Quantcast
Alfa Romeo - Bizarpedia, bilgi kaynağı
aç/kapa artema

  ALFA ROMEO

 1. 1910 - 1920 :
  "anonima lombarda fabbrica automobili" a.l.f.a. (lombarda anonim otomobil fabrikası) isimli şirket, 1910 yılında alessandro darracq tarafından milano'da portello'nun 1907'de inşaası tamamlanan şanssız endüstriyel tesislerinde kuruldu. Şsövalye ugo stella tarafından yönetilen alfa, iyi donanımları ve sürülebilirlikleriyle pazarda hemen pay kapan bir seri modele hayat verdi. ilk mutlak alfa ismini alan otomobil 24 hp (12.000 liret tutarında), ve daha dayanıklı motorlarıyla türevleri, 40-60 hp. alfa için yarış maceraları başladı ama 1915 yılında askeri siparişlerle ilgilenmeye başladığında nicola romeo tarafından yönetilen şirketlerin yörüngesi altına girince bu macera yarıda kesildi. savaş sonunda, 1919 yılında tekrar otomobiller başrollerine ve 1920 yılında alfa romeo markasıyla ilk otomobil doğdu: "torpedo 20-20 hp". yarışlara kaldıkları yerden devam edildi.

  1920 - 1930 :
  20'li yıllarda şirket, çoğunluk hisseleri elinde bulunduran İtalyan tasarruf bankası'na bağlı olarak başka bir krizin içersine girdi. hatta 1927 yılında şirketin tasviyesi düşünüldü. ancak şirketin İtalya sınırları içinde ve yurt dışında elde ettiği şöhret, kapanmasını engelledi. 1928 yılında nicola romeo'nun sahneye çıkması 6 silindirli, hafif, hızlı ve parlak otomobillerin onaylanmasıyla aynı zamana rastlar. araba kullanma zevki önüne geçilemez bir tutku ve bir "statü göstergesi" haline dönüştü. seri üretim fikri ilgi çekmeye başladı. 1929 yılında ferrari tesisleri, yarışlar için kuruldu.

  1930 - 1940 :
  1932 yılının sonunda alfa romeo bir kere daha el değiştirdi, ve bu süreç fiat tarafından satın alınana kadar sürdü. alfa'nın mülkiyetini alan İ.r.İ. (sanayide yeniden yapılanma kurumu) markanın yarışlardan çekildiğini açıkladı. böylece "milanolu kırmızılar" "dört yapraklı yonca" sembolü altında değil de ferrari'nin "Şsahlanmış at" sembolünün altında yarışmaya başladılar. ugo gobbato yönetiminde tesislerin modernleştirilmesi yapılarak, bant sistemli üretime geçildi. kamyon ve otobüs üretimine başlandı. otuzlu senelerin ikinci yarısına şirket, enerji yüklü olarak girdi. sportif başarılar öylesine ön sıradaydı ki, seri üretimi ikinci plana itmişti. 1937 senesinde gioachino colombo, vittorio jano'nun yerine geçmiş ve 1938 senesinde de alfa yarış grubu kurulmuştu. sportif faaliyetler dönemin politikasından etkilenmekteydi : mussolini İtalyan pilotların fransa'daki yarışlara katılmalarını yasaklamıştı ve 1939 senesinde "mille miglia" (bin mil) yarışları düzenleniyordu. uçak motoru üretimi arttırılıyordu. pomigliano d'arco üretim tesislerinin inşası başlıyordu.

