı yapıtında yayımladığı ve Bernoulli İlkesi olarak bilinen ilkeyi ortaya koydu. Araştırmalarını, yaptığı pratik uygulamalarla geliştirdi. Aynı zamanda olasılık kuramını da inceleyen Bernoulli, on kez Académie Française ödülünü kazandı. Petersburg ve Berlin akademileriyle London Royal Society'ye de üye seçildi.
    (01 fb 1907, 09 Ocak 2010 Cumartesi, 20:56:02)Bu başlığın linki: BU KONUDA BİLGİ EKLEMEK İSTİYORUM27/07/2005 - 14/11/2018

tamamen eglence amaciyla yapilmi$ olan bizarpedia.com'da yer alan tum icerik bilgi amaclıdır. Bu bilgiler, doğru, guncel ve tam olarak duşunulmemelidir. Hukuki yada tıbbi acıdan yada diğer profesyonel hizmetlerden biri tarafından verilen danışmanlık yada tavsiye niteliğindeki bilgiler ile bir tutulmamalıdır.Bu sitede yer alan bilgilerin sorumluluğu yazarlarına aittir. Telif hakkı ihlali yapıldığını duşunduğunuz bilgi varsa, bu ihlali, admin@bizarpedia.com adresini kullanarak site editorlerine iletebilirsiniz.
tum haklari saklidir
copyright©biz@rpedia.com
firma rehberi Altın, Gümüş ve Döviz haber canlı maç skorları canlı tv izle Commodity sitemap
Add to Google

hit tracker

Derlenme Süresi: 0.23656 sn.