Quantcast
Cia - Bizarpedia, bilgi kaynağı
aç/kapa artema

  CIA

 1. central intelligence agency acilimidir.amerika'nin istihbarat orgutudur.
  (küfürbaz çaybardaðý, 08 Agustos 2005 Pazartesi, 00:28:39)
 2. (bkz: fbi)
  (sacmasapan, 21 Eylül 2005 Çarşamba, 22:12:42)
 3. amerika birleşik devletleri'nin haber alma ve karşı-haber alma örgütüdür. ikinci dünya savaşı'ndan sonra kurulmuştur. günümüzde emperyalizme karşı olan düşünce ve eylemleri çeşitli biçimlerde yok etmeye çalışan, dünya'da birçok hükümeti ve siyasal hareketi destekleyen örgüttür.
  (kedimi7ler, 02 Aralik 2005 Cuma, 21:53:03)
 4. ABD haber alma örgütünün kısa adı. -Central İntelligence Agency- (Merkezi İstihbarat Örgütü) sözcüklerinin baş harfleri bir araya getirilerek oluşturulmuştur. 1946 yılında başkan Harry Truman tarafından kurulan örgütün amacı; tüm devlet yetkililerine ulusal güvenlikle ilgili tavsiyelerde bulunmak, haber alma işlerini bizzat yapmak ve değerlendirmek, istihbaratla ilgili yan konularda da çalışmalarda bulunmak ve ABD'nin uluslararası politikada etkinliğini sürdürmesine yardımcı olmaktır. Günümüzde, CIA'nın haber alma dışındaki çalışmaları da kesinlik kazanmıştır. Çeşitli ülkelerde yapılan hükümet darbeleri, yönetim değişikliklerinin düzenlenmesi ve uluslararası alanda çok taraflı bazı işlerde bu örgütün müdahalelerinin söz konusu olduğu, yaygın bir iddiadır. Bir genel müdürlüğe bağlı olan CİA'nın başlıca bölümleri İstihbarat Bölümü, Plan Bölümü, Yardım Bölümü ve Araştırma Bölümü'dür. CİA, her yıl ABD bütçesinden önemli ölçüde yardım alır. Ekonomik bağımsızlığı nedeniyle birçok faaliyetini Beyaz Saray'a duyurmadan sürdürebilmektedir.
  (01 fb 1907, 03 Mart 2010 Çarşamba, 20:23:05)Bu başlığın linki: BU KONUDA BİLGİ EKLEMEK İSTİYORUM27/07/2005 - 14/11/2018

tamamen eglence amaciyla yapilmi$ olan bizarpedia.com'da yer alan tum icerik bilgi amaclıdır. Bu bilgiler, doğru, guncel ve tam olarak duşunulmemelidir. Hukuki yada tıbbi acıdan yada diğer profesyonel hizmetlerden biri tarafından verilen danışmanlık yada tavsiye niteliğindeki bilgiler ile bir tutulmamalıdır.Bu sitede yer alan bilgilerin sorumluluğu yazarlarına aittir. Telif hakkı ihlali yapıldığını duşunduğunuz bilgi varsa, bu ihlali, admin@bizarpedia.com adresini kullanarak site editorlerine iletebilirsiniz.
tum haklari saklidir
copyright©biz@rpedia.com
firma rehberi Altın, Gümüş ve Döviz haber canlı maç skorları canlı tv izle Commodity sitemap
Add to Google

hit tracker

Derlenme Süresi: 0.32664 sn.