  1940 - 1950 :
  İtalya'nın savaşa girmesiyle birlikte alfa romeo fabrikaları da bazı organizasyonlarda güçlükler yaşamaya başlar. tedarik imkanları kısıtlanırken, 1940, 1943 ve son olarak da 1944 senesinde portello üretim tesislerinin tamamen kapanmasına yol açan, üç uçak taarruzuna maruz kalır. 1945 senesinde, deniz ve uçak motorlarının yanı sıra modern tasarımlı elektrikli mutfak fırınlarıyla üretim faaliyetleri, yavaş da olsa, tekrar başlar. otomobil üretimine de yeniden başlanır. hiçbir zaman modası geçmeyen "158" modelinden başlanmak suretiyle, bunun üzerinde ufak karoseri ve köklü motor değişiklikleri yapmak suretiyle 1950 senesinde "159" modeli üretilir. artık, alfa romeo savaşın olumsuz etkilerini silmektedir, biondetti'nin "mille miglia" (bin mil) yarışlarında kazandığı zafer de kalkınmanın en önemli simgelerinden biri olur. "büyük yılan" fabrikası, pininfarina ve touring tarafından tasarlanan "seri dışı" muhteşem 2500 modelleri ve geniş model yelpazesiyle eski üretim ihtişamını tekrar kazanır. 1950 senesi alfa için, sportif açıdan, endüstriyel bir dönüm noktası olarak tarihe geçer.

  1950 - 1960 :
  ellili yıllrada alfa seri üretime ağırlık verir. İki hedef güdülmektedir. Üretimi tamamen bant sistemine geçirebilmek ve sportif neticeleri yüksek sürüş verimi sağlayan bir modelle tamamlamak. yoğun ve mutlu bir yaratıcılık dönemidir. talepleri her geçen gün artan bir piyasa tarafından gayet olumlu karşılanan "1900" modeli ve 1950 ve 51 senelerinde dünya şampiyonluğunu kazanan yenilmez "159 takımı". "1900" modelinin hala birçok İtalyan tarafından unutulmayan ve alfa romeo tarafından başlıca emniyet müdürlüklerinin gezici ekiplerine 1953 senesinden itibaren verilen ve "panter" olarak tabir edilen karakteristik siyah kuşaklı polis otomobilleri. bu yıllarda, daha sonraları yaygınlaşacak olan fabrikaların dahili araştırma merkezleri ile karoser tasarımcıları arasında işbirliği eğilimi oluşuyor. "made in italy" kavramını yayan otomobiller piyasaya sürülüyor. alfa'nın stili belirleyici olmaya başlıyor. seri araçların yanı sıra seri dışı araçlar da üretiliyor, ya tek parça olarak ya da belli miktarda meşhur karoserciler tarafından hazırlanan otomobiller. 1958 sensinde alfa romeo, renault ile "dauphine" modelinin montajı için anlaşmaya varıyor.

  1960 - 1970 :
  geniş dört kapılı versiyonlardan vazgeçen alfa, üretimini giulietta versiyonu üzerinde yoğunlaştırarak, en yüksek seviyede randıman ve sürat sağlayan bertone tarafından tasarlanmış mükemmel bir aerodinamik karoseri olan ss ve zagato tarafından tasarlanan sabun kalıbı benzeri hatlara sahip sz versiyonlarını üretmiştir.1960 senesinde arese de bulunan fabrikanın inşaatına başlanmış ve 1963 de de üretime geçilmiştir. bu fabrikada üretilen ilk model olan giulia nın çeşitli versiyonlarından bir milyon adetin üzerinde satılmıştır. 1964 senesinde ise, carlo chiti nin yönetiminde, seri üretimlerden veya hiç piyasaya çıkmamış modellerden, sportif otomobil geliştiren auto delta firması kurulmuştur.
  bu yıllar alfa romeo nun ticari itibar ve konumunu sağlamlaştırdığı yıllar oldu. 1965 senesi içerisinde, özellikle, turismo yarışlarında kullanılmak üzere kaput ve kapıları alüminyumdan yapılan giulia gta (hafifletilmiş gran turismo) modeli üretilmiştir. spider otomobil pininfarina tarafından tasarlanan karoseriyle giulia modelinin mekanik aksamı üzerine yerleştirilmek suretiyle değiştirilmiş ve mürekkep balığı kemiği şeklindeki duetto ortaya çıkmıştır. turismo yarışlarında gta ve sportif yarışlarda da 33 modelleri başarılar kazandılar. ayrıca seri üretimdeki otomobillerle birçok zaferlere adını yazdırdılar. ulusal sanayileşme sürecinde, güney İtalya da, pomigliano d arco da alfasud fabrikası kurulmuştur. 1970 senesinde auto delta, formula 1 yarışlarında kullanılacak olan 8v 3000 motoru üreterek, mc laren ile işbirliğine başlamıştır. bertone nin uluslar arası tanıtımı canada da yapılmış ve montreal modelinin altın yılı olmuştur.

