Quantcast
Aslan Yurekli Richard - Bizarpedia, bilgi kaynağı
aç/kapa artema

  ASLAN YUREKLI RICHARD

 1. 1157-1199 yıllarında yaşamış birinci richard'ın ünvanıdır.1190'da üçüncü haçlı savaşına katılarak, 3 yıl kadar filistin'de, kudüs'te eyyubilerle, araplarla savaştı. ingiltereye dönerken, imparator ikinci heinrich esir düştü. 150.000 altın karşılığında serbest bırakıldı. aslan yürekli richard fransada yaralanarak öldü. adı romanlara konu olmuştur. özellikle ilk akla gelen Walter Scott'un Kara Şövalye (Ivanhoe) adlı romanıdır.
  (elsa, 25 Eylül 2005 Pazar, 03:14:39)
 2. omrunun yarisini esirlikle, kolelikle geciren ve 150.000 altin fidye parasini denklestirebilmek icin kendi oz kizkardesini araplara satan serefsiz korkagin biridir.
  (attila2023, 25 Eylül 2005 Pazar, 20:54:53)
 3. İngiltere'nin 1189-1199 tarihleri arasındaki Fransız asıllı kralı. İngilizce Richard the Lionheart, Fransızca Richard Couer de Lion olarak geçer.

  I. Richard, 8 Eylül 1157 tarihinde İngiltere'nin Oxford kentindeki Beaumont Sarayı'nda dünyaya geldi. Ancak o zamanki İngiliz kraliyet hanedanının diğer üyeleri gibi Fransız asıllıydı. 6 Temmuz 1189'da babası II. Henry'nin ölümü üzerine İngiltere kralı oldu. Yaşamının çoğunu İngiltere'de değil, Normandiya'da (Fransa) geçirdi.

  Yaşamının son yıllarını Normandiya'da geçirdi. Chateau-Gaillard denilen bir şato inşa ettirdi. Ancak şatonun inşaatı tamamlanmadan bir çocuk tarafından atılan bir okla yaralandı. Yaranın kangren olması sonucu 6 Nisan 1199 tarihinde annesinin kollarında öldü.

  Aslan Yürekli ünvanı, üstün cesaretine ve komuta kabiliyetine binaen verilmiştir. Henüz 16 yaşındayken, komutası altındaki birliklerle, babası II. Henry'ye karşı ayaklanan asileri bastırmayı başarmıştır. Üçüncü Haçlı seferi'ne çıkarak Kudüs kentini almak için Selahaddin Eyyubi'yle birçok defa karşılaşmıştır.

  (01 fb 1907, 06 Temmuz 2008 Pazar, 21:23:46)
 4. Selahaddin Eyyübi, Kudüs'ün kilometrelerce kuzeyinde konuşlanmış beklerken beklenmedik bir biçimde Kudüs'e denizden atak yapan komutan. Bu sayede, Selahaddin'in kalesinde tutsak olan esirleri kurtarmıştır. Haberi alan Selahaddin Kudüs'e gelmiş, sayıca 6'da biri kadar küçük haçlı ordusuyla karşı karşıya kalmıştır. Tam bu sırada Aslan Yürekli Richard ordusunun başındaelinde baltayla meydan okumuş, bunun üzerine Selahaddin'in birçok askeri tırsarak kaçmıştır. Aslan Yürekli lakabını da bu meydan okumaya borçludur. Sonuçta Aslan Yürekli Richard ve Selahaddin Eyyübi anlaşma yapmışlardır. Bu anlaşmaya göre; Hırıstiyanlar sahil kesiminde yaşamışlar, Kudüs de Müslümanlara bırakılmıştır.

  Aslan Yürekli Richard, Haçlı birliklerinin komutanıyken kardeşi Yurtsuz John, Fransızların da desteğiyle, kendisini İngiltere kralı ilan etmiştir. Bu duruma hayli sinirlense de, Kudüs'ü almaya yemin etmesi sebebiyle, geri dönüp kardeşine haddini bildirmek nasip olmamıştır. Selahaddin ile yapılan anlaşma sonrasında ülkesine döner ve kraliyet koltuğuna tekrar oturur.

  (01 fb 1907, 06 Temmuz 2008 Pazar, 23:53:57)Bu başlığın linki: BU KONUDA BİLGİ EKLEMEK İSTİYORUM27/07/2005 - 21/09/2018

tamamen eglence amaciyla yapilmi$ olan bizarpedia.com'da yer alan tum icerik bilgi amaclıdır. Bu bilgiler, doğru, guncel ve tam olarak duşunulmemelidir. Hukuki yada tıbbi acıdan yada diğer profesyonel hizmetlerden biri tarafından verilen danışmanlık yada tavsiye niteliğindeki bilgiler ile bir tutulmamalıdır.Bu sitede yer alan bilgilerin sorumluluğu yazarlarına aittir. Telif hakkı ihlali yapıldığını duşunduğunuz bilgi varsa, bu ihlali, admin@bizarpedia.com adresini kullanarak site editorlerine iletebilirsiniz.
tum haklari saklidir
copyright©biz@rpedia.com
firma rehberi Altın, Gümüş ve Döviz haber canlı maç skorları canlı tv izle Commodity sitemap
Add to Google

hit tracker

Derlenme Süresi: 0.24135 sn.