Quantcast
Tunus - Bizarpedia, bilgi kaynağı
aç/kapa artema

  TUNUS

 1. col ve denizin bulustugu ulkedir. tarihsel seruveni mo 1100 yillarinda kartacanin kurulmasiyla baslar. ardindan roma, daha sonra musluman hanedanlarin eline gecmistir. osmanli ve fransizlarin hakimiyetinden sonra habib burgibanin baskanliginda bagimsizligini ilan etmistir.
  en ilginc turistik yerlerinden biri matmatadir.

  (kedimi7ler, 18 Agustos 2005 Persembe, 21:53:42)
 2. kuzey afrika'da, akdeniz kıyısında, cezayir ile libya arasında yer alan ülke. yüzölçümü 163,610 km²dir. cezayir ile 965 km, libya ile 459 km sınırı vardır. başkenti tunus, para birimi tunus dinarı*, internet uzantısı .tn, uluslararası telefon kodu 216'dır.
  (kedimi7ler, 11 Ocak 2006 Çarşamba, 01:28:23)
 3. dunyanin balıkcılık ve zeytinyagcılık bakanlıkları olan tek ülkesi.
  (sucuk doner, 17 Şubat 2006 Cuma, 09:34:48)
 4. Tunus'un başkenti.

  Ülkenin kuzeydoğusunda, Tunus Gölü kıyısında (el Bahira) ve bu gölün ardında yükselen tepeler üzerinde kurulmuştur. Kent, bir kanalla Tunus Körfezi'ndeki ön limanı Goulette'ye (ya da Halk al-Vadi) bağlıdır. Bu körfez kıyısında ve yakınında ayrıca Hammam Lif, Sidi Bou Said, Kartaca limanları da yer alır. Kentin yeni semtleri Medina tepeleriyle lagün arasındadır. Kentin kuzeybatısında ünlü Bardo Arkeoloji Müzesi bulunur. 1.100.000 nüfusuyla Tunus'un en önemli endüstri, ticaret ve maliye merkezidir.

  (gecekusu, 25 Şubat 2011 Cuma, 13:10:06)
 5. (Fr.: Tunisie, İng.: Tunisia), Kuzey Afrika'da devlet.

  Akdeniz kıyısında, Cezayir ve Libya arasında yer alır. Yüzölçümü 164.150 km2, nüfusu 9.497.000 (1997), başkenti Tunus, öteki önemli kentleri Sfaks, Sus, Bizerte, Kırvan (Kairouan), Gabès, Gafsa ve Menzel Bourguiba'dır. Resmi dili Arapça, dini Müslümandır.

  Ortada, geniş kısmı Şot adı verilen tuzlu, sığ göl ve bataklıklarla kaplı alçak bir bölge Tunus'u fiziki ve beşeri koşulları farklı iki kısma böler: Kuzey ve Güney Tunus. Kuzey Tunus'un, kuzey ve batı kesimleri dağlıktır; az çok yağış alır ve yer yer ormanla örtülüdür. Ülke nüfusunun büyük bölümü burada toplanmıştır. Doğu kıyısında üç körfez yer alır. Tunus Körfezi güneydoğudan Bon Burnu Yarımadası ile kapanır. Daha güneyde Hammamet ve Gabès körfezleri bulunmaktadır. Kuzeybatıda, Bizerte limanı yanında Blanc Burnu, Afrika'nın en kuzey noktasını oluşturur (37° 15' kuzey), Güney Tunus çok kurak, sıcak ve yerleşmeye elverişsizdir. Burada daha çok göçebelik egemendir. Gabès Körfezi'nin güneyinde, kıyıdan dar bir boğazla ayrılan Cerbe Adası da aynı fiziki koşulları taşır.

  Petrol, demir cevheri ve fosfat en önemli yeraltı kaynaklarıdır. Fakat Tunus daha çok bir tarım ülkesidir. Başlıca ürünleri tahıl, üzüm ve şarap, hurma, incir, turunçgiller ve zeytindir. En önemli ihraç malları da ham petrol, zeytinyağı, fosfat, meyve, sebze ve şaraptır.

