Quantcast
13 Mart - Bizarpedia, bilgi kaynağı
aç/kapa artema

  13 MART

 1. 13 mart 1899 manastır askeri İdadisi'ni bitiren mustafa kemal, İstanbul'da harp okulu piyade sınıfına girdi.

  - 13 mart 1914 balkan savaşı sonunda osmanlı devleti ile sırbistan arasında İstanbul antlaşması imzalandı.

  - 13 mart 1919 kazım karabekir paşa, erzurum'da 15. kolordu komutanlığı'na atandı.

  - 13 mart 1924 orta tedrisat muallimleri kanunu tbmm'de kabul edildi.

  - 13 mart 1938 kurtuluş savaşı komutanlarından orgeneral cevat Çobanlı vefat etti.

  - 13 mart 1938 avusturya, hitler almanya'sına katıldı.

  - 13 mart 1982 tkep'li İbrahim ethem coşkun, necati vardar ve seyit konuk topluca idam edildi.

  - 13 mart 1992 erzincan'da meydana gelen 6.8 şiddetindeki depremde 653 kişi öldü, 3 bin 850 kişi yaralandı.

  - 13 mart 2001 buyanovça kurtuluş ordusu (ucpmb) belgrad yönetimiyle ateşkes imzaladı.

  - 13 mart 2002 İstanbul akbank gayrettepe Şsubesi, silahlı 3 kişi tarafından soyuldu.

