Quantcast
Cannes Film Festivali - Bizarpedia, bilgi kaynağı
aç/kapa artema

  CANNES FILM FESTIVALI

  1. 1946'dan beri Fransa'nın Cannes kentinde düzenlenen, dünyanın en büyük film şenliklerinden biri. II. Dünya Savaşı sonrasında sinema sanayiini yeniden canlandırma amacıyla düzenlendi. Önemli ticari rolü nedeniyle zamanla tüm dünya sinemacılarının ilgisini çekti. Yarışma ve yarışma dışı gösterimlerden oluşur. Büyük ödül olan Altın Palmiye en iyi filme, en iyi erkek ve kadın oyuncuya, yönetmene, görüntü yönetmenine, özgün senaryoya, tekniğe ve en iyi kısa filme verilir. Ayrıca ikincilik ödülü sayılabilecek bir de Jüri Büyük Özel Ödülü vardır. 1948, 1950 ve 1968 yıllarında çeşitli nedenlerle düzenlenemedi. İlk ödüller 1947'de, ilk Altın Palmiye ödülleriyse 1955'te (-Marty- adlı filmiyle yönetmen Delbert Mann) verilmeye başlandı. 1982'de senaryosunu ve yapımcılığını Yılmaz Güney'in, yönetmenliğini ise Şerif Gören'in üstlendiği -Yol- filmi Altın Palmiye'yi Costa-Gavras'ın -Missing-i (Kayıp) ile paylaştı.
    (01 fb 1907, 25 Ocak 2010 Pazartesi, 23:27:21)Bu başlığın linki: BU KONUDA BİLGİ EKLEMEK İSTİYORUM27/07/2005 - 21/09/2018

tamamen eglence amaciyla yapilmi$ olan bizarpedia.com'da yer alan tum icerik bilgi amaclıdır. Bu bilgiler, doğru, guncel ve tam olarak duşunulmemelidir. Hukuki yada tıbbi acıdan yada diğer profesyonel hizmetlerden biri tarafından verilen danışmanlık yada tavsiye niteliğindeki bilgiler ile bir tutulmamalıdır.Bu sitede yer alan bilgilerin sorumluluğu yazarlarına aittir. Telif hakkı ihlali yapıldığını duşunduğunuz bilgi varsa, bu ihlali, admin@bizarpedia.com adresini kullanarak site editorlerine iletebilirsiniz.
tum haklari saklidir
copyright©biz@rpedia.com
firma rehberi Altın, Gümüş ve Döviz haber canlı maç skorları canlı tv izle Commodity sitemap
Add to Google

hit tracker

Derlenme Süresi: 0.24368 sn.