Quantcast
Dil - Bizarpedia, bilgi kaynağı
aç/kapa artema

  DIL

 1. İnsanların, duygu ve düşüncelerini anlatmak amacıyla kullandıkları anlamlı sesler dizesidir.
  Dil toplumsal bir olgudur ve bilinçle birlikte var olmuş, onunla karşılıklı etkileşerek gelişmiştir. Toplumun oluşmasında, kaynaşmasında ve gelişmesinde baş rolü oynayan dil, bireysel ve toplumsal bir araçtır. Canlı ve doğurgan bir özelliğe sahip olan dil, toplumsal gereksinmelerin artması ve toplumsal ilerlemenin sağlanmasıyla gelişmiş ve varsıllaşmıştır. Başlangıçta, doğadaki seslerin tekrarı olarak ortaya çıkan, küçük toplulukların grup dilleri giderek ortaklaşmış ve günümüzde yüz milyonlarca insanın kullandığı ulus dilleri oluşmuştur.

  (sacmasapan, 01 Ekim 2005 Cumartesi, 02:03:09)
 2. kemiği yok sanılan; ama kemikli olan ağzımızın içindeki aptal şey.
  (eso2001, 18 Şubat 2006 Cumartesi, 16:38:14)
 3. Tat alma organımızdır. Ancak tat dışında sindirim ve konuşma gibi olaylarda da görev alır. Dil kaslardan yapılıdır. Üzerinde girintili çıkıntılı tat alma cisimcikleri(= tat memecikleri = papilla) bulunur. Dilimiz suda çözünebilen maddelerin tadını alabilir. Dilimiz dört farklı tada duyarlıdır. Dilin farklı bölgeleri farklı tatlara duyarlıdır. Ucu tatlı, orta kenarları tuzlu, arka kenarları ekşi ve arkası acı tatları algılar.
  (01 fb 1907, 09 Eylül 2007 Pazar, 22:13:37)Bu başlığın linki: BU KONUDA BİLGİ EKLEMEK İSTİYORUM27/07/2005 - 14/11/2018

tamamen eglence amaciyla yapilmi$ olan bizarpedia.com'da yer alan tum icerik bilgi amaclıdır. Bu bilgiler, doğru, guncel ve tam olarak duşunulmemelidir. Hukuki yada tıbbi acıdan yada diğer profesyonel hizmetlerden biri tarafından verilen danışmanlık yada tavsiye niteliğindeki bilgiler ile bir tutulmamalıdır.Bu sitede yer alan bilgilerin sorumluluğu yazarlarına aittir. Telif hakkı ihlali yapıldığını duşunduğunuz bilgi varsa, bu ihlali, admin@bizarpedia.com adresini kullanarak site editorlerine iletebilirsiniz.
tum haklari saklidir
copyright©biz@rpedia.com
firma rehberi Altın, Gümüş ve Döviz haber canlı maç skorları canlı tv izle Commodity sitemap
Add to Google

hit tracker

Derlenme Süresi: 0.34153 sn.