  -1781. alman kökenli İngiliz astronom william hershel, uranüs gezegenini keşfetti. güneş sisteminin yedinci gezegeni olan uranüs'ün daha önceleri bir yıldız olduğu sanılıyordu.
  -1800. altı kez sadrazamlık görevinde bulunarak tanzimat'ın başlıca mimarlığını üstlenmiş olan osmanlı devlet adamı mustafa reşit paşa doğdu
  -1890. libya'nın bağımsızlığına kavuşmasını sağlayan kral i. İdris doğdu
  -1900. eserleriyle 1963 nobel edebiyat Ödülü'ne değer görülen yunanlı şair yorgo seferis doğdu
  -1900. tansvaal cumhurbaşkanı paulus (ohm) krüger bağımsız orange devletinin güney afrika cumhuriyetine ait olduğunu bildirdi.
  -1902. Öğrenciler resmi bayramlarda tanrı Çar ı korusun şarkısını rusça olarak söylemeyi reddettiklerinden polonya da birçok lise kapatıldı.
  13/17.1920. 17.almanya da kapp hükümet darbesi
  -1926. mustafa kemal paşa'nın falih rıfkı (atay), ve mahmut (soydan) beylere anlattığı hayat hikayesi ve hatıralarının kısaltılmış şekli milliyet gazetesinde yayımlandı.
  -1951. demokrat parti İzmir belediye başkanı rauf onursal, chp genel başkanı İsmet İnönü'nün halife abdülmecit gibi sınır dışı edilmesini istedi.
  -1952. İslamiyet ve dinler tarihi üzerine yaptığı inceleme ve araştırmalarla tanınan gazeteci, yazar Ömer rıza doğrul, İstanbul'da öldü. 1893'te kahire'de doğan Ömer rıza el-ezher medresesi'nde din öğrenimi görmüştü. yazı hayatının ilk yıllarında İslamcılığı savunan yazılar yazmıştı. cumhuriyetin ilanından sonra akşam, tan, cumhuriyet gazetelerinde İslam tarihi, dinler tarihi, siyasi yazılar kaleme aldı.1950 genel seçimlerinde demokrat parti listesinden konya milletvekili seçildi.
  -1954. cemal reşit rey konser vermek üzere yugoslavya'ya gitti.
  -1955. fenerbahçe-galatasaray futbol maçında taraftarlar tribünde birbirlerine girdiler,1 kişi öldü.
  -1969. atilla tokatlı'nın hazırladığı sovyet Şsairleri antolojisi toplatıldı.
  -1970. halide edip adıvar'ın büstü açıldıktan üç gün sonra dinamitlendi.
  -1970. yazar ve dublaj sanatçısı adalet cimcoz öldü.türk sinemasının önde gelen kadın oyuncularından belgin doruk, türkan Şsoray, fatma girik, filiz akın gibi birçok sanatçıyı uzun yıllar beyaz perdede seslendirdi. adalet cimcoz yeditepe, varlık, yeni ufuklar dergilerine şiir, öykü ve kitap tanıtımı yazıları yazdı. brecht, kafka, traven gibi yazarların eserlerine türkçe'ye çevirdi. kafka'nın sevgilisi milena'ya yazdığı mektuplardan oluşan milena'ya mektuplar çevirisiyle türk dil kurumu Çeviri Ödülü kazandı.
  -1971. gazeteci ve oyun yazarı cevat fehmi başkut öldü. vakit, son posta ve cumhuriyet gazetelerinde yazı işleri müdürlüğü yapmış pek çok eser vermişti. bunlar arasında "sana oy veriyorum", "buzlar Çözülmeden", "paydos", "harputta bir amerikalı" adlı oyunları sayılabilir
  -1973. meclis'te cumhurbaşkanlığı seçimi için turlar başladı. faruk gürler 200, tekin arıburun 282, ferruh bozbeyli 48 oy aldı. Üçte iki çoğunluk olan 423 ve salt çoğunluk olan 318 oya erişilemedi. seçim çıkmaza girince genelkurmay başkanı semih sancar parti liderleriyle görüştü. ap genel başkanı süleyman demirel diğer liderlerin aksine bu görüşmeyi gizledi, görüşmenin radyodan açıklanması üzerine "bana mı inanacaksınız, radyoya mı " diye sordu. genelkurmay başkanlığı'nın resmi açıklaması üzerineyse, "dün dündür, bugün başka bir gündür" dedi.
  -1974. barzani yandaşı kürtlerle irak askerleri arasında çıkan çatışmalar üzerine, türkiye sızmaları önlemek için irak sınırını kapattı.
  -1978. genelkurmay başkanı evren "ordu parlamenter sisteme saldıranları yok edecek güçtedir" dedi
  -1979. adalet partisi, 4. beş yıllık plan'ın esas yönünden anayasa'ya aykırı olduğu iddiasıyla iptalini istedi.
  İstanbul'da özel öğrenci yurtları kapatıldı.
  -1982. İki kişiyi öldürmekten idama mahkum edilen türkiye komünist emek partisi'nin (tkep) üyesi seyit konuk, necati vardar ve İbrahim ethem coşkun isimli üç işçinin idam cezası İzmir'de buca kapalı cezaevi'nde infaz edildi.
  -1983. beylerbeyi'nde restore edilmekte olan tarihi İsmail hakkı efendi yalısı gece çıkan yangında tamamen yandı. yalının yanındaki 205 yıllık beylerbeyi camii'nin kubbesi de tamamen yandı.
  aynı gün, cumhurbaşkanı kenan evren antakya ve mersin'de halka hitap ederek yaptığı konuşmada " eski partilerin hemen hemen aynı kişilerle, yalnız iki isim değiştirerek, yeniden hortlamalarına müsaade edemeyiz" dedi. evren eski siyasilerden, "kendilerine kul köle olacak kişilerden kurulacak partinin büyük bir çoğunlukla seçimi kazanmasıyla, seçimden sonra tekrar eski koltuklarına oturtulmayı düşleyenler" diye söz etti. konuşmasını, "nasıl12 eylül'den önce bu kişileri tekrar tekrar uyardık ama dinlemediler,sonunda başlarına12 eylül yumruğu indiyse, nasıl 7 kasım'dan önce yapılan ikazları da dinlemeyip bu defa da türk halkının yumruğunu yediler ise şimdi yine ikaz ediyorum. Üçüncü bir yumruğu yememek istiyorlarsa derhal bu girişimlerden vazgeçsinler" diye sürdürdü.
