Quantcast
Suudi Arabistan - Bizarpedia, bilgi kaynağı
aç/kapa artema

  SUUDI ARABISTAN

 1. irak a komsu ulke.
  komsusu acken yatan bizden degildir gibilerinden bir soz geldi aklima

  (elsa, 08 Agustos 2005 Pazartesi, 16:22:00)
 2. hac olayinin yapildigi ulke..hac mevsimi yada kayitlari oldugu icin midir ne o yuzden aklima geldi..
  nedense aklima turk dusmanlari geliyo suudi arabistan gelince..osmanlidan kalma tarihi kaleyi yikmislardi keratalar

  (mahoney, 08 Agustos 2005 Pazartesi, 22:49:57)
 3. kuzenimin ve ailesinin yasadigi ulke olup uzak gurulasi, gidilmemesi gereken bir yerdir.
  (beelzebub, 08 Agustos 2005 Pazartesi, 23:15:22)
 4. son gunlerde devlet baskanlarinin olmesi ile epeyce vahabi gelenekleriymis ne imis turk halkina pohpohlanmaya calisilmis ulke. neymis efendim adam olmus bir mezar tasi bile olmadan gomulmusmus geciniz efendim o adamlarin normal hayatta ne kadar luks icinde yasadiklari belli servete paraya deger vermeyen adamin hic o kadar parasi olurmu o paralar nerden geldi sorarlar adama yada burada nacizane yazi yazarlar.
  (sacmasapan, 08 Agustos 2005 Pazartesi, 23:22:54)
 5. suudi arabistan krali fahd sizlere omur... allah rahmet eylesin..

  camide imam musalla tasina yatirilmis tabutun basinda cemaate sorar:
  - merhumu nasil bilirsiniz..
  - iyi biliriz..

  merhum geride neler birakti..
  riyad ve cidde'de 5 milyar dolar degerinde iki saray.. 32 milyar dolar..
  fransiz rivierasi'nda bir sato.. boeing 747 tipi ucak.. sayisiz cadillac marka araba..
  ispanya'daki marbella kasabasinda 250 bin metrekarelik alanda yaptirdigi bir saray..

  kral, marbella'ya son gidisinde 800\e yakin kisi sarayda calisiyormus; soforlere 5000 dolar, temizlikcilere 3000 dolar aylik veriliyormus; 4 ucak, 600 mercedes otomobil, 50 limuzin, seckin otellerde 300 luks oda ve ayrica ayligi 180 bin euroluk villalar kiralanmis..
  kral 100 milyon dolar degerindeki al diriyah yatiyla her yil fransiz kiyilarini dolasirmis; 1987de monaco kumarhanelerinde 6 milyon dolar kaybederek medyanin gundemine oturmus..

  ama, imam yine sorsun:
  - merhumu nasil bilirsiniz..
  - iyi biliriz..

  peki, merhum kralin aile hayati nasilmis..
  3 karisi ve 8 oglu oldugu "tahmin" ediliyormus; kizlardan ses yok..

  imam yine sorsun:
  - merhumu nasil bilirsiniz..
  - iyi biliriz..

  peki, boyle bir yasam islama yakisir mi..
  sorunun yanitini turkiye'deki islamcilar versinler...

  suudi arabistan, kuveyt, pakistan, vb. musluman devletlerin arkasinda kim var..
  bu duzenlerin guvencesi kim..
  amerika..

  "yesil altin petrol" ile hemhal musluman cografyasina cizilen ve "yesil kusak" diye anilan irtica haritasindaki gerici duzenleri ikinci dunya savasindan sonra 40 yil abd besleyip destekledi..

  bugun ortaya cikan "islamci teror" iste bu haksiz duzende bati dusmanliginin dogurdugu canavardir.

  kral fahd, suudi arabistan kokenli..
  usame bin ladin de suudi arabistan'dan cikti..

  sovyetler yikilinca kuresellesmeyle birlikte ortaya bir tez atilmisti:

  - tarihin sonu geldi..

  o gunden bu yana cogu aydin kisi insanligin duzenini elestirmeyi birakti;
  artik bizim yerimize borsa ve piyasa dusunuyordu.
  ama, on yil icinde goruldu ki tarihin sonu gelmemis; insanin "yeni dunya duzeni"ni
  "elestirel akil" la ele almasi gerek...
  insanlik evangelist bush ile vahabi fahd\in anlasmasina terk edildi mi teror uruyor...
  yine de bu yaziyi imamin sorgulamasiyla bitiriyorum:

  - merhumu nasil bilirsiniz..
  - iyi biliriz.

  ilhan selcuk - cumhuriyet

  (sacmasapan, 09 Agustos 2005 Salı, 16:46:32)
 6. orta doğu, basra körfezi ve kızıldeniz kıyısında, yemen'in kuzeyinde yer alan ülke. yüzölçümü 1,960,582 km²dir. ırak ile 814 km, Ürdün ile 728 km, kuveyt ile 222 km, umman ile 676 km, katar ile 60 km, birleşik arap emirlikleri ile 457 km, yemen ile 1,458 km sınırı vardır. başkenti riyad, para birimi suudi riyalı*, internet uzantısı .sa, uluslararası telefon kodu 966'dır.
  (kedimi7ler, 13 Ocak 2006 Cuma, 18:49:45)
 7. (bkz: muttawa)
  (bkz: mekke)
  (bkz: medine)
  (bkz: tebük)

  (01 fb 1907, 10 Eylül 2006 Pazar, 14:36:33)
 8. adını SUUD ailesinden almış ülkedir.
  (elsa, 12 Aralik 2007 Çarşamba, 14:08:11)
 9. (Fr.: Arabie Saoudite, İng.: Saudi Arabia), Güneybatı Asya'da Arap Yarımadası'nın büyük bölümünü kaplayan devlet.

  Yüzölçümü 2.149.690 km2, nüfusu 20.206.000 (1997), başkenti Riyad; öteki önemli kentleri Cidde (diplomatik merkez), Mekke, Medine, Taif, Dhahran, Hofuf, resmi dil Arapça, dini Müslümandır. Kuzeyde Irak ve Ürdün, kuzeydoğuda Kuveyt, doğuda İran Körfezi ve batıda Kızıldeniz arasında kalır. Güney sınırları, yeryüzünün en kurak ve hayat bakımından en boş çöllerinden olan Rubülhali üzerinden geçer. Burada sırasıyla Katar, Birleşik Arap Emirlikleri, Umman, Güney Yemen ve Kuzey Yemen ile sınırlanır.

  Genellikle bir çöl ülkesi olan Suudi Arabistan, şu büyük coğrafi bölgelere ayrılır:
  1) Kuzeybatıda Hicaz. Bu bölge, kuzeyde Akabe Körfezi'nden Kızıldeniz kıyısında küçük Lit limanına kadar uzanır ve Arap Yarımadası'nın kuzey kesimini kaplar. Her yerinde yarı kurak, bozkırla örtülüdür. İslam dininin başlıca kutsal merkezleri buradadır (Mekke, Medine);
  2) Kızıldeniz kıyılarının güney kesiminde Asir. Hicaz ile Kuzey Yemen arasında kalan bu bölge, yer yer 3.000 metreye kadar yükselir; az çok yağışlıdır;
  3) Arap Yarımadasının orta bölümünü kaplayan geniş Necit. Ortalama 600 m. yükseklikte bir platodur ve doğuda, Basra Körfezi kıyılarına doğru eğimlidir. Krallığın başkenti Riyad buradadır. Necit, Suudi Arabistan Krallığının merkezidir;
  4) Doğuda, Basra Körfezi kıyıları ve bu kıyıların ardında Hasa. Yeraltı suları bakımından ülkenin en zengin yeri olan Hasa, aynı zamanda petrol üretim alanıdır.