  1980 - 1990 :
  luraghi ile kazandığı büyüme hızını alfa romeo bir daha yakalayamadı. yeni bir otomobil yaratmak için nissan japon otomobilleri ile kalkıştığı ortaklık girişimi (arna: alfa romeo nissan outomobili) umut edilen sonuçları vermedi. 1986 yılında finmeccanica (metal sanayi İşverenleri birliği) şirketi fiat grubuna verdi. fiat şirketi yeniden lancia ile yapılandırarak 1989 yılında faaliyete geçen "alfa lancia s.p.a" yı kurdu. aynı yıl alfa romeo stil merkezi arese' deki endüstriyel tesislere taşındı: bu bina adalberto dal lago işbirliği ile, işlevsel bölümlerin kriterlerine göre tasarlanmıştı. "yeniden doğuş" yakındı. yeni alfa romeo serisi ve marka ile ürün geleneklerini otonom teknolojisine bağlı kalınarak sürdürmek için çalışılıyordu. formula 1 dünyasında seksenli yıllarda turbo motorlarda bir dönem yaşandı ve havacılık teknolojileri otomobil proje ve üretiminde de kullanılmaya başlandı.

  1990 - 2000 :
  yeniden doğuşun on yılı yaşanmaktadır. pomigliano tesislerinden 155 çıkar, onu hemen ardından 145 ve 146 izler, bu esnada arese tesislerinden yeni spider ve gtv modelleri çıkar. 1997 yılı 156 modelinin yılı olur ve 1998 yılında "yılın otomobili" ünvanını alır. 1998 yılında yeni en lüks otomobil "166" piyasaya sunulur. 2000 yılına, üçüncü milenyum kapılarına gelindiğinde, 2001 yılında "2001 yılının otomobili" ünvanını kazanacak 147 doğar.

  2000 - 2005 :
  alfa romeo tarihinin son aşamaları günümüzde yollarda. fakat alfa romeo nun dna sının bir parçası olan sportif ruh, alfa nın en çok beklenen gta versiyonu alfa romeo 156 ve sportwagon la tekrar öne geçiyor. efsane yaşıyor.

  (bkz: alfa romeo 156)

  (beelzebub, 07 Agustos 2005 Pazar, 14:38:50)
 2. http://mizah.milliyet.com.tr/f.....59turk.jpg
  (kedimi7ler, 04 Aralik 2005 Pazar, 03:08:36)Bu başlığın linki: BU KONUDA BİLGİ EKLEMEK İSTİYORUM27/07/2005 - 16/10/2018

tamamen eglence amaciyla yapilmi$ olan bizarpedia.com'da yer alan tum icerik bilgi amaclıdır. Bu bilgiler, doğru, guncel ve tam olarak duşunulmemelidir. Hukuki yada tıbbi acıdan yada diğer profesyonel hizmetlerden biri tarafından verilen danışmanlık yada tavsiye niteliğindeki bilgiler ile bir tutulmamalıdır.Bu sitede yer alan bilgilerin sorumluluğu yazarlarına aittir. Telif hakkı ihlali yapıldığını duşunduğunuz bilgi varsa, bu ihlali, admin@bizarpedia.com adresini kullanarak site editorlerine iletebilirsiniz.
tum haklari saklidir
copyright©biz@rpedia.com
firma rehberi Altın, Gümüş ve Döviz haber canlı maç skorları canlı tv izle Commodity sitemap
Add to Google

hit tracker

Derlenme Süresi: 0.44786 sn.