Quantcast
At - Bizarpedia, bilgi kaynağı
aç/kapa artema

  AT

 1. fena halde intikam alan hayvandır...

  (bkz: atını siken kovboy)
  (bkz: atın intikamı)

  (bkz: bunu yapan insan olamaz)
  (bkz: bunu yapan hayvan olamaz)

  (beelzebub, 21 Eylül 2005 Çarşamba, 22:29:49)
 2. astatin'in simgesi
  (kedimi7ler, 19 Kasim 2005 Cumartesi, 18:48:19)
 3. http://mizah.milliyet.com.tr/f.....8hayal.jpg
  (kedimi7ler, 04 Aralik 2005 Pazar, 03:55:45)
 4. dizlerini kilitlemeleri sayesınde ayakta rahatlıkla uyuyabilen hayvan. iri vücutlarının yatarken nefes alma esnasında iç organlarını sıkıstırması, atın daha az enerjıyle ayakta uyumasına neden olur.
  (elsa, 03 Mart 2006 Cuma, 01:59:32)
 5. ali habib Özgentürk'ün yönettiği 1981 yapımı filmin adı. genco erkal bu filmde ilk kez sinema hayatına atıldı.
  (elsa, 04 Nisan 2006 Salı, 18:03:19)
 6. yönetmen: ali Özgentürk
  senaryo yazarı: ışıl Özgentürk
  müzik: okay temiz
  oyuncular:
  genco erkal*
  harun yeşilyurt
  güler Ökten
  ayberk Çölok
  yaman okay*
  selçuk uluergüven
  erol demiröz*
  macit koper*
  remzi ekmekçi
  gülsen tuncer
  lütfü engin
  suna selen
  zeki alpan
  bektaş altınok
  İlhami bekir
  sıdıka duruer
  yapımcı: kenan ormanlar, ali Özgentürk
  kamera: kenan ormanlar
  yönetmen yardımcısı: erdoğan kar
  yapım: asya film
  tür: dram
  yıl:1981

  (01 fb 1907, 09 Haziran 2006 Cuma, 09:48:14)
 7. (bkz: at yarışları)
  (bkz: grand ekinoks)
  (bkz: walkover)

  (elsa, 05 Eylül 2006 Salı, 17:50:36 ~ 17:51:57)
 8. genetik özellikleri bakımından farklı cinslerden oluşurlar.

  taylar dış görünüş olarak anne ve babalarına benzerler. İnsanlar o cinsin sürekliliğini sağlamak ve en iyi özelliklerini belirginleştirmek için; cinsin seçilmiş damızlıklarını kendi tayları ile çiftleştirmişlerdir. buna seçici üretim denir. bu sayede türün özellikleri standardize edilir, türün sürekliliği devam ettirilir.

  atlar, kullanım amaçlarına uygun fiziksel özelliklere sahip olmalıdırlar. ağır işler için gücünden faydalanılan atlara soğuk kan lı , hız ve çevikliğinden faydalanılan sportif amaçlı atlara da ilık kan lı adı verilir.

  binek atlarının tamamı ılık kanlıdır. dünyada 150 nin üzerinde temel at cinsi mevcuttur.