  İ.Ö. 12. yüzyılda Fenikeliler tarafından kurulan Tunus, Roma'nın, Vandalların, Bizans'ın egemenliği altında kaldı. 1574'ten 1881'e kadar Osmanlı yönetiminde yaşayan Tunus, bu son tarihte Bardo Antlaşması ile Fransız himayesine girdi, himaye statüsü 1883'te kesinleşti. Ülkenin bağımsızlığını kazanmasını amaçlayan ilk milliyetçi hareketler 20. yüzyılın başlarında ortaya çıktı. 1907'de Genç Tunuslular Partisi, 1922'de Düstur Partisi ve 1934'te de Yeni Düstur Partisi kuruldu. Ülke Yeni Düstur Partisi'nin kurucusu Habip Burgiba'nın önderliğinde, uzun yıllar süren savaştan sonra 1956'da bağımsızlığını kazandı. 1957 yılında cumhurbaşkanı seçilen Burgiba, 1976'da kabul edilen bir yasayla yaşam boyu başkanlığa seçildi. 1979 yılında Filistin Kurtuluş Örgütü'nün karargahının Tunus'a taşınması kabul edildi. Bu nedenle 1985 yılında İsrail'in saldırısına uğradı. Bu arada ekonomik durumun, petrol fiyatlarının düşmesi ve üretimin azaltılması nedeniyle bozulması ülkede karışıklıklara yol açtı. Burgiba'nın çabalarına rağmen karışıklık önlenemedi. Başbakan görevinden alındı. Nisan 1987'de İçişleri Bakanı Zeynelabidin bin Ali başbakanlığa getirildi. 7 Kasım 1987'de Burgiba bozulan sağlık durumu öne sürülerek Zeynelabidin bin Ali tarafından görevinden alındı, Anayasa gereğince bin Ali, Burgiba'nın yerine cumhurbaşkanı oldu. Düstur Partisi'nin adı, Demokratik Anayasal Birlik olarak değiştirildi ve 1988 Temmuzu'nda Anayasa'da değişiklik yapılarak yaşam boyu cumhurbaşkanlığı kaldırıldı. Cumhurbaşkanı için 70 yaş sınırlaması getirildi ve cumhurbaşkanının çekilmesi durumunda başbakanın cumhurbaşkanı olması yerine, seçimle gelecek cumhurbaşkanı ilkesi kabul edildi. Nisan 1989'da yapılan seçimlerde Zeynelabidin bin Ali % 99 oy oranıyla cumhurbaşkanlığına seçildi. Demokratik Anayasal Birlik de oyların % 80'ini alarak iktidarda kaldı. 1991'de İslamcıların örgütü Ennahde'ye karşı sert bir sindirme operasyonu yürütüldü.

  (gecekusu, 25 Şubat 2011 Cuma, 13:13:50)Bu başlığın linki: BU KONUDA BİLGİ EKLEMEK İSTİYORUM27/07/2005 - 21/09/2018

tamamen eglence amaciyla yapilmi$ olan bizarpedia.com'da yer alan tum icerik bilgi amaclıdır. Bu bilgiler, doğru, guncel ve tam olarak duşunulmemelidir. Hukuki yada tıbbi acıdan yada diğer profesyonel hizmetlerden biri tarafından verilen danışmanlık yada tavsiye niteliğindeki bilgiler ile bir tutulmamalıdır.Bu sitede yer alan bilgilerin sorumluluğu yazarlarına aittir. Telif hakkı ihlali yapıldığını duşunduğunuz bilgi varsa, bu ihlali, admin@bizarpedia.com adresini kullanarak site editorlerine iletebilirsiniz.
tum haklari saklidir
copyright©biz@rpedia.com
firma rehberi Altın, Gümüş ve Döviz haber canlı maç skorları canlı tv izle Commodity sitemap
Add to Google

hit tracker

Derlenme Süresi: 0.23915 sn.