  Hofuf, Dhahran, Damman bu bölgededir. Çok eski bir tarihi olan Arap Yarımadası, geçen yüzyıllarda birbirine rakip kabilelere ve bu kabilelerin bağlı bulundukları emirliklere bölünmüştü. Yakın çağlarda Arap Yarımadası siyasi tarihinin en önemli olayı, burada siyasi bir birlik kurmak için gösterilen çabalar ve mücadelelerdir. Necit'te yaşayan Abdülaziz bin Suud adında bir emir, 18. yüzyılda bu amaçla harekete geçti. Vehhabiliği kabul eden Suud, yarımadada göçebe kabileleri yerleştirmeye ve bir araya toplamaya çalıştı. Kuzeyde, yarımadanın öteki önemli emirliğini meydana getiren Şammarları yenilgiye uğratması üzerine, Osmanlı Devleti, Mehmet Ali Paşa vasıtasıyla Suud'un yayılmasını önledi (1818). Uzun bir aradan sonra, 19. yüzyılın sonlarında, yine Suud ailesinden bir emir, yeniden harekete geçti. Bu kişi, bugünkü Suudi Arabistan Devleti'nin kurucusu olan III. Abdülaziz İbnisuud'dur (1880-1953). Böylece ilk girişimden hemen yüz yıl sonra, III. Abdülaziz İbnisuud, 1901'de Riyad'ı, 1912'de Hasa vahalarını ele geçirdi. Türklere sadık kalan Şammarlara karşı İngilizlerin yardımını sağladı. I. Dünya Savaşı'nı İzleyen yıllarda, Arap Yarımadası'nda en büyük rakibi olan Mekke şerifine karşı harekete geçti ve 1924'te Şerif Hüseyin ve oğullarını yenilgiye uğratarak Hicaz'a egemen oldu. Asir bölgesini de Yemen'den alarak, 1932'de bugünkü Suudi Arabistan Krallığı'nı kurdu. Bütün bu başarılara karşın Suudi Arabistan, o tarihte ekonomi ve halkının yaşama koşulları bakımından geri kalmış bir ülkeydi. Fakat olaylar yeni devlet için çok şanslı ve başarılı geçti. Suud, geniş ülkesinde Amerikalılar ile anlaşarak bir petrol arama ve işletme ortaklığı kurdu (ARAMCO). İlk petrol kuyusu 1938'de işletilmeye başlandı. Üretim büyük bir hızla arttı. Abdülaziz İbn Suud'un yerini oğlu Suud almıştır (1953-1964). Suud, batı yanlısı (ABD'yle anlaşma) ve muhafazakar kardeşi Faysal'ı karşısında bulmuş ve 1964'te iktidarı Faysal almıştır. 1975'te bir suikasta kurban olan Faysal'ın yerini üvey kardeşi Halid almış, 1982'de iktidara Fahd gelmiştir. Suudi Arabistan, Arap dünyasındaki önemini, İslamiyetin kutsal yerlerinin koruyucusu olmasına ve petrol zenginliği sayesinde dağıtabildiği para yardımlarına borçludur. Suudi Arabistan, 1990-1991'deki Körfez Savaşı sırasında Irak'a karşı ittifakta yer almıştır. Başlıca petrol yatakları Basra Körfezi yakınındadır. Burada üretilen petrol bir yandan Has Tanura ve Damman'dan dev tankerler, öte yandan da, dünyanın en uzun ve taşıma kapasitesi en büyük boru hattıyla (Transarabian Pipe-line, TAPLİN) Lübnan'da Akdeniz'e ulaştırılır. Rezervlerinin 20 milyar ton kadar olduğu sanılan Suudi Arabistan'ın petrol üretimi son yıllarda 500 milyon ton kadardır. Petrol dışında ülkenin ikinci büyük gelir kaynağı, hac nedeniyle her yıl bütün Müslüman dünyasından Suudi Arabistan'a gelenlerin bıraktıkları paradır. Bu iki gelir dışında kalan kaynaklar bugün de önemsizdir. Örneğin tarımsal üretimler, hurma dışında yetersizdir.

  (01 fb 1907, 17 Nisan 2011 Pazar, 14:20:11)Bu başlığın linki: BU KONUDA BİLGİ EKLEMEK İSTİYORUM27/07/2005 - 21/09/2018

tamamen eglence amaciyla yapilmi$ olan bizarpedia.com'da yer alan tum icerik bilgi amaclıdır. Bu bilgiler, doğru, guncel ve tam olarak duşunulmemelidir. Hukuki yada tıbbi acıdan yada diğer profesyonel hizmetlerden biri tarafından verilen danışmanlık yada tavsiye niteliğindeki bilgiler ile bir tutulmamalıdır.Bu sitede yer alan bilgilerin sorumluluğu yazarlarına aittir. Telif hakkı ihlali yapıldığını duşunduğunuz bilgi varsa, bu ihlali, admin@bizarpedia.com adresini kullanarak site editorlerine iletebilirsiniz.
tum haklari saklidir
copyright©biz@rpedia.com
firma rehberi Altın, Gümüş ve Döviz haber canlı maç skorları canlı tv izle Commodity sitemap
Add to Google

hit tracker

Derlenme Süresi: 0.25253 sn.