Quantcast
Iyot - Bizarpedia, bilgi kaynağı
aç/kapa artema

  IYOT

 1. sembolü : i
  atom no. : 53
  atom ağırlığı : 126,904
  oksidasyon sayısı : ±1, 5, 7
  kayn. nok. : 183
  donma nok. : 113,7
  yoğunluğu : 4,94
  elektron düzeni : [kr] 4d10 5s2 5p5

  (kedimi7ler, 19 Kasim 2005 Cumartesi, 18:08:31)
 2. Periyodik cetvelin VII A grubunu oluşturan halojenlerden dördüncü sırada yer alan element.

  Alt sıralarda yer aldığından aktifliği azdır. Parlak kristalleri hemen süblimleşerek yakıcı mor buharlara dönüşür. Yeryüzünde miktarca az da olsa yaygındır. Çeşitli minerallerde, deniz suyunda, deniz bitki ve hayvanlarında, kaynak sularında çeşitli iyot bileşiklerine rastlanır. İyot, en çok Şili güherçilesinde bulunan kalsiyum iyodattan [Ca(IO3)2] üretilir. Ayrıca deniz yosunlarından, petrolle birlikte bulunan ve sodyum iyodür içeren tuzlu sulardan elde edilir. Kimyasal bakımdan broma benzer. Ancak elektron ilgisi daha az olup, daha kolay yükseltgenir.

  Tiroit bezinin salgıladığı tiroksin hormonunun bileşenlerinden biri de iyottur. İyot eksikliği guatra yol açabilir. İyot ve bileşikleri antiseptik olarak ve boya üretiminde, ışığa duyarlı olan gümüş iyodür fotoğrafçılıkta, iyot-131 radyoizotopu guatr tedavisinde kullanılır.

  (gecekusu, 23 Nisan 2012 Pazartesi, 21:51:38)Bu başlığın linki: BU KONUDA BİLGİ EKLEMEK İSTİYORUM27/07/2005 - 16/10/2018

tamamen eglence amaciyla yapilmi$ olan bizarpedia.com'da yer alan tum icerik bilgi amaclıdır. Bu bilgiler, doğru, guncel ve tam olarak duşunulmemelidir. Hukuki yada tıbbi acıdan yada diğer profesyonel hizmetlerden biri tarafından verilen danışmanlık yada tavsiye niteliğindeki bilgiler ile bir tutulmamalıdır.Bu sitede yer alan bilgilerin sorumluluğu yazarlarına aittir. Telif hakkı ihlali yapıldığını duşunduğunuz bilgi varsa, bu ihlali, admin@bizarpedia.com adresini kullanarak site editorlerine iletebilirsiniz.
tum haklari saklidir
copyright©biz@rpedia.com
firma rehberi Altın, Gümüş ve Döviz haber canlı maç skorları canlı tv izle Commodity sitemap
Add to Google

hit tracker

Derlenme Süresi: 0.23457 sn.