  (01 fb 1907, 07 Kasim 2006 Salı, 09:50:53)
 9. satranç oyununda 'l' şeklinde hamle yapabilen taş
  (01 fb 1907, 04 Ocak 2007 Persembe, 00:35:27)
 10. Toynaklıların tekparmaklılar alttakımından, binme, yük çekme ya da taşıma gibi hizmetlerde kullanılan bir hayvan (Equus caballus). Kutuplar ve sık Afrika ormanları dışında, yeryüzünün hemen her yerinde bulunur. Üç yaşına kadar olan yavrusuna tay, daha büyük yaştaki erkek ve dişilerine at, kısırlaştırılmış erkeğine iğdiş, kısırlaştırılmamış erkeğine aygır, damızlık dişisine kısrak denir. At ilk evcilleştirilen yabani hayvanlardan birisidir. İlk atalarının Orta Asya'da yaşadığı ve 5000 yıl kadar önce evcilleştirilerek insanlar tarafından çeşitli işlerde kullanılmaya başlandığı, çeşitli kaynaklara dayanılarak ileri sürülmektedir. Günümüzde ya da yakın geçmişte görülen yaban atları, bu evcil atların başıboş kalıp zamanla yabanlaşmasından ortaya çıkmıştır. Örneğin, Amerika'da görülen yaban atı sürüleri, 16. yüzyılda Amerika'ya gelen İspanyollar tarafından getirilmiş atların yabanlaşmasıyla ortaya çıkmıştır. Motorlu araçların atın yerini almalarına karşın, günümüzde atın gerek yük ve binek, gerekse spor hayvanı olarak yine de önemli bir yeri vardır. Bugün yeryüzünde çeşitli at ırkları bulunmaktadır. Bu ırklar, çeşitli bölgelerde yüzyıllar boyu süren ıslah çalışmaları sonucunda her bölgenin kendi özelliğine göre yetiştirilmiştir. Atlar, sıcakkanlı atlar (doğu atları) ve soğukkanlı atlar (batı atları) olmak üzere ikiye ayrılır. Doğu atları genellikle binek hayvanı olmaya elverişlidirler. Vücutları narin, kemikleri incedir. Türkistan, İran, Türkiye, Suriye, Arabistan ve Kuzey Afrika'da yetiştirilirler. Başlıcaları, Arap atları ve İngiliz atlarıdır. Batı atları, yük taşıma gibi ağır işlerde, tarımda kullanılırlar. İri, kalın gövdeli, ağır hayvanlardır. Belçika atları ve Arden atları soğukkanlı atlardır. Bir de değişik ırklardan atların çiftleştirilmesiyle elde edilmiş, yarımkan at ırkları vardır. Atlar, geçmişten bu yana, Türklerin hayatında önemli bir yer tutmuşlardır. İlkçağlarda at, Türkler arasında kutsal sayılırdı. At, Göktürklerde değerli bir kurban hayvanıydı. Atlı sporlar İlk Çağ Türkleri arasında çok yaygındı. Türk mitoloji ve folklorunda atın önemli bir yeri vardır. At, savaşlarda binek ve çekim hayvanı olarak kullanılırdı. Osmanlı İmparatorluğu'nun son dönemlerinde gerileyen atçılığa Cumhuriyet döneminde yeniden önem verilmiş, değerli ırklardan safkan ve yarımkan atlar yetiştirilmesine başlanmıştır. Bugün Bursa-Karacabey, Malatya-Çifteler, Adana-Çukurova, Malatya-Sultansuyu ve Konya haralarında at yetiştirilmektedir. Türkiye'de at genellikle binek, yük ve çeki hayvanı olarak kullanılır. Tarımda kullanılması daha az yaygındır. 1997'de yurdumuzdaki at sayısı 345.000 civarındaydı.
  (01 fb 1907, 02 Ocak 2010 Cumartesi, 12:38:45)Bu başlığın linki: BU KONUDA BİLGİ EKLEMEK İSTİYORUM27/07/2005 - 20/10/2018

tamamen eglence amaciyla yapilmi$ olan bizarpedia.com'da yer alan tum icerik bilgi amaclıdır. Bu bilgiler, doğru, guncel ve tam olarak duşunulmemelidir. Hukuki yada tıbbi acıdan yada diğer profesyonel hizmetlerden biri tarafından verilen danışmanlık yada tavsiye niteliğindeki bilgiler ile bir tutulmamalıdır.Bu sitede yer alan bilgilerin sorumluluğu yazarlarına aittir. Telif hakkı ihlali yapıldığını duşunduğunuz bilgi varsa, bu ihlali, admin@bizarpedia.com adresini kullanarak site editorlerine iletebilirsiniz.
tum haklari saklidir
copyright©biz@rpedia.com
firma rehberi Altın, Gümüş ve Döviz haber canlı maç skorları canlı tv izle Commodity sitemap
Add to Google

hit tracker

Derlenme Süresi: 0.37811 sn.