Quantcast
Osmanli Devleti - Bizarpedia, bilgi kaynağı
aç/kapa artema

  OSMANLI DEVLETI

 1. Osmanlı Devleti'nin kurucusu sayılan Osman Gazi'nin babası Ertuğrul Gazi, onun babası Gündüz Alp'tir. Gündüz Alp'in babasının Kaya Alp, onun babasının Gök Alp, onun babasının Sarkuk Alp, onun babasının Kayık Alp olması ihtimali vardır. Yurt tutmak için Orta-Asya'dan, Türkistan'dan Doğu Anadolu'ya gelen bir Kayı aşiretinin başında bu Sarkuk Alp'in bulunması muhtemeldir. Yurt tutulan bölge, Van Gölü'nun kuzey-doğusunda Ahlat civarıdır.
  Osman Gazi'nin büyükbabası Gündüz Alp'in, kendisi gibi Kayılardan olan Mardin Artuklularının hizmetinde bir bey iken Caber'de Fırat'ı geçerken boğulup Türk mezarına gömülmüş olması ihtimali düşünülebilir. Osmanlı Devleti'ni kuracak aileyi bir buçuk asır sonra Ahlat'tan oynatan sebep yaklaşan Cengiz Han'ın Moğolları olabilir.

  Ahlat-Mardin yolu, güney-batıya doğru kuşuçuşu 200 km'dir. Gündüz Alp, Artuk Arslan'ın (1201-1239) emrettiği bir misyon için 250 km daha güney-batıya inip Caber'e gelmiş olabilir. Bu misyonda başarılı olmayan Kayı Aşireti reisi Gündüz Alp'ı kaybedip onun oğlu Ertuğrul Gazi'nin başkanlığında 1230 yazında Yassıçemen meydan muharebesinde 39 yaşlarındaki Ertuğrul Bey, Türkiye sultanı Alaeddin Keykubad'a küçük fakat yiğitçe bir hizmette bulunmuş olmalıdır.

  Bunun üzerine Alaeddin, Ertuğrul Bey'e Bizans sınırında dirlik vermiştir. Ertuğrul, Erzincan'dan kuş uçuşu 900 km yol alarak batıdaki dirliğine erişmiştir. Muhtemelen tarih 1231 yılıdır ve Osmanlı Devleti'nin nüvesi kurulmuştur. Ertuğrul Bey, Türkiye İmparatorluğu'nun bir uc beyi durumundadır.

  Selçuklu Türkiye'sinin Bizans'a karşı olan batı sınırları, iki büyük uc beyi tarafından korunmaktadır, kuzey'de Kastamonu'da oturan Çobanoğulları ve güneyde Germiyanoğulları. Ertuğrul Bey 1281'de ölünceye kadar 50 yıl bu Çobanoğullarına tabidir. Doğrudan doğruya Konya'daki Selçuklu İmparatoru'na bağlı büyük uc beylerinden değildir.

  Ertuğrul Gazi'ye verilen yurd Bursa-Bilecik illerinin sınırlarının birleştiği yöredir ve 1.000 km2 kadar bir toprak parçasından ibarettir. Söğüt, sonradan Bizans'tan fethedilerek başkent yapılmıştır.

  Ertuğrul Gazi'nin yerine oğlu Osman Gazi geçmiş ve 1324'e kadar 43 yıl saltanat sürmüştür. 1300 yılına kadar babası gibi Çobanoğullarına tabi küçük bir uç beyi olan Osman Gazi, bu tarihte doğrudan doğruya Konya Selçuklularına bağlı büyük bir uc beyi mevkiine yükselmiştir.


  (sucuk doner, 03 Temmuz 2006 Pazartesi, 15:10:30)
 2. bu suretle osmanlı devletçiliği 69 yıl Çobanoğullarına, kastamonu'ya tabi yaşamıştır. 1308'de selçukoğulları düşünce osman bey, doğrudan doğruya tebriz'de oturan İlhan'ın büyük uc beylerinden biri haline gelmiş ve İlhan'ın anadolu umumi valileri tarafından kontrol edilmiştir. İlhanlılara tabiiyet, 1335'e kadar devam eder.
  osman gazi 1281'de babasından 4.800 km2 kadar aldığı toprak mirasını 16.000 km2'ye çıkartarak 1324'te oğlu orhan gazi'ye devretmiştir.bu toprakları bizans'tan fethetmiştir. osman gazi'nin bıraktığı miras bugünkü bilecik ili, eskişehir merkez ilçesi, sakarya'nın gevye, akyazı, hendek, kütahya'nın domaniç, bursa'nın mudanya, yenişehir ve İnegöl ilçelerinden ibarettir.

  orhan gazi, babasının yıllardan beri kuşattığı bursa'yı alarak (6 nisan 1326) başkent yaptı. bu suretle 1321'de marmara'ya erişen ve denize çıkan osmanlılar bir bizans şehri daha aldılar ve az sonra karadeniz'e de çıktılar. 1231'den 1326'ya kadar 65 yıl üç osmanoğlu birer prenstir. sadece 1300'de selçuklu sultanından tablü'l-alem alarak büyük uç beyi olmuşlardır. 1326'dan itibaren orhan gazi artık gerçek bir kraldır ve anadolu türkmen beyleri içinde yalnız karamanoğlu aynı seviyededir.

