Quantcast
Ikinci Dunya Savasi - Bizarpedia, bilgi kaynağı
aç/kapa artema

  IKINCI DUNYA SAVASI

 1. atom bombasının kullanılması ve hitler almanyasıyla akıllarda kalan turkiyenin girmedigi savas..1939-1945 yılları arasında olmustur..

  (pisssttt, 23 Eylül 2005 Cuma, 17:24:22)
 2. 3 Eylül 1939 da İngiltere ve Fransa nın Polonya yı işgal eden Almanya ya savaş ilan etmesiyle başladı. Almanya, İtalya ve Japonya nın oluşturduğu Mihver Devletleri ile Fransa,İngiltere,ABD ve SSCB nin oluşturduğu Müttefikler dünyanın hemen her bölgesinde savaştı. 2. Dünya Savaşı topyekun bir savaştı,yani savaşa giren bütün ülkelerin tüm kaynakları ve insan gücü savaş için kullanıldı. Askerlerin yanı sıra milyonlarca sivil insan öldürüldü. Savaş Portekiz,İspanya,İsveç,İsviçre dışında bütün Avrupa ya yayıldı. ABD,deniz filosunun Japon uçaklarına bombalanması üzerine Aralık 1941 de savaşa katıldı. 2. Dünya Savaşı Eylül 1945 te bitti. Bu savaşın sonuçlarından dünyanın pek az bölgesi kendisini kurtarabildi. Almanya da Adolf Hitler in diktatörlüğü,büyük can kayıpları ve büyük acılar pahasına yıkılabildi. Savaşın sonunda, SSCB ve bazı Doğu Avrupa ülkeleri yeni topraklar kazanırken, Japon ve İtalyan imparatorlukları yıkıldı.

  (kedimi7ler, 02 Ekim 2005 Pazar, 07:48:47)
 3. savaşın nedenleri:

  1. dunya savaşı nın sonunda almanya yenilmiş ve ağır koşullar iceren bir antlaşma yapmak zorunda bırakılmıştı. almanlar 1919 da imzalanan versay antlaşması nın haksız maddeler icerdiğini ve yeniden gozden gecirilmesi gerektiğini duşunuyorlardı. 1920 lerde buyuk ekonomik gucluklerle karşı karşıya kalan almanya da 1933 te adolf hitler onderliğindeki naziler iktidara geldi. hitler,bir yandan versay antlaşması nın gecersiz sayılmasına calışırken,ote yandan da silahlı kuvvetlerini yeniden toparladı.

  1919 da barışı korumak ve uyuşmazlıkları cozumlemek amacıyla kurulan milletler cemiyeti,bu gorevleri yurutebilmek icin gerekli olan yaptırım gucunden yoksundu. abd bu orgutun dışında kaldı; obur uyeler arasında da kararlara uymayan devletlere karşı zor kullanma konusunda goruş birliğine varılamadı. bu sorun, 1931 de japonya nın protestolara aldırmayarak cin in mancurya bolgesini ele gecirmesiyle iyice acığa cıktı. japonya 1930 lar boyunca gucunu arttırdı. 1935 te faşist benito mussolini yonetimindeki İtalyanlar,etiyopya yı işgal ettiler. milletler cemiyeti bu kez de etkin onlemler alamadı.

  bu zayıflıktan yararlanan hitler, 1936 mart ında almanya nın ren irmağı nın batısında kalan topraklarına askeri birliklerini gonderdi. oysa 1925 te almanya ile milletler cemiyeti arasında yapılan antlaşmaya gore bu bolgede hicbir devlet asker bulunduramayacaktı. milletler cemiyeti bu konuda da protestolar dışında yaptırım uygulamadı. ardından İtalya ve almanya,İspanya daki ic savaşta cumhuriyetci yonetime karşı faşist general francisco franco nun saflarında savaşmak uzere asker gonderdi_ boylece yeni silah ve ucaklarını da denediler. yeni toprak kazanımları ve dunya egemenliği icin almanya,İtalya ve japonya, berlin-roma-tokyo mihveri diye adlandırılan bir ittifak kurdular. bu yuzden bu ulkeler mihver devleri adıyla anıldı.

