Quantcast
Iznik - Bizarpedia, bilgi kaynağı
aç/kapa artema

  IZNIK

 1. bursa ilimizin guzide bir ilcesidir. bursa sehir merkezine ve cevre illerin merkezlerine oldukca uzak, ulasim guclugu olan, sehir olarak turizm ve gelismeye acik ancak halki beyin olarak gelismeye kapali, bir garip yerdir... çininin 16.yy itibari ile ilk çıkış yeridir. türkiyenin ve dünyanın dört bir yanına gönderilmiş ve halada gönderilmekte olan el yapımı iznik çinisileri göz kamaştırır... tarihi ve doğal guzellikleri, iznik golu ve muhteşem lezzetli zeytini meshurdur... latince ismi nicaeadır...
  (beelzebub, 14 Agustos 2005 Pazar, 16:23:05)
 2. (bkz: nikomedia)
  (kedimi7ler, 14 Mayis 2006 Pazar, 16:21:37)
 3. Bursa iline bağlı ilçe ve bu ilçenin merkezi olan kasaba.

  İznik Gölü'nün doğu kıyısında, gölden 8-10 m. yükseklikte kurulmuştur. İlçe ekonomisi tarıma dayalıdır. Asıl önemi, kentteki tarihî ve turistik değerlerden ileri gelir. Kenti kuran Kral Antigonos, buraya kendi adını vererek, Antigonia demişti. Fakat İ.Ö. 310'da Antigonos'tan alan Lisimakhos, kente karısı Nikaia'nın adını verdi. İznik, Romalılar döneminde Nikaia Konsülü'nün toplantı yeri oldu, Bizans döneminde de bir yönetim bölgesinin merkezi idi. Türklerin eline 1078'de geçti. Fakat Selçuklularla Haçlılar ve Bizanslılar arasında birkaç kez el değiştirdi. Osmanlılara Orhan Gazi zamanında geçti ve Osmanlıların Bursa'dan önceki başkenti oldu. İstanbul'un alınmasından sonra kent, eski önemini yitirmeye ve gerilemeye başladı. İznik'te Roma ve Bizanslılardan kalma eski yapıtlar olmakla birlikte, asıl tarihî yapı zenginliğini, erken Osmanlı dönemi yapıtları oluşturur. Çini ve seramik sanatında ise özel bir yeri vardır. Yüzölçümü 753 km2, ilçe nüfusu 45.329, merkez nüfusu 19.053 (1997).

  (gecekusu, 25 Nisan 2012 Çarşamba, 21:51:35)Bu başlığın linki: BU KONUDA BİLGİ EKLEMEK İSTİYORUM27/07/2005 - 15/10/2018

tamamen eglence amaciyla yapilmi$ olan bizarpedia.com'da yer alan tum icerik bilgi amaclıdır. Bu bilgiler, doğru, guncel ve tam olarak duşunulmemelidir. Hukuki yada tıbbi acıdan yada diğer profesyonel hizmetlerden biri tarafından verilen danışmanlık yada tavsiye niteliğindeki bilgiler ile bir tutulmamalıdır.Bu sitede yer alan bilgilerin sorumluluğu yazarlarına aittir. Telif hakkı ihlali yapıldığını duşunduğunuz bilgi varsa, bu ihlali, admin@bizarpedia.com adresini kullanarak site editorlerine iletebilirsiniz.
tum haklari saklidir
copyright©biz@rpedia.com
firma rehberi Altın, Gümüş ve Döviz haber canlı maç skorları canlı tv izle Commodity sitemap
Add to Google

hit tracker

Derlenme Süresi: 0.22975 sn.