Quantcast
1 Mart - Bizarpedia, bilgi kaynağı
aç/kapa artema

  1 MART

 1. 1810. Ünlü besteci frederic chopin doğdu
  1881. rus Çarı ikinci aleksandr narodniklerce öldürüldü.
  1901 almanya da elberfeld asma demiryolu işletmeye açıldı.
  1914 mustafa kemal atatürk yarbay oldu.
  1920 nikola horthy macaristan da naip oldu.
  1921. İstiklal marşı mecliste okundu
  1921 türk-afgan anlaşması.
  1924. gazi mustafa kemal kastamonu da, Şsapka ve kıyafet devrimini başlattı
  1926. 1889 İtalyan zanardelli yasası esas alınarak hazırlanan yeni türk ceza kanunu tbmm'de kabul edildi. dönemin adalet bakanı mahmut esat bey tbmm'de yaptığı konuşmada yeni yasa hakkında şunları söylüyordu: " arkadaşlar ceza kanunumuz çok serttir. Çünkü inkılap çok kıskançtır. fakat şunu heyet-i celilenize temin edebilirim ki sertliği ile beraber ilmi bir eserdir. bundan korkacak olanlar ve korkması lazım gelenler türk milletinin menfaatlerine, türk milletinin hukukuna ve inkılabına karşı tekin olmayanlardır ve bunların korkması lazımdır."
  1926. türk ceza kanunu kabul edildi. yürürlüğe girdiği tarihten itibaren çeşitli tarihlerde toplam 54 kez değişikliğe uğradı. bunlardan en önemlisi1936'daki değişikliktir. türk ceza kanunu'na 141. ve142. maddelerin eklenmesi bu maddelerin yürürlükten kaldırıldığı 12 nisan1991 tarihine değin pek çok aydının hüküm giymesine neden oldu.
  1929. İstanbul boğazı kuzeyden gelen büyük buz kütlelerinin hücumuna uğradı. buzların yoğunluğu yüzünden boğaz vapurları çalışamadı.
  1931. troçki'nin büyükada'da kaldığı arap İzzet paşa köşkü yandı.
  1935. atatürk 4. kez oybirliğiyle cumhurbaşkanı seçildi.
  1940. fransız yazar pierre louys'in, afrodit adlı romanının türkçe çevirisi hakkında "müstehcen yayın" gerekçesiyle dava açıldı. bilirkişinin verdiği rapora dayanılarak toplatıldı. duruşmada savcı bazı bölümler için, " huzuru adalette zikrinden teeddüp (yani utanma) duyduğum " dediği romanın ne gibi yararı olduğunu anlamadığını, yapıtın ebedi bir değer taşımadığını, kitabın aile yuvalarına kötü etki yapacağını ileri sürdü. oysa, pierre louys'in afrodit romanı larousse'un 20. yüzyıl baskısına girmiş, fransız operasında oynanmış bir eserdi. dava1940 yılında basan ve yayanların aklanmasıyla son buldu. davayla ilgili bir yazı yazan sabiha sertel "resim tablolarını indirten, sanat eserlerini ikide bir maznun sandalyesine oturtan geri bir zihniyet eteğimizi çekiyor" dedi.
  1947. İffet halim oruz'un çıkardığı kadın gazetesi yayınlandı. gazete1979 yılına kadar 32 yıl,1125 sayı olarak çıktı.
  1948. 2. saraçoğlu hükümetinde gümrük ve tekel bakanlığı yapan suat hayri Ürgüplü, bakanlığı sırasında yolsuzluk yaptığı iddiasıyla yüce divan'da yargılanmaya başladı. basında yolsuzluk söylentileriyle ilgili yazılar çıkması üzerine Ürgüplü olayın sağlıklı biçimde soruşturulabilmesi için bakanlıkta istifa etmişti. suat hayri Ürgüplü, kibrit üretiminde kullanılan tutkal ve yunanistan'a satılacak kibrit işinde,1946'daki kahve alımlarında yolsuzluk yapmakla suçlanıyordu. yüce divan Ürgüplü ve diğer sanıklar hakkında beraat kararı verdi.
  1950 sanat değeri büyük olan bazı türbelerin yeniden açılmasına izin verildi.
  1951. hastalık ve analık sigortası yasası İstanbul, edirne, kırklareli ve tekirdağ illerinde yürürlüğe girdi.
