Quantcast
Ahmet Gazi Ayhan - Bizarpedia, bilgi kaynağı
aç/kapa artema

  AHMET GAZI AYHAN

 1. 5 mart 1921 yılında kayseri nin endürlük köyünde doğmuştur. babası mehmet öldüğünde henüz 3 yaşında olan ayhan, annesi hanımın ın köyü akçakaya da büyümüş ve ilkokul tahsilini zencidere de yapmıştır. bu okulda kilise orgunu kendi kendine çalmayı öğrenerek orgtan çıkan ulvi sesten son derece haz duymuş ve bu durum onun ilk defa müzikle de tanışması olmuştur.

  ailenin tek çocuğu olan ayhan, ilkokulda iken hem okumuş hem de üvey babasının bakkalında çalışmıştır. hayatının en acımasız ve zor yıllarını çocukluk yıllarında yaşayan ayhan, 9-10 yaşlarındayken, komşuları olan hacı Ömer sabancı emmisinin onu da diğer büyükleri gibi çalışmaya adana ya göndermesiyle devam eder. Çırçır fabrikasında balya basarken, balyadan arasında sıkışır onu kimse fark edemez, kendine yol açarak balyadan kurtulmayı başaran ayhan o telaşla ve korkuyla soluğu kayseri de alır. fırın çıraklığında, saat tamirciliğinde ve daha birçok işler dede çalışmış olan sanatçının asıl mesleğinin marangozluk olması kendi sazını kendisinin yapmasına da olanak sağlamıştır. makine aksamında da anlayan sanatçının dikiş dikmeye kadar her türlü iş elinden gelirmiş ikinci cihan harbi dolayısıyla kahramanmaraş ve konya da 4 sene askerlik yapan ayhan bu sebepten dolayı konya tavrının tüm türkülerini asılları kadar güzel söyler ve yorumlamıştır. askerlik dönüşü demiryolları marangoz atölyesi nde çalışmıştır.

  Çok küçük yaşta tahta kaşığı at kılı bağlayarak saz çalmaya başlamış ve saz çalmayı ona öğreten hiç kimse olmamıştır bu büyük kabiliyeti babasın dan almış olan sanatçının annesi ise köyün mevlüt okuyucularındanmış. kayseri türkülerini çok küçük yaşta ananesinden öğrenmiş ilk sazını amcası hediye etmiş babası çok güzel saz çalarmış onsuzda saz çalıp, zeybek oynayan babasının yeteneğini alan ayhan bunu yapamadın ama ben dek ekimle saz çalıyorum dermiş.

  İnce sesleri zenginleştirmek için sazların göğsüne doğru perde koyarak sazın daha çok ses vermesini sağlayan ahmet gazi ayhan müzik kabiliyetini yüksek bir saz virtüözüymüş. aynı zamanda şair olan sanatçı saatlerce saz şairiyle karşılıklı atışırmış hazır cevap nüktedan bir yapısı olan ayhan irticaları hicivli şiirler ve besteler yapmıştır. 1944 yılında ankara radyosunun açmış olduğu stajyer sanatçı imtihanına arkadaşlarının bu sınavı sen kazanamazsın iddiasıyla girmeye karar vermiştir 1950 senesinde serbest çalışmak için ankara radyosu ndan ayrılmış ve 1954 yılında da geri dönmüştür.

  türk halk müziği nde pek çok derlemeler yapmıştır. kayseri ye, akçakoca ya, bahçesine, erciyes dağına ve avcılığa tutkun olan ahmet gazi ayhan her zaman oranın özlemlerini ve hasretini çekmiştir. unutmadığı pek çok anılarını köy sohbetlerine mahsus havasıyla anlatır ve dinleyicileri kendine hayran bırakmış.

  9 Şsubat 1977 yılında hayata gözlerini yuman ahmet gazi ayhan zincirli kuyu mezarlığına defnedilmiştir.

  eserlerinden bazıları:

  akŞsam aŞsip gİdİyor
  aŞslamayi aŞslaladim
  bİr of Çeksem
  everek daĞi
  evlerİnİn ÖnÜ Çevİrme
  gesİ baĞlari
  hozali gelİn
  kaleden İnİŞs mİ olur
  neyleyİm neyleyİm
  oy mendİl oyalida mendİl
  taŞsa basma İz olur
  yarim İstanbulu mesken mi tuttun

  (kedimi7ler, 04 Mart 2006 Cumartesi, 09:31:41)Bu başlığın linki: BU KONUDA BİLGİ EKLEMEK İSTİYORUM27/07/2005 - 16/10/2018

tamamen eglence amaciyla yapilmi$ olan bizarpedia.com'da yer alan tum icerik bilgi amaclıdır. Bu bilgiler, doğru, guncel ve tam olarak duşunulmemelidir. Hukuki yada tıbbi acıdan yada diğer profesyonel hizmetlerden biri tarafından verilen danışmanlık yada tavsiye niteliğindeki bilgiler ile bir tutulmamalıdır.Bu sitede yer alan bilgilerin sorumluluğu yazarlarına aittir. Telif hakkı ihlali yapıldığını duşunduğunuz bilgi varsa, bu ihlali, admin@bizarpedia.com adresini kullanarak site editorlerine iletebilirsiniz.
tum haklari saklidir
copyright©biz@rpedia.com
firma rehberi Altın, Gümüş ve Döviz haber canlı maç skorları canlı tv izle Commodity sitemap
Add to Google

hit tracker

Derlenme Süresi: 0.24854 sn.