Quantcast
Sut - Bizarpedia, bilgi kaynağı
aç/kapa artema

  SUT

 1. her insanin bebeklik doneminde mutlaka tattigi hatta onunla buyudugu anne sutu, sigirlardan, koyunlardan ve keciden temin edildiginde islenip icimlik sut, peynir, yogurt, tereyag gibi besin olarak bize geri donen cok besleyici, bircok gida maddesinin uretiminde kullanilan meme kaynakli dogal icecek...

  (bkz: meme)
  (bkz: anne sutu)
  (bkz: icimlik sut)
  (bkz: peynir)
  (bkz: yogurt)
  (bkz: tereyag)
  (bkz: kahvaltı)

  (beelzebub, 18 Agustos 2005 Persembe, 19:18:48)
 2. http://mizah.milliyet.com.tr/f.....mbalaj.jpg
  (kedimi7ler, 04 Aralik 2005 Pazar, 03:50:19)
 3. kadınların ve memeli dişi hayvanların yavrularını beslemek için memelerinden gelen, besin değeri yüksek beyaz sıvıdır.ayrıca bazı bitkilerin türlü organlarında bulunan beyaz renkte öz suya ve erkek balığın tohumuna da denir.

  (sucuk doner, 14 Şubat 2006 Salı, 14:14:11)
 4. "Yusuf" üçlemesinin ikinci halkasında Semih Kaplanoğlu, Yumurta ana karakterinin ilk gençlik yıllarına gidiyor. Filmde Başak Köklükaya ile Melih Selçuk başrol oynuyor.
  (01 fb 1907, 09 Agustos 2008 Cumartesi, 12:05:14)
 5. Dişi memelilerin meme bezlerinden salgılanan ve yavruların beslenmesinde kullanılan, besin değeri yüksek, tatlımsı, beyaz sıvı; ayrıca kimi bitkilerin türlü organlarında bulunan beyaz renkte özsu.

  Sütün rengi mavi ya da sarıya çalar. Özel bir kokusu ve hafif bir tadı vardır. Bileşiminde protein, yağ, şeker, madensel maddeler ve birçok vitamin bulunur. İnsanlarda süt, doğumdan 48-60 saat sonra gelmeye başlar. İlk günler birkaç gramdır. 7-8 ay sonra 1 litreye kadar çıkar. Bebekler için en gerekli besin ana sütüdür. Başka hiçbir besin ana sütünün yerini tutamaz. Zorunlu hallerde, bebeğe başka hayvanların sütünü vermek gerekirse bu, su ve şeker katılarak ana sütüne benzetilir. Yetişkinlerin beslenmesindeyse, koyun, keçi, manda, inek gibi hayvanların sütleri önemli bir yer tutar. Bu hayvanlardan elde edilen süt ya taze olarak tüketilir ya da peynir, yoğurt, tereyağı vb. yapımında kullanılır. Kimi ülkelerde sütten mayalandırma yoluyla içki de yapılmaktadır. Süt, sanayide de kazein, laktoz ve laktik asit elde etmede kullanılır. Süt çabuk bozulan bir maddedir. Pastörize süt 48 saat, sterilize süt daha uzun dayanır. Fakat ikincisinde 110°C'ta on dakika süreyle ısıtıldığından mikroplarla birlikte birçok vitamin de ölmüş olur. Süt bir de düşük basınç altında ve 50°C'tan aşağı sıcaklıkta ısıtılıp buharlaştırılarak süttozu haline getirilir. Süttozunda bütün besleyici maddeler bulunur. Vitaminlerin ise yalnızca bir kısmı kalır.

  (01 fb 1907, 17 Nisan 2011 Pazar, 13:01:45)Bu başlığın linki: BU KONUDA BİLGİ EKLEMEK İSTİYORUM27/07/2005 - 20/09/2018

tamamen eglence amaciyla yapilmi$ olan bizarpedia.com'da yer alan tum icerik bilgi amaclıdır. Bu bilgiler, doğru, guncel ve tam olarak duşunulmemelidir. Hukuki yada tıbbi acıdan yada diğer profesyonel hizmetlerden biri tarafından verilen danışmanlık yada tavsiye niteliğindeki bilgiler ile bir tutulmamalıdır.Bu sitede yer alan bilgilerin sorumluluğu yazarlarına aittir. Telif hakkı ihlali yapıldığını duşunduğunuz bilgi varsa, bu ihlali, admin@bizarpedia.com adresini kullanarak site editorlerine iletebilirsiniz.
tum haklari saklidir
copyright©biz@rpedia.com
firma rehberi Altın, Gümüş ve Döviz haber canlı maç skorları canlı tv izle Commodity sitemap
Add to Google

hit tracker

Derlenme Süresi: 0.25383 sn.