  aynı gün afyon ili sandıklı ilçesinde grip salgınından 22 kişi öldü.
  devlet bakanı ve başbakan yardımcısı samet ağaoğlu, emniyet genel müdürlüğü'nde düzenlediği basın toplantısında cumhuriyet halk partisi iktidarı döneminde devlet memurlarınca tutulan, demokrat parti ileri gelenlerinin kimlerle görüştüklerini, nereye gittiklerini bildiren raporların suretlerini gazetecilere dağıttı ve eski iktidarın jurnalciliği desteklediğini ileri sürdü.
  1956. İstanbul valiliği'ne bağlı olarak yürütülen belediye hizmetleri,1956 yılı bugün, belediye binasında yapılan bir törenle birbirinden ayrıldı. artık tamamen bağımsız olan belediye başkanlığı görevi, belediye meclisi'nde yapılan seçim sonucunda bir yıl süreyle yine vali fahrettin kerim gökay'a verildi.
  1958. 1958 yılı bugün, türk denizcilik tarihine "Üsküdar faciası" olarak geçen deniz kazası İzmit körfezi'nde meydana geldi. Üsküdar adlı yolcu vapuru İzmit'ten karamürsel'e hareket etti. 293 yolcusu vardı. 26 dakika sonra soğucak mevkiinde, hızı saatte130 kilometreyi bulan şiddetli lodosa yakalanarak battı. vapurda kapasitesinin üstünde yolcu vardı. 76'sı öğrenci 272 kişi can verdi. kazadan ancak 21 yolcu kurtulabildi..
  1959. kıbrıs'a dönen makarios kıbrıslı rumlar tarafından büyük bir tezahüratla karşılandı.
  1960.1000 siyah öğrenci abd'nin alabama eyaletinde ayrımcılığı protesto etti.
  1963. kürt lider molla mustafa barzani, amerikan associated press'e verdiği bir demeçte, irak hükümetinin kürdistan'a özerklik tanımaması halinde kuvvetlerini yeniden harekete geçireceğini söyledi.barzani, irak başbakanı kasım'ın devrilmesinde kürt mücadelesinin rol oynadığını ileri sürdü. "muhtar bir kürt bölgesinin kuruluşuna muhalefet eden başka herhangi bir kişinin deakıbeti aynı olacaktır" dedi.
  1964. milli birlik komitesi'nden çıkarıldıkta sonra ottawa büyükelçiliği danışmanlığına atanmış olan14'lerden orhan kabibay, yurda dönüşünde tutuklandı.
  1971. türkiye'nin ilk çoban boykotu konya'nın sazgeçit köyünde başladı.
  aynı gün batman'da 3 bin işsiz rafineriyi işgal etti.
  aynı gün ankara, ege ve diyarbakır tıp fakülteleri asistanları oturma eylemine başladı.
  1977. hükümet 1977'de üç kez devalüasyon yaptı. sanayici ve işadamları tarafından gecikmiş bir uygulama olarak değerlendirildi. alman markı 50 kuruş, amerikan doları ise1 lira değer kazandı.
  1978. adnan menderes'in oğlu adalet partisi aydın milletvekili mutlu menderes geçirdiği bir trafik kazasından sonra öldü.
  1979. başbakan bülent ecevit ülkenin içinde bulunduğu bunalıma dikkat çekerek, "ekonomiyi düzeltmek için zam şarttır" dedi.
  1980. hacı ali demirel ve oğlu yahya demirel hakkında döviz kaçakçılığı suçundan yeni bir dava açıldı. sanıklar hakkında1 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası isteniyor.
  1982. erol toy'un, "aydınımız, İnsanımız, devletimiz" adlı kitabının basımı ve dağıtımı yasaklandı.
  1983.18 yıl önce bugün hakkari'de bir mevsim adlı film berlin film Şsenliği'nde 4 ödül aldı. berlin film Şsenliği'nde en çok ödül alan birkaç filmden biri olarak sinema tarihine geçti. senaryosu onat kutlar tarafından ferit edgü'nün o adlı romanından uyarlanan filmin yönetmeni erden kıral, oyuncuları genco erkal, Şserif sezer ve erkan yücel di.
