Quantcast
Arif Sag - Bizarpedia, bilgi kaynağı
aç/kapa artema

  ARIF SAG

 1. yillar boyu turk halk muzigine emegi gecmis unlu turk ozanidir.
  (sed, 06 Agustos 2005 Cumartesi, 19:49:44)
 2. 1945 yılında erzurum'un aşkale ilçesi dallı köyünde dünyaya gelen arif sağ, henüz 3 yaşında iken babasının değirmeninde tanışır müzikle. değirmen taşı ve su sesinin uyumu arif sağ'ın dinlediği ilk orkestradır. 5 yaşında kavalla, 6 yaşında ise gramafon ve taşplaklarla tanışır. plaklarda duyduğu o ilk ses kendi müzik yaşamının belirleyicisi olur. yaşamını bu denli değiştirecek olan o ses davut sulari'ye aittir. arif sağ bağlama ile 7 yaşında iken erzincan'da kumaş dede'nin dükkanında tanışır. burası öyle bir dükkandır ki bağrında davut sulari, aşık daimi, ali ekber Çiçek, aşık beyhani, kemter yusuf gibi birçok ozanın yetiştirildiği bir dükkan.

  sanatçı anadolu aleviliği'nin aşık-ozan geleneği bünyesinde 14 yaşına kadar aşıklık geleneğini öğrenerek deyişler söylemeye başlar. daha sonra İstanbul'a gelir ve aksaray musiki cemiyeti'nde "eti senin kemiği benim" denilerek "ustam" dediği nida tüfekçi'ye teslim edilir.

  1963 yılında gafil gezme Şsaşkın adlı ilk plağı yayımlandığında henüz 17 yaşındadır fakat; müzikal altyapısını kısa zamanda oluşturmayı başarır. 1960 ve 70'li yıllar arif sağ için müzikte arayış yıllarıdır. (bu arayış günümüzde halen devam etmektedir.)

  arif sağ'ın , bu dönemin toplumsal hareketlerinin müzikle bağdaşan yanlarından çok, piyasadaki ve resmi kurumlardaki müzik uygulamalarına ağırlık verdiği söylenebilir.

  60'lı yılların sonunda trt kurumuna (İstanbul radyosu) bağlama sanatçısı olarak başladığı yıllarda sağ'ın piyasadaki faaliyetleri de devam etmektedir. 45'lik plak dönemi olarak adlandırılan ve yaklaşık 20 yıl devam eden bu sürecin en parlak simalarındandır arif sağ... Çeşitli sanatçılara bağlamasıyla eşlik etmesinin yanında, - yine bu dönemde- bestelerini de pek çok sanatçıya okutur. bununla birlikte kendi çalıp okuduğu yaklaşık elli adet 45'lik plak ve 200'ün üzerinde beste yapar.

  yapılan müzik bugünkü terminolojiyle bir tür arabesk- fantazi benzeridir; bestelerinde ise yerel motifleri ( yer yer pasajları) çok sık kullanır. bu da onun halk müziğinden kopamadığı gerçeğinin bir başka göstergesidir.

  1975 yılında kurulan "İstanbul devlet türk müziği konservatuarı"na "öğretim üyesi" olarak giren sanatçı halk müziği ve bağlama ile ilgili akademik çalışmalarını bu dönemde başlatır. 1982 yılında kendi adını verdiği "arif sağ müzik evi"ni kuran sanatçı yavuz top, musa eroğlu ve muhlis akarsu ile muhabbet adını verdikleri 4 albümden oluşan seriyi tamamlar. bir çok ünlü sanatçıya kaset çalışmalarında yardımcı olur.

  bu özelliğinin yanında 10'dan fazla kasette sanatçı olarak da ayrıca yer alır.

  arif sağ 1982 yılında İstanbul Şsan tiyatrosunda bağlama resitali veren ilk sanatçıdır.
  avrupa'nın birçok ülkesi ile uzakdoğu ülkelerinde halk müziğimizi ve halk çalgılarımızı tanıtmak amacıyla bir dizi konserlere katılan sağ 1987/1991 yılları arasında parlamentoda "milletvekili " olarak bulunan ilk sanatçıdır

  (bkz: söğüdün erenleri)
  (bkz: gel efendim gel)
  http://forumpasaj.com/index.php topic=191.0

  (elsa, 03 Ekim 2006 Salı, 00:29:46 ~ 00:31:28)Bu başlığın linki: BU KONUDA BİLGİ EKLEMEK İSTİYORUM27/07/2005 - 18/10/2018

tamamen eglence amaciyla yapilmi$ olan bizarpedia.com'da yer alan tum icerik bilgi amaclıdır. Bu bilgiler, doğru, guncel ve tam olarak duşunulmemelidir. Hukuki yada tıbbi acıdan yada diğer profesyonel hizmetlerden biri tarafından verilen danışmanlık yada tavsiye niteliğindeki bilgiler ile bir tutulmamalıdır.Bu sitede yer alan bilgilerin sorumluluğu yazarlarına aittir. Telif hakkı ihlali yapıldığını duşunduğunuz bilgi varsa, bu ihlali, admin@bizarpedia.com adresini kullanarak site editorlerine iletebilirsiniz.
tum haklari saklidir
copyright©biz@rpedia.com
firma rehberi Altın, Gümüş ve Döviz haber canlı maç skorları canlı tv izle Commodity sitemap
Add to Google

hit tracker

Derlenme Süresi: 0.24485 sn.