Quantcast
Avrasya Feribotu Olayi - Bizarpedia, bilgi kaynağı
aç/kapa artema

  AVRASYA FERIBOTU OLAYI

 1. 16 Ocak 1996 da Trabzon dan Rusya nın Soçi limanına hareket etmekte olan Avrasya feribotuna baskın düzenleyen 9 Çeçen eylemci, gemideki 33 ü Türk 177 yolcu ve 55 mürettebatı rehin aldı. Gemide bulunan Liman Emniyet Amiri Rahmi Tunca yı ayağından vuran eylemciler, daha sonra gemiyi İstanbul a doğru hareket ettirdiler.
  Grubun lideri Muhammed Tokcan, Rus askerlerinin kuşatması altındaki 250 Çeçen savaşçıyı kurtarmak için bu eylemi yaptıklarını açıkladı. Düzceli ve Abhaz kökenli olduğu bildirilen Tokcan, kuşatma altındaki Çeçenlerin sağ olarak Çeçenistan a dönmemeleri halinde gemiyi İstanbul Boğazı nda havaya uçuracakları tehdidinde bulundu. Grubun lideri Tokcan, eyleme İstanbul da son vermeleri konusunda güvenlik birimlerince ikna edildi. Bu arada Çeçen lider Cahar Dudayev ile de telefonla görüştürülen eylemcilerin bu kararında Dudayev in, Gerekli mesajı verdiniz, kan dökülmesini istemiyorum sözlerinin de etkili olduğu bildirildi.
  Eylemciler 19 Ocak günü saat 12.00 de Avrasya feribotunu İstanbul Boğazı nın Karadeniz çıkışına getirdiler. Burada güvenlik güçleriyle yaptıkları pazarlık sonunda saat 17.00 de aralarında Muhammed Tokcan ın da bulunduğu 4 eylemci teslim oldu. Yolcuların arasına karışan ve gemide saklanan 5 eylemci ise güvenlik güçlerince yakalandı. Eylemcilerin teslim olmadan önce silahlarını ve üzerlerindeki bombaları denize attıkları anlaşıldı.
  Avrasya Feribotu eylemcileri, Muhammed Emin Tokcan, Tuncer Özcan, Sedat Temiz, Erdinç Tekir, Ertan Coşkun, Ceyhan Molla Mehmetoğlu, Abhazya uyruklu Roki Gitsba ile Çeçenistan uyruklu Ramazan Zubareyev ve Viskhan Abdurrahmanov, 7 Mart 1997 de İstanbul 3 No lu Devlet Güvenlik Mahkemesi tarafından, TCY nin gemi kaçırmak fiilini düzenleyen 384. maddesine göre 5 yıl, hürriyeti tahdit suçuyla ilgili 179. maddesine göre de 3 yıl 10 ay 20 gün olmak üzere toplam 8 yıl 10 ay 20 gün ağır hapis cezasına çarptırıldı.

  kaynak: ntvmsnbc.com

  (kedimi7ler, 19 Ocak 2006 Persembe, 02:55:15)Bu başlığın linki: BU KONUDA BİLGİ EKLEMEK İSTİYORUM27/07/2005 - 21/09/2018

tamamen eglence amaciyla yapilmi$ olan bizarpedia.com'da yer alan tum icerik bilgi amaclıdır. Bu bilgiler, doğru, guncel ve tam olarak duşunulmemelidir. Hukuki yada tıbbi acıdan yada diğer profesyonel hizmetlerden biri tarafından verilen danışmanlık yada tavsiye niteliğindeki bilgiler ile bir tutulmamalıdır.Bu sitede yer alan bilgilerin sorumluluğu yazarlarına aittir. Telif hakkı ihlali yapıldığını duşunduğunuz bilgi varsa, bu ihlali, admin@bizarpedia.com adresini kullanarak site editorlerine iletebilirsiniz.
tum haklari saklidir
copyright©biz@rpedia.com
firma rehberi Altın, Gümüş ve Döviz haber canlı maç skorları canlı tv izle Commodity sitemap
Add to Google

hit tracker

Derlenme Süresi: 0.24371 sn.