  1984. tbmm'de sıkıyönetimin13 ilde kaldırılmasını, 54 ildeyse 4 ay süreyle uzatılması kararlaştırıldı. başbakan turgut Özal yaptığı açıklamada, "olaylarda yüzde 99 azalma var. ancak aşırı sol ve bölücü örgütler faaliyetlerine yeraltında devam ediyorlar" dedi.
  aynı gün turgut Özal'ın köprü ve barajların satılması önerisine tepkiler sürdü.. dyp genel başkanı yıldırım avcı, "mirasyediler her şeyi satarlar" dedi. hp genel başkanı necdet calp, "ermeni terör örgütü asala almak istese verilecek mi " diye sordu. sodep genel başkanı erdal İnönü de " devlet malını satmaya kimsenin gücü yetmeyecektir " dedi.
  1985. "a. kadir" adıyla tanınan şair abdülkadir meriçboyu İstanbul'da öldü.
  1987. türkiye, yunanistan'ın bern deklarasyonu'nu çiğneyerek ege'nin ihtilaflı kıta sahanlığında petrol aramalarına başlaması durumunda, misillemede bulunacağı konusunda atina'yı uyardı.
  1990. cumhurbaşkanı turgut Özal'ın oğlu ahmet Özal'ın da ortakları arasında olduğu ilk özel tv kanalı magic box, eutelsat f 5 uydusundan test sinyali yaylnlamaya başladı.
  1992. show tv yayına başladı.
  aynı gün İstanbul kuledibi'ndeki neve Şsalom sinagogu'na bombalı saldırıda bulunuldu. olayda bir kişi yaralandı, saldırganlardan biri yakalandı.
  1994. refah partisi'nin merkezi libya'da olan uluslararası İslama Çağrı cemiyeti'nden 500 bin dolarlık yardım aldığına ilişkin iddialar yeni bir boyut kazandı. ankara cumhuriyet başsavcılığı, 500 bin dolarlık çeki rp adına aldığı ileri sürülen beşir darçın'ın peşine düştü. ankara cumhuriyet başsavcısı nazmi Şsarvan bu konuda gazetelerde yer alan haberleri ihbar kabul ederek soruşturma başlattıklarını açıkladı.
  1996. harçları protesto eden öğrenciler İstanbul Üniversitesi hukuk fakültesi'ni 30 saat işgal ettiler. eylem sonrası çıkan olaylarda100 öğrenci gözaltına alındı.
  aynı gün uluslararası narkotik kontrol stratejisi raporu'nda, türkiye kara para aklayan ülkeler arasında sayıldı.
  1997. İstenmeyen adam ilan edilen İran'ın erzurum başkonsolosu said zare ülkesine geri döndü. İran'da misilleme olarak türkiye'nin tahran büyükelçisi osman korutürk ile urumiye başkonsolosu ufuk Özsancak'ı istenmeyen adam ilan etti.
  2000. meclis İnsan hakları komisyonu üyeleri, İstanbul küçükköy karakolu'na yaptıkları baskında bir adet "filistin askısı" buldu. el konulan işkence aleti ankara'ya götürüldü.

  (kedimi7ler, 01 Mart 2006 Çarşamba, 00:38:17)Bu başlığın linki: BU KONUDA BİLGİ EKLEMEK İSTİYORUM27/07/2005 - 19/10/2018

tamamen eglence amaciyla yapilmi$ olan bizarpedia.com'da yer alan tum icerik bilgi amaclıdır. Bu bilgiler, doğru, guncel ve tam olarak duşunulmemelidir. Hukuki yada tıbbi acıdan yada diğer profesyonel hizmetlerden biri tarafından verilen danışmanlık yada tavsiye niteliğindeki bilgiler ile bir tutulmamalıdır.Bu sitede yer alan bilgilerin sorumluluğu yazarlarına aittir. Telif hakkı ihlali yapıldığını duşunduğunuz bilgi varsa, bu ihlali, admin@bizarpedia.com adresini kullanarak site editorlerine iletebilirsiniz.
tum haklari saklidir
copyright©biz@rpedia.com
firma rehberi Altın, Gümüş ve Döviz haber canlı maç skorları canlı tv izle Commodity sitemap
Add to Google

hit tracker

Derlenme Süresi: 0.24642 sn.