Quantcast
Ibrahim - Bizarpedia, bilgi kaynağı
aç/kapa artema

  IBRAHIM

  1. Peygamber (Halilürrahman, Halilullah denir). Tevrat'ta Nuh oğlu, Sam oğlu, Salih oğlu, Argu oğlu, Tarih oğlu vb. adlarla geçer. Yaşamı hakkında belgesel tarih bilgileri yoktur. İ.Ö. 1263'te doğduğu varsayımı yaygındır. Yaşamı hakkındaki bilgilerin kaynağı da gene din kitapları ve inançlardır. Bu inanç ve söylencelere göre Tanrı ile yarışan Kral Nemrut, doğan çocukları öldürtüyordu. Anası Uşa, İbrahim'i gizlice Kusa yakınlarında bir mağarada doğurdu ve gizlice büyüttü. Daha küçük yaşlarda Kuran'a göre gökte yıldızı, ayı, güneşi görüp "Rabbim budur" dedi, fakat onların battığını görünce de "Geçici şeyler Tanrı olamaz" diye vazgeçti ve Allah'ı buldu. Mabetteki bütün putları bir balta ile kırıp baltayı en büyüğünün boynuna astı. "Putlarınızı bu kırdı" dedi. "Put kıramaz" diyenlere, "Öyle ise bu güçsüz şeye neden inanıyorsunuz?" yanıtını verdi. İbrahim'i ateşe attılar, ateş bir bahçeye dönüştü. Ona gene de inanmadılar. O da, önce Harran'a, sonra Filistin'e gitti. Karısı Sara'nın çocuğu olmadığı için oğlu İsmail'i firavunun armağanı olan cariyesi Hacer doğurdu. Tanrı, İsmail'i kurban etmesini istedi; İbrahim, İsmail'i kesecekken gökten bir koç indi, koçu kurban etti. Müslümanların Kurban Bayramı buradan kalmadır. Bu olay üzerine inananların birlikte ibadet etmeleri için Kâbe'yi yaptırdı. İbrahim 99, Sara da ona yakın yaşta oldukları hâlde Sara'dan da oğlu İshak oldu. Kuran'da yaşamı hakkında başka bilgi yoktur. Tevrat'a göre 175 yaşında el-Halil'de (Hebron) ölüp oğlu İsmail ve İshak eliyle atalarının mezarına gömülmüştür.
    (gecekusu, 14 Nisan 2012 Cumartesi, 20:57:46)Bu başlığın linki: BU KONUDA BİLGİ EKLEMEK İSTİYORUM27/07/2005 - 22/10/2018

tamamen eglence amaciyla yapilmi$ olan bizarpedia.com'da yer alan tum icerik bilgi amaclıdır. Bu bilgiler, doğru, guncel ve tam olarak duşunulmemelidir. Hukuki yada tıbbi acıdan yada diğer profesyonel hizmetlerden biri tarafından verilen danışmanlık yada tavsiye niteliğindeki bilgiler ile bir tutulmamalıdır.Bu sitede yer alan bilgilerin sorumluluğu yazarlarına aittir. Telif hakkı ihlali yapıldığını duşunduğunuz bilgi varsa, bu ihlali, admin@bizarpedia.com adresini kullanarak site editorlerine iletebilirsiniz.
tum haklari saklidir
copyright©biz@rpedia.com
firma rehberi Altın, Gümüş ve Döviz haber canlı maç skorları canlı tv izle Commodity sitemap
Add to Google

hit tracker

Derlenme Süresi: 0.22726 sn.