Quantcast
Bartin - Bizarpedia, bilgi kaynağı
aç/kapa artema

  BARTIN

  1. il trafik kodu 74 olan ilimiz. ilçeleri; bartın (merkez), amasra, kurucaşile, ulus
    (kedimi7ler, 20 Kasim 2005 Pazar, 13:14:24)
  2. Karadeniz Bölgesi'nin batı bölümünde il ve bu ilin merkezi olan kent. Cumhuriyet'in ilanından sonra Zonguldak iline bağlı bir ilçeyken Ağustos 1991'de il konumuna getirildi. Kuzeyinde Karadeniz, batısında ve güneyinde Zonguldak, doğusunda Kastamonu bulunur. Karadeniz kıyısından içeriye doğru 1.500 m'ye ulaşan yükseltiler (Sarıçiçek Tepe 1.726 m, Kıcılcaören Tepe 1.379 m, Göktepe 1.416 m, doğuda Küre Dağları'nın batı uzantıları) yer alır. İl toprakları Karadeniz'e dökülen Kocaırmak (Bartın Çayı, 107 km) ile beslenir. 1967'de işletmeye açılan Bartın Limanı bölgeye ayrıca bir önem kazandırmıştır. Ilıman Karadeniz ikliminin gözlendiği ilde, yağışlar kıyı kesimlerinde daha fazladır. Yazlar serin, kışlar Ilıman, yağış tüm yıla dağılmıştır (yıllık ortalama yağış 1.067 mm, ortalama sıcaklık 12.5°C). Zengin bitki örtüsünü ormanlar oluşturur (kayın, gürgen, meşe, karaçam, göknar). Tarım (buğday, mısır, ayçiçeği, keten, fındık, elma vb), balıkçılık, hafif sanayi (tekne yapımı, kiremit tuğla, kereste, çimento fabrikaları), ticaret, ormancılık, başlıca ekonomik etkinliklerdir. En önemli yeraltı kaynağı, linyit yataklarıdır. Hititler'e kadar uzanan bir tarihe sahip olan bölge, İ.Ö. 1200'lerde Friglerin egemenliğine geçti. Kimmerler bir süre bölgeyi işgal ettilerse de uzun süre kurada kalamadılar). Siyasal güç çeşitli yerel kavumler arasında el değiştirdikten sonra İ.Ö. VI. yy'da Lidya'nın eline geçti. Bu dönemde ticari amaçlarla Amastris (Amasra) iskelesi kuruldu. İ.Ö. 546'da Persler Anadolu'yu ele geçirdilerse de Karadeniz kıyısındaki koloni kentlerine dokunmadılar. Büyük İskender'in Pers egemenliğine son vermesinin ardından da durumda değişiklik olmadı. İ.Ö. 70'te Roma, imparatorluğun 395'te ikiye ayrılmasından sonra da Bizans egemenliğine girdi ve zamanla önemini yitirdi. IX. yy'da Rus saldırılarına uğrayan kent tamamen yıkıldı. 1261'de Bizans, Cenevizliler'e Amasra Kalesi ve iskelesini kiralayarak yörenin denetimini onlara bıraktı. Bartın ve çevresi, Fatih Sultan Mehmet tarafından 1460'ta Osmanlı topraklarına katıldı.
    (01 fb 1907, 04 Ocak 2010 Pazartesi, 23:58:35)Bu başlığın linki: BU KONUDA BİLGİ EKLEMEK İSTİYORUM27/07/2005 - 22/10/2018

tamamen eglence amaciyla yapilmi$ olan bizarpedia.com'da yer alan tum icerik bilgi amaclıdır. Bu bilgiler, doğru, guncel ve tam olarak duşunulmemelidir. Hukuki yada tıbbi acıdan yada diğer profesyonel hizmetlerden biri tarafından verilen danışmanlık yada tavsiye niteliğindeki bilgiler ile bir tutulmamalıdır.Bu sitede yer alan bilgilerin sorumluluğu yazarlarına aittir. Telif hakkı ihlali yapıldığını duşunduğunuz bilgi varsa, bu ihlali, admin@bizarpedia.com adresini kullanarak site editorlerine iletebilirsiniz.
tum haklari saklidir
copyright©biz@rpedia.com
firma rehberi Altın, Gümüş ve Döviz haber canlı maç skorları canlı tv izle Commodity sitemap
Add to Google

hit tracker

Derlenme Süresi: 0.39188 sn.