Quantcast
Hristo Smirnenski - Bizarpedia, bilgi kaynağı
aç/kapa artema

  HRISTO SMIRNENSKI

  1. (29 eylül 1898 - 18 haziran 1923)
    bulgar edebiyatında "emeksizlerin şairi" olarak tanınan şair. hristo dimitrov izmirliev olarak da bilinir.

    eserlerini kısacık ve güçlüklerle-mücadelelerle dolu yaşamına sığdırıvermişti. eserlerinde açlığın gerçek resmini çizen ve açlığa karşı isyan eden smirnenski'ye önce şair, sonra devrimci demek daha doğru olur. genç yaşta yaşamını yitiren şairin eserlerinde, tüm gençlik heyecanını, devrimci ruhunu görürüz. eserlerinde çocukların acısını dile getirmeyi başaran ve açlığa çocuk gözüyle bakabilen smirnenski'nin şiir ve hikayelerinde; romantik dönem fransız yazarların en önemlisi sayılan romancı, oyun yazarı ve şair victor hugo'nun eserlerini çağrıştıran tarzı görürüz. smirnenski'nin eserlerini kullandığı dil, her ne kadar çok anlamlılık taşısa da, "doğrular" arasında felsefi ve entellektüel dalaşmalar yapıp gerçeği ucuz kaygılara boğmuyor. sanatçının bildiği, gördüğü tek gerçek; "biz açız, ekmeğimiz kıt, acımız bol". Öyleki her şiirinde, her hikayesinde bu iletiyi taşımayan tek bir cümle yoktur ve bunu okura, bazen bir delikanlıyla, bazen bir işçi kahramanıyla ama çoğu kez de çocuklarla iletir. smirnenski eserlerinde kahramanlarını yaratırken daha da çok tiplemeye yeğlemiştir. Çünkü kapitalist sistem içerisinde sadece iki tür insan vardır; aç insanlar ve tok insanlar. "benim için geçerli değil" diyenlere seslenerek başlayan "merdiven masalı" başlıklı hikayesi şaire özgü simgesel ve bir yönüyle de mitos özelliği gösteren bir dille yazılmıştır. merdiven masalı'nda smirnenski, paranın-varsılların tek güç olduğu dünyada, insanı küçültmenin, zayıflatmanın, güçsüz bırakılmasının ve hiçlenişinin hikayesini anlatır. aynı zamanda bu eserinde tek başına kahramanlığın bir eleştirisini sunmuştur. mücadelenin tek yolu vardır şaire göre; tek başına kahramanlara değil, görebilen, duyabilen, yaşamı seven, bilinçli ve yürekli insanlara ihtiyaç vardır. ve insanlar hiç değilse yüreklerinin ve bilinçlerinin egemen sınıflar tarafından sökülmesine izin vermemelidir. açlığı çok yakından tanıyan sanatçı, 25 yaşında yakalandığı verem hastalığından ölür.

    (01 fb 1907, 16 Eylül 2006 Cumartesi, 12:50:16)Bu başlığın linki: BU KONUDA BİLGİ EKLEMEK İSTİYORUM27/07/2005 - 18/06/2018

tamamen eglence amaciyla yapilmi$ olan bizarpedia.com'da yer alan tum icerik bilgi amaclıdır. Bu bilgiler, doğru, guncel ve tam olarak duşunulmemelidir. Hukuki yada tıbbi acıdan yada diğer profesyonel hizmetlerden biri tarafından verilen danışmanlık yada tavsiye niteliğindeki bilgiler ile bir tutulmamalıdır.Bu sitede yer alan bilgilerin sorumluluğu yazarlarına aittir. Telif hakkı ihlali yapıldığını duşunduğunuz bilgi varsa, bu ihlali, admin@bizarpedia.com adresini kullanarak site editorlerine iletebilirsiniz.
tum haklari saklidir
copyright©biz@rpedia.com
firma rehberi Altın, Gümüş ve Döviz haber canlı maç skorları canlı tv izle Commodity sitemap
Add to Google

hit tracker

Derlenme Süresi: 0.24028 sn.