Quantcast
Burdur - Bizarpedia, bilgi kaynağı
aç/kapa artema

  BURDUR

  1. il trafik nosu 15 olan ilimiz. ilçeleri; kemer, bucak, karamanlı, altınyayla, ağlasun, tefenni, yeşilova, çeltikçi, çavdır, gölhisar
    (kedimi7ler, 20 Kasim 2005 Pazar, 14:10:24)
  2. 8 hayvanda şap hastalığı görülmesi üzerine karantinaya alınmış il.
    (01 fb 1907, 08 Haziran 2006 Persembe, 14:03:38)
  3. Akdeniz Bölgesi'nin Göller Yöresi'nde il ve aynı ilin merkezi olan kent. Kuzey ve doğuda Isparta, güneyde Antalya, batıda Denizli, kuzeybatıda Afyonkarahisar illeriyle sınırlanır. Yüzölçümü 6.887 km2. Batıda Toroslar'ın iki ana kolu, Göller Yöresi'nde birbirine yaklaşır. Burdur ili bu kollardan batıdaki sıralar içinde kalır. Dağ sıraları, ovalar, yarı kapalı havzalar birbirini izler. Burdur Gölü'nden başka, daha 10 kadar küçük göl vardır (Kestel, Salda, Gölhisar, Yaraşlı... gibi). Önemli akarsu yoktur. Küçük ırmaklar çoğunlukla ya göllere karışır ya da yeraltına girerek karst olaylarına yol açarlar (örneğin Burdur yakınında İnsuyu Mağaraları gibi). Akdeniz'in ılık ve yağışlı iklimi iç kısımlarda, özellikle, yarı kapalı ovalarda az çok bozulur (Burdur'un en sıcak ve en soğuk ay ortalamaları: 24,3 ve 2,5). Ekonomi bakımından Denizli, Antalya, Muğla illeri kadar gelişmiş olmayıp tarımsal üretim ve hayvan sayısı Türkiye çapında göze çarpacak bir düzeyde değildir. Başlıcaları, tahıl 235 bin ton, baklagiller 6.685 ton, şekerpancarı 273 bin ton, anason 1.010 ton (aynı yıl Türkiye üretimi 2.500 tondur, Burdur ili anason bakımından Türkiye'de başta gelir). Hayvanlar içinde koyun ve kılkeçisi en fazladır. Burdur Şeker Fabrikası, süt ve süt mamulleri fabrikası, et kombinası, başlıca endüstri kuruluşlarıdır. Bunun dışında, dokumacılık, halı, seccade, kireç ocakları vb. gibi küçük sanayiler de vardır. Karakuyu (Dinar)-Eğridir demiryoluna 24 kilometrelik bir hatla bağlıdır (Gümüşgün-Burdur). Ayrıca Denizli ve Afyonkarahisar illerini Antalya'ya bağlayan karayolu Burdur'dan geçer, Çeltikçibeli ve Çubuk Boğazı üzerinden Antalya'ya iner (Burdur-Antalya 122 km). Eskiçağlardan beri var olan bir yerleşim merkezidir. Sırasıyla Selçukluların, Hamitoğullarının ve Osmanlıların eline geçti. Kısa bir süre yeniden Hamitoğulları'nın ve Karamanoğulları'nın egemenliğine geçen Burdur, 14. yüzyılın sonunda kesin olarak Osmanlı Devleti'ne katıldı. Osmanlı Devleti zamanında bir kaza merkeziyken, Cumhuriyet döneminde il merkezi oldu. İl merkezi Burdur, aynı adı taşıyan gölün 5 km kadar doğusunda kurulmuştur.
    (01 fb 1907, 24 Ocak 2010 Pazar, 00:42:38)Bu başlığın linki: BU KONUDA BİLGİ EKLEMEK İSTİYORUM27/07/2005 - 18/09/2018

tamamen eglence amaciyla yapilmi$ olan bizarpedia.com'da yer alan tum icerik bilgi amaclıdır. Bu bilgiler, doğru, guncel ve tam olarak duşunulmemelidir. Hukuki yada tıbbi acıdan yada diğer profesyonel hizmetlerden biri tarafından verilen danışmanlık yada tavsiye niteliğindeki bilgiler ile bir tutulmamalıdır.Bu sitede yer alan bilgilerin sorumluluğu yazarlarına aittir. Telif hakkı ihlali yapıldığını duşunduğunuz bilgi varsa, bu ihlali, admin@bizarpedia.com adresini kullanarak site editorlerine iletebilirsiniz.
tum haklari saklidir
copyright©biz@rpedia.com
firma rehberi Altın, Gümüş ve Döviz haber canlı maç skorları canlı tv izle Commodity sitemap
Add to Google

hit tracker

Derlenme Süresi: 0.23456 sn.