Quantcast
John Locke - Bizarpedia, bilgi kaynağı
aç/kapa artema

  JOHN LOCKE

  1. 1632-1704 yillari arasinda yasamis ingiliz deneyciliginin kurucusu olan unlu filozof
    (mr diablo, 05 Agustos 2005 Cuma, 17:11:17)
  2. 29 ağustos 1632 de somerset, wrighton da doğdu. annesini cocuk yaşta kaybeden locke, bristol yakınlarındaki pensford un kucuk bir kasabasında avukatlık yapan babası tarafından buyutuldu. Şsimdi yalnızca bir filozof olarak anılmakla birlikte, siyasal ve diplomatik etkinliklerle dolu bir yaşam surdu ve doğal bilimler, tıp, ekonomi ve tanrıbilimde geniş caplı duşunsel calışmaları oldu. genclik yıllarının coğunu student and senior cencor of christ church derecesini elde ettiği oxford da gecirmekle birlikte, bir yandan kamu işlerinin ve londra ve avrupa daki bilim dunyasının cekiciliği, bir yandan da o zaman oxford da oğretilen felsefenin skolastik yavanlığı yuzunden, hicbir zaman bir universite profesorunun dunyadan uzak yaşamı icine kapanmadı. en onemli eseri an essay concerning human understanding (İnsan anlığı uzerine bir deneme) dir. diğer onemli eseri de two treatises on government (hukumet etme uzerine iki eser) dir. locke, diğer temsilcileri david hume ve george berkeley olan İngiliz deneyciliği nin ilk onemli temsilcisidir. locke un fikirleri genellikle thomas hobbes un fikirlerinin karşıtı olarak ele alınır.

    1666 da lord ashley le (earl of shaftesbury) tanışması hayatında onemli bir donum noktası olmuştur. lord ashley, ileride başbakan olacak bir burokrattır ve john locke i bir doktor olarak yanına almıştır. bu sayede locke, whigs partisi tarafında (yani kraliyet karşıtı, parlamento yanlısı, liberal) politikaya girmiştir. locke 1675-1679 yılları arasında fransa da yaşamış ve descartes felsefesini oğrenmiştir. ashley, (earl of shaftesbury) gucten duşunce, locke da hollandaya kacmış (1683), geliştirmekte oldugu ozgurlukcu duşuncenin yaşayan gercekligini hollanda da gormuştur. İngiltere ye dondukten sonra william ın tahtı alması ve ii. james in duşurulmesi icin yapılan devrimin entellektuel arka planını cizmiştir. william of orange kansız devrim sonrasında tahta gecince (1688), haklar ilanı nın (bill of rights) oluşturulmasında onemli bir rol oynamıştır. 1689 da onemli eserleri an essay concerning human understanding (İnsan anlığı uzerine bir deneme) ve two treatises on government (hukumet etme uzerine iki eser) yayınlanmıştır. locke un siyasi fikirleri bugunku İngiltere ve a.b.d. demokrasilerinin duşunsel arka planını oluşturur. locke ın bir cok ifadesi a.b.d. anayasasında kelimesi kelimesine yer almıştır. ozellikle "ozel mulk" uzerine duşunceleri a.b.d. anayasası acısından onemli bir dayanak noktası olmuştur.

    devrimden sonra kucuk bir devlet memurluğu gorevi ile essex de yaşamıştır. locke, 28 ekim 1704 te yaşamını yitirmiştir. john locke hic evlenmemiş ve cocukları olmamıştır.

    (sucuk doner, 05 Ekim 2005 Çarşamba, 16:20:24)Bu başlığın linki: BU KONUDA BİLGİ EKLEMEK İSTİYORUM27/07/2005 - 14/11/2018

tamamen eglence amaciyla yapilmi$ olan bizarpedia.com'da yer alan tum icerik bilgi amaclıdır. Bu bilgiler, doğru, guncel ve tam olarak duşunulmemelidir. Hukuki yada tıbbi acıdan yada diğer profesyonel hizmetlerden biri tarafından verilen danışmanlık yada tavsiye niteliğindeki bilgiler ile bir tutulmamalıdır.Bu sitede yer alan bilgilerin sorumluluğu yazarlarına aittir. Telif hakkı ihlali yapıldığını duşunduğunuz bilgi varsa, bu ihlali, admin@bizarpedia.com adresini kullanarak site editorlerine iletebilirsiniz.
tum haklari saklidir
copyright©biz@rpedia.com
firma rehberi Altın, Gümüş ve Döviz haber canlı maç skorları canlı tv izle Commodity sitemap
Add to Google

hit tracker

Derlenme Süresi: 0.34428 sn.