Quantcast
Balikesir - Bizarpedia, bilgi kaynağı
aç/kapa artema

  BALIKESIR

  1. il trafik kodu 10 olan ilimiz. ilçeleri; balıkesir (merkez), ayvalık, balya, bandırma, bigadiç, burhaniye, dursunbey, edremit, erdek, gönen, havran, İvrindi, kepsut, manyas, marmara, savaştepe, sındırgı, susurluk.
    (kedimi7ler, 20 Kasim 2005 Pazar, 13:09:46)
  2. (bkz: karesi)
    (elsa, 17 Şubat 2007 Cumartesi, 20:27:09)
  3. Batı Anadolu'da il ve bu ilin merkezi olan kent. Marmara'da, Bandırma-Erdek körfezleri arasında kalan kıyılar (ortada Kapıdağ Yarımadası, Marmara, Paşalimanı, Avşa ve öteki adalar) Balıkesir iline ait olduğu gibi, Küçükkuyu'dan Altınova'ya kadar uzanan Ege kıyıları da yine Balıkesir kıyıları içindedir. Kara yanında doğuda Bursa, güneyde Kütahya ve Manisa, batıda da Çanakkale illeriyle sınırlanır. Yüzölçümü 14.456 km2, 1997'deki nüfusu da 1.033.468'dir. İlin başlıca akarsuyu olan Simav-Susurluk, genellikle kuzeyden güneye akarak, Karacabey'in kuzeydoğusunda Marmara'ya karışır. Bu ırmağa iki yandan karışan küçük kollar ve doğrudan doğruya Marmara'ya ulaşan (Gönen Çayı gibi) öteki akarsular, orta yükseklikte dağ ve tepelerden meydana gelen dalgalı araziye gömülmüş vadiler içinde akarlar. Bu vadiler, yer yer genişleyerek ova düzlükleri haline geldikleri gibi, yine yer yer dar boğazlar içine girerler. Ovaların başlıcaları kuzeyde Manyas Ovası, kuzeybatı kenarında il merkezinin yer aldığı Balıkesir Ovası, Erdek Körfezi'nin güney kıyısında Tahirova'dır. Manyas Ovası'nın en çukur yerini dolduran Manyas Gölü 166 km2'lik büyük bir göldür. İklim ve doğal bitki örtüsü bakımından Karadeniz ve Akdeniz arasında bir geçiş alanıdır (il merkezinde en sıcak ve en soğuk ayların ortalamaları 24.6¡ ve 5¡'tir). Türkiye'nin orta derecede sanayileşmiş bir köşesi olan Balıkesir ilinde ekonomi daha çok tarıma dayanır. Çok çeşitli olan tarımsal ürünlerin başlıcaları, tahıl, baklagiller, şekerpancarı, ayçiçeği, susam, yerfıstığı, zeytin ve çeşitli sebzelerdir. Orman özellikle Dursunbey, Susurluk ve Bigadiç yörelerinde oldukça geniş yer kaplar. Tavukçuluk ve arıcılık, hayvancılığın en önemli koludur. İşletilen başlıca yeraltı kaynakları bor mineralleri, demir cevheri ve linyittir. Başlıca sanayiler şunlardır: Konserve, zeytinyağı (Ege kıyılarında), sabun, orman ürünleri, çimento (Balıkesir), şeker (Susurluk), yem, boraks, sülfürik asit, asit fabrikaları (Bandırma), balık konservesi (Erdek ve Marmara). Balıkesir, demiryolu, deniz ve karayolları bağlantılarıyla Türkiye'nin hareketli illerinden biridir. İl merkezi, Eskişehir-Kütahya üzerinden gelen demiryoluyla İzmir'i ve Ege bölgesini Bandırma'da Marmara kıyısına bağlayan demiryolunun kavşağındadır. Oldukça yoğun bir ağ meydana getiren karayolları, ili komşu illere ve Türkiye'nin öteki bölgelerine bağlar. İstanbul ile Bandırma arasında günlük düzenli hava ve deniz ulaşımı, yine İstanbul ile Marmara-Avşa arasındaki deniz ulaşımı özellikle yaz mevsiminde yoğun bir turizme olanak sağlar. Erdek, Marmara adaları, Edremit Körfezi kıyıları Türkiye'nin en canlı turizm yöreleri arasındadır. İl merkezi Balıkesir, kendi adını taşıyan ovanın kuzeybatısında kurulmuştur.
    (01 fb 1907, 03 Ocak 2010 Pazar, 23:21:37)Bu başlığın linki: BU KONUDA BİLGİ EKLEMEK İSTİYORUM27/07/2005 - 15/10/2018

tamamen eglence amaciyla yapilmi$ olan bizarpedia.com'da yer alan tum icerik bilgi amaclıdır. Bu bilgiler, doğru, guncel ve tam olarak duşunulmemelidir. Hukuki yada tıbbi acıdan yada diğer profesyonel hizmetlerden biri tarafından verilen danışmanlık yada tavsiye niteliğindeki bilgiler ile bir tutulmamalıdır.Bu sitede yer alan bilgilerin sorumluluğu yazarlarına aittir. Telif hakkı ihlali yapıldığını duşunduğunuz bilgi varsa, bu ihlali, admin@bizarpedia.com adresini kullanarak site editorlerine iletebilirsiniz.
tum haklari saklidir
copyright©biz@rpedia.com
firma rehberi Altın, Gümüş ve Döviz haber canlı maç skorları canlı tv izle Commodity sitemap
Add to Google

hit tracker

Derlenme Süresi: 0.24076 sn.