Quantcast
Iskandinavya - Bizarpedia, bilgi kaynağı
aç/kapa artema

  ISKANDINAVYA

  1. Kuzey Avrupa'da yarımada.

    Üzerinde İsveç, Norveç, Danimarka ve Finlandiya yer alır. Baltık ve Kuzey denizleri arasında uzanır. Yüzey şekillerini jeolojik çağlarda buzul hareketleri ve deniz yükselmeleri belirlemiştir. Bu yüzden içerilerde sayısız göller, kıyılarda benzersiz fiyortlar ve kıyı denizlerde irili ufaklı adalar oluşmuştur. Çöküntüler, alçak ve yüksek düzlükler, sıradağlar, faylar, yer şekillerini zenginleştirir. Bu yer şekilleri bütün İskandinavya Yarımadası'na olağanüstü görünümler kazandırmıştır. Kutup bölgesinde ve Grönland ile aynı enlemde olduğu hâlde Atlas Okyanusu'nun sıcak su akıntısı (Golfstrim) ve bol yağışlı rüzgârları sayesinde iklim, bulunduğu paralele göre çok yumuşaktır. Bu iklimden ötürü ormanları bol, tarım alanları verimlidir. İskandinavya'nın en eski yerlileri, buralara rengeyiği avlamak için Orta ve Doğu Avrupa'dan gelen (İ.Ö. 3000 ve daha eski) Laponlar'dır. İsa'nın doğumu yıllarından başlayarak da Finler yarımadaya geldiler. Bundan sonra yarımadanın bugünkü Norveç kıyılarından başlayarak içerilere doğru yerleşmeler çoğaldı. Laponlar ise yeni gelenlerin önünde sürekli kuzeye sürüldüler. Yarımada, genel olarak tarıma elverişli değildir. Buna karşılık hayvancılık, süt ürünleri, ormancılık ve balıkçılık bakımından çok elverişlidir. Hidroelektrik ve sanayi ürünlerinde ise bütün yarımada ülkeleri çok gelişmiştir. Ülke topraklarının elverişsizliği, bugünkü İsveç, Norveç ve Danimarkalıların ataları olan Vikingleri denizciliğe zorlamıştır.

    Vikingler, 9. yüzyıldan başlayarak dünyayı sömürgeleştirmeye çıktılar. Yüz yıl içinde Britanya Adaları'ndan Bizans ve Rusya'ya kadar her yana yol açtılar. Aynı yüzyıllarda bölgeye giren Hristiyanlık içeride bir dizi din kavgalarına neden oldu. Luther reformu, İsveç ve Danimarka'da devlet dini olarak kabul edildi (16. yüzyıl) Otuz Yıl Savaşları sonunda Avrupa'nın en büyük devletlerinden biri de İsveç oldu. İsveç, Finlandiya'yı aldıysa da Danimarka ve ona bağlı Norveç'e egemen olamadı. 18. yüzyılda İsveç ve Danimarka üniversiteleri öğrencileri "İskandinav Birliği" mücadelesini başlattılar. Bu birlik hiçbir zaman gerçekleşemedi, fakat her zaman gündemde kaldı. I. Dünya Savaşı yıllarından beri ise dört ülke arasında bir yakınlık gerçekleşti. II. Dünya Savaşı, İskandinavya'yı da altüst etti ve birliğini bozdu. Savaş sonunda isveç, Norveç, Danimarka, Batılı devletlerden; Finlandiya, Sovyetler Birliği'nden yana tutum takındı. Fakat sonraki yıllarda dört ülke kendi içlerinde bağımsız bir ortak pazar ve siyasal yakınlık sağladılar. 1952 yılında kurulan Kuzey Konseyi, 18. yüzyılda üniversite öğrencilerinin başlattığı "İskandinav Birliği"ne doğru atılmış bir adım sayılabilir.

    (gecekusu, 17 Nisan 2012 Salı, 19:28:16)Bu başlığın linki: BU KONUDA BİLGİ EKLEMEK İSTİYORUM27/07/2005 - 20/09/2018

tamamen eglence amaciyla yapilmi$ olan bizarpedia.com'da yer alan tum icerik bilgi amaclıdır. Bu bilgiler, doğru, guncel ve tam olarak duşunulmemelidir. Hukuki yada tıbbi acıdan yada diğer profesyonel hizmetlerden biri tarafından verilen danışmanlık yada tavsiye niteliğindeki bilgiler ile bir tutulmamalıdır.Bu sitede yer alan bilgilerin sorumluluğu yazarlarına aittir. Telif hakkı ihlali yapıldığını duşunduğunuz bilgi varsa, bu ihlali, admin@bizarpedia.com adresini kullanarak site editorlerine iletebilirsiniz.
tum haklari saklidir
copyright©biz@rpedia.com
firma rehberi Altın, Gümüş ve Döviz haber canlı maç skorları canlı tv izle Commodity sitemap
Add to Google

hit tracker

Derlenme Süresi: 0.24855 sn.