Quantcast
Yumurta - Bizarpedia, bilgi kaynağı
aç/kapa artema

  YUMURTA

 1. tavuktan cikar.
  (sacmasapan, 17 Agustos 2005 Çarşamba, 02:54:59)
 2. sadece tavuktan degil, yumurtlama mantigiyla ureyen hayvanlarin hepsinin gotunden cikar. ancak genellikle cikmasi biraz zahmetli olur. bu yuzden her yumurta yiyisimde "iyi ki insanlar yumurtlayarak uremiyor ve iyi ki kadin degilim" diye aklimdan geciririm. protein yüklü, son derece besleyici, genellikle rafadan olarak kahvaltida tuketilir.

  (bkz: kahvalti)
  (bkz: rafadan)
  (bkz: yumurtlamak)

  (beelzebub, 19 Eylül 2005 Pazartesi, 22:45:06)
 3. (bkz: serbest cagrisim)
  (bkz: yumurta mi tavuktan tavuk mu yumurtadan cikar)

  (beelzebub, 19 Eylül 2005 Pazartesi, 22:46:19)
 4. (bkz: tavuksal firlatgac)
  (elsa, 19 Eylül 2005 Pazartesi, 22:48:51)
 5. dişi eşey hücresi.
  (kedimi7ler, 13 Ocak 2006 Cuma, 14:44:12)
 6. (bkz: poşe)
  (01 fb 1907, 09 Eylül 2006 Cumartesi, 17:24:50)
 7. (bkz: horasan harcı)
  (01 fb 1907, 21 Eylül 2006 Persembe, 13:35:53)
 8. 44. Antalya Altın Portakal Film Festivali Ulusal Uzun Metrajlı Film Yarışması nda En İyi Senaryo, En İyi Sanat Yönetmeni, En İyi Görüntü Yönetmeni, En İyi Kostüm ve Behlül Dal Digitürk Genç Yetenek Jüri Özel Ödülü nün yer aldığı toplam 6 ödülle ayrılan Semih Kaplanoğlu nun yönettiği film.
  (01 fb 1907, 29 Ekim 2007 Pazartesi, 11:08:58)
 9. Yönetmen : Semih Kaplanoğlu
  Senaryo : Semih Kaplanoğlu
  Oyuncular :
  Nejat İşler (yusuf)
  Ufuk Bayraktar (Haluk)
  Saadet Işıl Aksoy (Ayla)
  Tülin Özen (Sahaftaki Kadın)
  Gülçin Santırcıoğlu (Gül)
  Kaan Karabacak (Çapacı Çocuk)
  Yapımcı : Semih Kaplanoğlu
  Görüntü Yönetmeni : Özgür Eken
  Ses : İsmail Karadaş
  Miksaj : Yorgos Mikrogiannakis
  Saanat Yönetmeni : Naz Erayda
  Yapım : 2007, Türkiye
  Süre : 97 dk.
  Tür : Dram / Gizem
  Web Sitesi : http://www.kaplanfilm.com/tr/y.....g_news.asp
  Gösterim Tarihi : 9 Kasım 2007  Konusu:
  Şsair Yusuf annesinin ölüm haberini alır ve yıllardır uğramadığı kasabadaki çocukluk evine geri döner. Bakımsızlıktan harap düşmüş bir evde onu genç bir kız, Ayla beklemektedir. Yusuf beş yıldır annesi ile yaşayan bu uzak akrabadan habersizdir...

  Ayla nın Yusuf tan bir isteği vardır. Zehra nın ölmeden önce adadığı adağı oğlu Yusuf yerine getirmelidir. Taşra hayatının durağan ritmi, eski sevgili, dostlar ve hayaletlerle dolu mekanlar ve içini kaplayan suçluluk duygusu yüzünden karşı koyamaz. Ve Ayla ile Yusuf üç-dört saat uzaklıktaki bir yatır türbesinde yapılacak kurban kesimi için yola çıkarlar.

  Kurbanlığın seçileceği sürünün bulunamaması yüzünden geceyi bir krater gölünün kenarındaki otelde geçirirler ve katılmak zorunda kaldıkları düğünün atmosferi Yusuf la Ayla yı birbirlerine yaklaştırır.

