Quantcast
Antropoloji - Bizarpedia, bilgi kaynağı
aç/kapa artema

  ANTROPOLOJI

  1. İnsan bilimidir. xix. yüzyıl bilim adamlarından charles darwin'in evrim kuramından sonra önem kazanan bir bilimdir. İnsanın vücut yapısının ve öteki fiziksel özelliklerinin nasıl oluştuğunu, nasıl geliştiğini, nasıl büyüdüğünü ve nasıl değiştiğini, insanların yeni becerileri nasıl kazandığını, dinsel inanışların, siyasal örgütlenmelerin, sanatın nasıl doğduğunu , hangi aşamalarla geliştiğini araştıran ana bilim dalıdır. Üç önemli kola ayrılır. bunlardan fiziksel antropoloji, insanın fiziksel-ırksal özellikleri ile ilgilenir. biyoloji bilimi ile ilişkili olarak çalışır. sosyal ve kültürel antropolojiler ise, insanın toplumsal yapı içindeki durumu ve gelişimi ile kültürel yapısını inceler.
    (sacmasapan, 01 Ekim 2005 Cumartesi, 19:21:01)
  2. İnsanın kökenini ve toplumsal evrimini, fiziksel özelliklerini, doğadaki yerini ve bütün bunlar arasındaki ilişkileri inceleyen bilim dalı, insanbilim.

    İnsan soyu konusunda kaynak kabul edilebilecek bilgilere, Eskiçağ yazarlarında pek rastlanmaz. Gerçek anlamıyla insanbilimle ilgili ilk incelemeler 18. yüzyılda başlar. Bu dönemde önce insanın doğa içindeki yeri belirlenmeye çalışıldı, sonra insanın tarihi araştırılmaya başlandı. 1833'te Flourens, anatomi ve insanın doğal tarihi konularında Museum'da dersler verdi. Antropoloji sözcüğünü ilk olarak 1855'te Quatrefages kullandı. Giderek gelişen antropoloji, çeşitli bölümlere ayrılarak, insanla ilgili bilimlerin en önemlilerinden biri oldu.

    Türkiye'de antropoloji öğretimine ilk kez İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi'nde başlandı (1929); daha sonra Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi'nde, Atatürk'ün direktifiyle bir Antropoloji ve Etnoloji Kürsüsü kuruldu (1935) ve zamanla genişletilerek bölümlere ayrıldı. 1962'de ise bu alandaki çalışmaları desteklemek ve örgütlemek üzere Antropoloji Bilimleri Araştırma Enstitüsü açıldı.

    (gecekusu, 15 Nisan 2012 Pazar, 19:08:57)Bu başlığın linki: BU KONUDA BİLGİ EKLEMEK İSTİYORUM27/07/2005 - 20/09/2018

tamamen eglence amaciyla yapilmi$ olan bizarpedia.com'da yer alan tum icerik bilgi amaclıdır. Bu bilgiler, doğru, guncel ve tam olarak duşunulmemelidir. Hukuki yada tıbbi acıdan yada diğer profesyonel hizmetlerden biri tarafından verilen danışmanlık yada tavsiye niteliğindeki bilgiler ile bir tutulmamalıdır.Bu sitede yer alan bilgilerin sorumluluğu yazarlarına aittir. Telif hakkı ihlali yapıldığını duşunduğunuz bilgi varsa, bu ihlali, admin@bizarpedia.com adresini kullanarak site editorlerine iletebilirsiniz.
tum haklari saklidir
copyright©biz@rpedia.com
firma rehberi Altın, Gümüş ve Döviz haber canlı maç skorları canlı tv izle Commodity sitemap
Add to Google

hit tracker

Derlenme Süresi: 0.24450 sn.