Quantcast
Alfred Dreyfus - Bizarpedia, bilgi kaynağı
aç/kapa artema

  ALFRED DREYFUS

 1. 1859-1935 yılları arasında yasamıs fransız ordusundakı yahudi subay. dreyfus olayının bas kahramanı.
  (elsa, 23 Eylül 2005 Cuma, 18:16:47)
 2. emile zola bu olayda dreyfusu desteklemis. bu amacla o donemdeki fransa cumhurbaskanina sucluyorum (j accuse) adli bir makale yazmistir
  (sacmasapan, 23 Eylül 2005 Cuma, 18:33:20)
 3. (1859 - 1935)
  zengin bir yahudi dokuma fabrikatörünün oğlu olan dreyfus, 1878 de ecole polytechnigue e girdi. 1882 de orduda göreve başladı. 1889 da deniz albayı oldu. 1894 te savaş bakanlığında çalışmaya başladı. aynı yıl, fransız askeri sırlarını alman askeri ateşesine vermek iddiasıyla askeri mahkemede yargılandı. dava sonucu ömür boyu hapis cezasına çarptırılan dreyfus, fransız guyanası açıklarındaki Şseytan adası na gönderildi. 1899 da yeniden yargılandı ve cezası on yıla indirildi. daha sonra devlet başkanı tarafından affedildi. 1906 da yargıtay tarafından suçsuz olduğu onaylandı. tekrar orduda görev alan dreyfus, terfi etti ve legion d honneur nişanı aldı.
  dreyfus 1894 te mahkum edildiğinde, yahudi olduğundan, kamuoyu onun suçluluğunu kabul etme eğilimindeydi. verilen cezayı kaldırmak için, başta sadece ailesi uğraştı. 1896 da esterhazy adlı bir ordu görevlisinin suçlu olduğu yolunda kanıtlar ortaya çıktı. 1898 de esterhazy nin askeri mahkemede beraat etmesi üzerine, yazar emile zola, devlet başkanına suçluyorum başlıklı açık bir mektup yazdı. bu mektubunda zola, orduyu eleştiriyor askeri mahkemeyi, suçlu olduğunu bildiği halde esterhazy i beraat ettirmekle suçluyordu. bunun sonucunda zola mahkemece bir yıl hapis cezasına çarptırıldı. bütün bu olaylar boyunca ülke, dreyfus u savunanlar ve ona karşı olanlar olarak ikiye ayrıldı. dreyfusçular a karşı çıkanlar monarşi yanlısı muhafazakarlardı. davanın yeniden görülmesine, ordunun prestijini sarsacağı gerekçesiyle karşı çıkıyorlardı. dreyfusçular ise evrensel düşünceleri ve idealleri devletin iradesinin üstünde tutmaya hakları olduğunu savunmaktaydılar. dreyfus u savunurken varolan toplumsal yapıyı ve yerel sınırları aşan bir anlayışın savunuculuğunu yaptıklarına inanıyorlardı. dreyfusçular orduyu cumhuriyetçi bir anlayışla parlamentonun denetimine sokmak istiyorlardı. İlerici aydınlar ve yahudilerden oluşan dreyfusçular arasında, anatole france, marcel proust, andre gide, claude monet, lucien herr, jules renard, emile zola, gabriel monod gibi çağın önde gelen aydınları bulunuyordu. dreyfus olayı 12 boyunca fransız toplumunu derinden etkiledi. o güne kadar çok az kullanılan aydın kavramı genel bir yaygınlık kazandı ve dreyfusçular ı nitelemek için kullanıldı.

  kaynak: evrensel.net

  (kedimi7ler, 09 Aralik 2005 Cuma, 05:57:37)

 4. (kedimi7ler, 19 Şubat 2006 Pazar, 17:57:36)Bu başlığın linki: BU KONUDA BİLGİ EKLEMEK İSTİYORUM27/07/2005 - 21/09/2018

tamamen eglence amaciyla yapilmi$ olan bizarpedia.com'da yer alan tum icerik bilgi amaclıdır. Bu bilgiler, doğru, guncel ve tam olarak duşunulmemelidir. Hukuki yada tıbbi acıdan yada diğer profesyonel hizmetlerden biri tarafından verilen danışmanlık yada tavsiye niteliğindeki bilgiler ile bir tutulmamalıdır.Bu sitede yer alan bilgilerin sorumluluğu yazarlarına aittir. Telif hakkı ihlali yapıldığını duşunduğunuz bilgi varsa, bu ihlali, admin@bizarpedia.com adresini kullanarak site editorlerine iletebilirsiniz.
tum haklari saklidir
copyright©biz@rpedia.com
firma rehberi Altın, Gümüş ve Döviz haber canlı maç skorları canlı tv izle Commodity sitemap
Add to Google

hit tracker

Derlenme Süresi: 0.26059 sn.