Quantcast
Talmud - Bizarpedia, bilgi kaynağı
aç/kapa artema

  TALMUD

  1. Yahudiliğin geleneksel öğretilerini bir araya toplayan ve onların yaşayışlarını düzenleyen geniş yapıt.

    Talmud'un amacı yazılı yasa Tevrat'ın tamamlayıcısı olan sözlü yasayı tanıtmak ve onun gelecek kuşaklara aktarılmasını sağlamaktır. Talmud, Mişna ve Gemara'dan oluşur. Mişna, Rabbi (Üstat) Nasi Yuda (İ.S. 125-217) tarafından düzenlenmiştir. Tevrat'ın yorumlaması olan Mişna (öğreti) İbranice yazılmış olup altı bölüme ayrılmıştır. Mişna'nın içine almadığı öğretiler çoktu. Bir yandan bunların, bir yandan da Mişna'nın kılı kırk yararcasına incelenmesi ve yorumlanmasıyla Gemara (Tamamlayıcı) oluşturuldu. Gemara İ.S. 250 ile 400 yılları arasında Filistin'de ve 550'ye doğru Babil ülkesindeki Sur'da son şeklini almıştır. Filistin (ya da Kudüs) Talmudu daha tutucu ve gelenekçi, Babil Talmudu ise daha geliştiricidir. Talmud, Yahudilerin kutsal kitabı değildir, yalnız Tevrat bu sıfatı taşır.

    (01 fb 1907, 19 Şubat 2011 Cumartesi, 22:58:38)Bu başlığın linki: BU KONUDA BİLGİ EKLEMEK İSTİYORUM27/07/2005 - 20/10/2018

tamamen eglence amaciyla yapilmi$ olan bizarpedia.com'da yer alan tum icerik bilgi amaclıdır. Bu bilgiler, doğru, guncel ve tam olarak duşunulmemelidir. Hukuki yada tıbbi acıdan yada diğer profesyonel hizmetlerden biri tarafından verilen danışmanlık yada tavsiye niteliğindeki bilgiler ile bir tutulmamalıdır.Bu sitede yer alan bilgilerin sorumluluğu yazarlarına aittir. Telif hakkı ihlali yapıldığını duşunduğunuz bilgi varsa, bu ihlali, admin@bizarpedia.com adresini kullanarak site editorlerine iletebilirsiniz.
tum haklari saklidir
copyright©biz@rpedia.com
firma rehberi Altın, Gümüş ve Döviz haber canlı maç skorları canlı tv izle Commodity sitemap
Add to Google

hit tracker

Derlenme Süresi: 0.23386 sn.