  Yağan ilk kar suçluluğu örterken, koçun kurban edilişi Yusuf un kaderini değiştirecek midir

  ULUSLARARASI ÖDÜLLER

  13. Saraybosna Uluslararası Film Festivali
  En İyi Kadın Oyuncu

  Valdivia Uluslararası Film Festivali
  - En İyi Yönetmen (Semih Kaplanoğlu)
  - En İyi Kadın Oyuncu (Saadet Işıl Aksoy)


  FESTİVAL GÖSTERİMLERİ
  60. Cannes Film Festivali
  Karlovy Vary Film Festivali
  Brüksel Avrupa Filmleri Festivali
  Polonya Era New Horizons Film Festivali
  13. Saraybosna Uluslarası Film Festivali
  Fransa Recontres de Gindou Film Festivali

  Fragmanı:
  http://www.youtube.com/watch?v=eKaKTLdj168

  (01 fb 1907, 09 Kasim 2007 Cuma, 16:09:18)
 10. Bitki ve hayvanların dişi üreme hücresi.

  Yumurtaların büyük çoğunluğu, yeni bir bireyi meydana getirebilmek için erkek üreme hücresi tarafından döllenmek zorundadır. Ancak bazı türlerde yumurta döllenmeksizin yeni bir birey oluşturabilir. Bu üreme biçimine döllenmesiz üreme (partenogenez) denir. Hayvanların büyük bir bölümü (örneğin kuşlar, sürüngenler, balıklar vb.) yumurtalarını olgunlaşmadan önce vücut dışına atarlar. Böyle hayvanlara "ovipar" denir. Memelilerse, yavru yaşayabilecek hale gelene kadar yumurtalarını dölyatağı içinde tutarlar. Böyle hayvanlara da "vivipar" denir. Yumurtalar, boyutları açısından türlere göre büyük değişiklikler gösterirler. Memelilerin yumurtaları en küçük olanlardır. Ancak bu yumurtalar annenin vücudunda gelişerek çok büyük boyutlara ulaşırlar. Yumurta sayısıysa, yumurtanın gelişerek yeni bireyi meydana getirme şansıyla ters orantılıdır. Örneğin şerit solucanları, balıklar milyonlarca yumurta yaparken, kuşlar gibi yumurta bakımı olan türlerde sayı daha azdır. Memelilerdeyse yumurtanın gelişmesi ana rahminde garantiye alındığından çok az sayıda yumurta üretilir. İnsanda bir kezde yalnızca bir yumurta oluşur ve döllenme olmazsa bu yumurta vücut dışına atılarak yenisi yapılır. Yumurtaların biçimi yaklaşık olarak küreseldir. Her yumurtanın bir vitellüs bölümü vardır (sarı ya da sarı cisim). Vitellüs, yumurtanın gerçek üreme hücresi bölümüdür. Önce bu bölüm oluşturulur. Daha sonra bunun üstü renksiz bir albümin kitlesiyle sarılır (yumurta akı). Yumurta akı ve vitellüs, vitellin zar adı verilen bir zarla çevrilir. Doğurarak üreyen hayvanlarda, embriyonun gelişmesi için yedek besine gereksinim olmadığından, yumurta yalnızca vitellüsten oluşur. Yumurtlayanlarda ise yumurta vitellin zardan sonra daha sert kısımlar ve kuşlarda olduğu gibi kalkerli bir kabukla kaplanır. Bu kabuk, bir yandan vitellüs ve yumurta akını koruyacak kadar sert, öte yandan da yumurta içinde gelişen embriyonun solunumunu engellemeyecek biçimde gözeneklidir.

  (01 fb 1907, 12 Şubat 2011 Cumartesi, 10:47:56)Bu başlığın linki: BU KONUDA BİLGİ EKLEMEK İSTİYORUM27/07/2005 - 20/09/2018

tamamen eglence amaciyla yapilmi$ olan bizarpedia.com'da yer alan tum icerik bilgi amaclıdır. Bu bilgiler, doğru, guncel ve tam olarak duşunulmemelidir. Hukuki yada tıbbi acıdan yada diğer profesyonel hizmetlerden biri tarafından verilen danışmanlık yada tavsiye niteliğindeki bilgiler ile bir tutulmamalıdır.Bu sitede yer alan bilgilerin sorumluluğu yazarlarına aittir. Telif hakkı ihlali yapıldığını duşunduğunuz bilgi varsa, bu ihlali, admin@bizarpedia.com adresini kullanarak site editorlerine iletebilirsiniz.
tum haklari saklidir
copyright©biz@rpedia.com
firma rehberi Altın, Gümüş ve Döviz haber canlı maç skorları canlı tv izle Commodity sitemap
Add to Google

hit tracker

Derlenme Süresi: 0.23537 sn.