  1335'te sultan orhan artık İlhanlılara bağlılıktan kurtulur ve tamamen müstakil, askeri bakımdan çok güçlü, fevkalade dinamik bir devletin başı olur. 1324 Şsubatı'ndan 1362 mart'ına kadar 38 yıl süren saltanatı fetihlerle geçer. babasının dehasını, belki daha büyük çapta tevarüs etmiştir. son derece mahir bir diplomasi ile hem anadolu türkmen beylikleri, hem balkan devletleri, hem de bizans ile münasebetlerini devam ettirir ve daima osmanlı devleti'nin lehine durumlar meydana getirir.

  1329 mayısında, o sırada çok mühim bir şehir sayılan İznik'i fetheder. Şsehri geri almak isteyen bizans imparatoru iii. andronikos paleologos'u türk topraklarına sokmadan boğaziçi'ne 40 km mesafede, gebze civarında yakalar. yapılan savaşta imparator yaralanıp kaçar ve iki imparatorluk prensi muharebe meydanında kalır. bu pelekanon meydan muharebesi (2 mart 1313) osmanlı hükümdarının şöhretini bütün cihana yayar. zira avrupa'nın unvan ve protokol bakımından birinci hükümdarı sayılan bizans İmparatorunu açık sahra muharebesinde yenmiştir.


  (sucuk doner, 03 Temmuz 2006 Pazartesi, 15:10:38)
 3. 1345'te ilk türkmen beyliği olarak balıkesir-Çanakkale çevresinde saltanat süren karesi beyliğinin topraklarını osmanlı devleti'ne katar ve Çanakkale boğazı'nın asya yakasını tutar. 1354'te orhan gazi'nin büyük oğlu veliahd gazi süleyman paşa gelibolu yarımadasına, rumeli'ye, balkanlara, avrupa'ya ayak basar. türk tarihinin dönüm noktalarından biridir. "rumeli fatihi" şanını kazanır. gelibolu yarımadasını fetheder. 1354'te ankara'yı da alır. 1359'da attan düşerek ölür ve bolayır'daki büyük milli ziyaret yerlerinden olan türbesine gömülür. yerini kardeşi gazi murad bey (i. murad) alır. murad bey daha 1359'da meriç'i aşarak dimetoka'yı alır ve İstanbul surlarına kadar akınlar yapar. 1362'de babası orhan gazi'nin yerine geçer. 4 ay sonra 1362 temmuzunda da edirne'yi fetheder. artık osmanlı devleti bir imparatorluktur. dünyanın güçlü devletlerinden biridir ve çekinilecek bir askeri güçtür.
  sultan orhan'ın oğluna bıraktığı servet 95.000 km2 dir. bugünkü bilecik, bursa, balıkesir, sakarya, kocaeli, bolu illerinin tamamını, Çanakkale ve eskişehir illerinin en büyük kısmını, İstanbul ilinin asya topraklarının büyük kısmını, edirne, kırklareli, tekirdağ, ankara, manisa, kütahya, İzmir illerinden de bazı parçaları içine alır. bu topraklar üzerinde orhan gazi'nin devletinin nüfusu, o zamanki İngiltere krallığının nüfusundan çok fazladır. ve bu topraklar o çağda dünyanın en zengin ülkeleri arasındadır. boğazlar, marmara, ege, karadeniz arasında iki kıtaya yayılmıştır. dehşetli bir jeopolitik ehemmiyet arz etmektedir.

  i. sultan murad, 1362'de babasının yerine geçtikten bir kaç ay sonra edirne'yi aldığı zaman, büyükbabasının babası ertuğrul gazi'nin sakarya çevresinde yurt tutması üzerinden 131 yıl geçmiştir. 131 yılda sakarya'dan meriç'e varılmıştır. bu toprakların mühim kısmı gaza ve cihad yoluyla hristiyanlardan fethedilmiş ve türkleştirilmiştir. 1335'ten itibaren türkiye'nin en güçlü hükümdarı ve lideri olan sultan orhan'dan sonra 1362'de sultan murad artık hiç bir anadolu türkmen beyliğince münakaşa edilemeyecek bir dereceye erişerek saltanatına başlamıştır.

  http://www.ozturkler.com/data/.....2_05_3.htm

  (sucuk doner, 03 Temmuz 2006 Pazartesi, 15:11:17 ~ 15:12:30)
 4. (bkz: osmanli padişahları)
  (sucuk doner, 03 Temmuz 2006 Pazartesi, 15:12:53)Bu başlığın linki: BU KONUDA BİLGİ EKLEMEK İSTİYORUM27/07/2005 - 16/10/2018

tamamen eglence amaciyla yapilmi$ olan bizarpedia.com'da yer alan tum icerik bilgi amaclıdır. Bu bilgiler, doğru, guncel ve tam olarak duşunulmemelidir. Hukuki yada tıbbi acıdan yada diğer profesyonel hizmetlerden biri tarafından verilen danışmanlık yada tavsiye niteliğindeki bilgiler ile bir tutulmamalıdır.Bu sitede yer alan bilgilerin sorumluluğu yazarlarına aittir. Telif hakkı ihlali yapıldığını duşunduğunuz bilgi varsa, bu ihlali, admin@bizarpedia.com adresini kullanarak site editorlerine iletebilirsiniz.
tum haklari saklidir
copyright©biz@rpedia.com
firma rehberi Altın, Gümüş ve Döviz haber canlı maç skorları canlı tv izle Commodity sitemap
Add to Google

hit tracker

Derlenme Süresi: 0.25686 sn.