  -1984. gümrük kaçakçılığı davasından yargılanan abuzer uğurlu ankara sıkıyönetim mahkemesi tarafından 15 yıl ağır hapis cezasına çarptırıldı.
  türkiye'nin ottawa büyükelçiliği ticaret müşaviri kemalettin kani güngör'e suikast girişiminde bulunan 4 ermeni kanada'da tutuklandı.
  -1986. fatsa dev-yol davası savcısı hakim binbaşı halit cengiz, rüşvet, dolandırıcılık gibi suçlardan toplam 29 yıl 2 ay hapis cezasına çarptırıldı.
  odalar birliği başkanlığı'ndan ayrılarak dyp'ye giren ve genel başkanlık seçimlerinde ağır yenilgiye uğrayan mehmet yazar, yeni bir siyasi parti kurmak için1986 yılı bugün dyp'den istifa etti.
  -1987. uluslararası halter federasyonu, halterci naim süleymanoğlu'na, türkiye'ye iltica tarihinden 6 aralık1987 tarihine kadar yarışmalardan men cezası verdi.
  -1990. hava kuvvetlerinde sürdürülen "irtica operasyonunda" toplam146 subay ve astsubayın irticai faaliyetlerde bulundukları gerekçesiyle orduyla ilişkilerinin kesildiği açıklandı.
  -1992. erzincan'da 6,3 şiddetinde deprem oldu;492 kişi öldü.
  İstanbul ticaret odası yönetim kuruluna ilk kez bir kadın seçildi.
  -1994. kıbrıs rum bandıralı bir tankerle bir yunan şilebi rumelikavağı açıklarında çarpıştı;19 gemici öldü,19 kişi yaralandı, 9 gemicinin kayıp olduğu açıklandı.
  shp İstanbul İl başkanı yüksel Çengel, belediye başkanlığı adayı zülfü livaneli'nin "İskİ skandalına bulaşmış yönetimle çalışmam" demesi üzerine istifa etmek zorunda kaldı.
  -1995. 12-13 mart gecesi İstanbul gazi mahallesinde 3 kahvehane otomatik silahlarla tarandı. alevi dedesi halil kaya öldü, 20 kişinin yaralandı.saldırganlar olay yerinden uzaklaştıktan sonra gasp ettikleri taksinin şoförünü boğazını keserek öldürdüler ve taksiyi ateşe vererek kaçtılar.Çoğunluğunu alevilerin oluşturduğu mahalle halkı olayları protesto etmek için geceyi sokakta geçirdi, olaylara ilgisiz kalmakla suçladıkları karakola yürüdü. polis mahalle halkını havaya ateş açarak durdurmaya çalıştı.1 kişi kurşunlanarak ölürken pek çok kişi de yaralandı. gece boyunca durulmayan olaylar günü de sürdü. Öğle saatlerinde cemevi önünden karakola yürümek isteyen grupla polisin karşı karşıya geldi. polisin göstericilerin üzerine ateş açması sonucu 15 kişi öldü, aralarında polis, jandarma ve gazetecilerinde bulunduğu 100'den fazla insan yaralandı. olayları önleyemeyen polis, askerden yardım istedi. askerleri önce alkışlarla karşılayan grup daha sonra "asker sivas'ta neredeydi " diyerek bu kez taş yağmuruna tuttu. gazi, zübeyde ve esentepe mahallelerinde sokağa çıkma yasağı ilan edildi.
  aynı gün, edebiyatımızın ustalarından melih cevdet anday'ın 80. doğum yılı pen yazarlar derneği'nin düzenlediği bir toplantıyla kutlandı. melih cevdet anday garip akımının üç kurucusundan biriydi. pablo neruda ondan, "nazım hikmet'ten sonra çok büyük bir türk şairi daha buldum. bütün gece gözüme uyku girmedi" diye söz etmişti.
  -1996. efes pilsen basketbol takımı avrupa koraç kupası'nı aldı.
  -1998. başbakanlık bünyesinde kurulan sivil Çalışma grubu, hazırladığı türban raporu'nda, türbanın "kılık kıyafetle ilgili mevzuata aykırı" olduğunu vurguladı. raporda, "kamu görevlileri ve öğrencilerin, devlet daireleri ile okul ve üniversitelerden oluşan eğitim kurumlarının kapalı mekanlarına türbanla girilmesi disiplin suçu oluşturur" denildi.  (sucuk doner, 13 Mart 2006 Pazartesi, 09:04:34 ~ 11:04:37)Bu başlığın linki: BU KONUDA BİLGİ EKLEMEK İSTİYORUM27/07/2005 - 21/09/2018

tamamen eglence amaciyla yapilmi$ olan bizarpedia.com'da yer alan tum icerik bilgi amaclıdır. Bu bilgiler, doğru, guncel ve tam olarak duşunulmemelidir. Hukuki yada tıbbi acıdan yada diğer profesyonel hizmetlerden biri tarafından verilen danışmanlık yada tavsiye niteliğindeki bilgiler ile bir tutulmamalıdır.Bu sitede yer alan bilgilerin sorumluluğu yazarlarına aittir. Telif hakkı ihlali yapıldığını duşunduğunuz bilgi varsa, bu ihlali, admin@bizarpedia.com adresini kullanarak site editorlerine iletebilirsiniz.
tum haklari saklidir
copyright©biz@rpedia.com
firma rehberi Altın, Gümüş ve Döviz haber canlı maç skorları canlı tv izle Commodity sitemap
Add to Google

hit tracker

Derlenme Süresi: 0.23807 sn.