  1937 de japonya,cin e karşı topyekun bir savaş başlattı. bir yıl sonra almanya,avusturya yı işgal etti; ardından da cekoslovakya da alman asıllıların coğunlukta olduğu sudet bolgesi uzerinde hakkı olduğunu ileri surdu. İngiltere ve fransa,cekoslovakya yı hitler in bu isteğine boyun eğmesinin yararlı olacağına inandırdı ve eylul 1938 de yapılan munih antlaşması yla bolge almanya ya bırakıldı. 6 ay sonra hitler başkent prag ı bombalayacağını soyleyerek gozdağı verince cekoslovakya almanya nın boyunduruğuna girdi.

  almanya nın sonraki kurbanı 1. dunya savaşı nın ardından bağımsız bir devlet olarak yeniden kurulan polonya ydı. İngiltere ve fransa bu kez alman saldırısına karşı polonyalılara yardım edecekleri konusunda kesin guvence verdiler. almanya,polonya ya saldırınca da 2. dunya savaşı başlamış oldu.


  (kedimi7ler, 02 Ekim 2005 Pazar, 07:49:30)
 4. avrupa da savaş başlıyor:

  almanya ağustos 1939 da sscb ile 0 yıl gecerli olacak bir saldırmazlık paktı imzaladıktan sonra,1 eylul de polonya ya girdi. İngiltere ile fransa sozlerini tutarak 3 eylul de almanya ya savaş ilan etti. avusturya,kanada ve guney afrika nın da aralarında bulunduğu başka ulkeler de İngiltere ve fransa nın yanında yer aldı. ama muttefikler,alman kara ve guclerince hızla işgal edilen polonya ya yardım edemdi.17 eylul de sscb de doğudan polonya ya girdi. polonya teslim oldu. 80 bin kadar polonya askeri mucadeleyi surdurmek amacıyla once romanya ya daha sonra da fransa ya giderek burada toplandı.

  ekimde sscb, olası bir alman saldırısına karşı bir batıda tampon devletler oluşturmak amacıyla,uc baltık ulkesini,estonya,letonya ve litvanya yı işgal etti. ardından sscb,finlandiya dan birliklerine finlandiya topraklarına girme hakkının verilmesini istedi. finlandiya sscb nin koşullarını kabul etmek zorunda kaldı.

  bunlar olurken batı oldukca hareketsizdi. fransa,alman sınırında maginot hattı adıyla anılan savunma hattını kurdu. kuzeydeki İngiliz birlikleri,belcika nın savaşa girmemesi nedeniyle almanlar la hic karşılaşmadı.

  1940 nisan ında almanlar,norvec e saldırdı. amacları denizaltıları icin usler kurmak ve İsvec in kuzeyindeki madenlerden cıkartılarak denizyoluyla norvec in narvik limanına getirilen demire el koymaktı. alman birlikleri gemilerle geldi ve bir bolumu hicbir engele karşılaşmaksınızın norvec kıyılarına cıktı. bir bolumu de İngiliz deniz gucleriyle,iki tarafın da eşit kayıplar verdiği sert catışmalara girdi. ama almanlar kısa surede norvec te muttefikler in asker cıkarma girişimlerini onleyebilecek hava usleri kurdular. norvec 9 haziran da teslim oldu. almanlar ın nisanda saldırdığı danimarka da pek az direnebildi.

  10 mayıs 1940 ta başlayan alman saldırısı,kısa surede belcika,hollanda ve luksemburg un işgaliyle sonuclandı. yardıma gelen İngiliz ve fransız orduları da puskurtuldu. 13 mayıs ta sedan da alman tankları meuse irmağı nı gecti ve fransa nın iclerine doğru ilerledi. hollanda 14 mayıs ta teslim oldu. alman tankları kuzeye,kıyıya doğru ilerledi ve geri cekilen muttefikler in onunu kesit. belcika 27 mayıs ta teslim oldu.

  belcika da sıkışıp kalan İngiliz ve fransız birlikleri buyuk kayıplar verdi. İngiliz deniz guclerinin yardımıyla dunkerque kıyılarından 346 bin kadar muttefik askeri kurtarıldı; ama silah,arac ve gerecler geride bırakıldı.

  14 haziran da almanlar paris e girdiler, 22 haziran da da fransızlar ateşkes antlaşmasını imzaladılar. alman gucleri kuzey fransa yı ve butun atlas okyanusu kıyılarını işgal etti. mareşal henri philippe petain vichy de almanlar ın denetiminde bir hukumet kurdu. İngiltere de bulunan general charles de gaulle savalın sonuna kadar varlığını koruyan ozgur fransa hareketi ni kurarak işgalcilere karşı direnişe gecti. İngiltere de ayrıca ozgur polonya,norvec,belcika,hollanda ve cek askeri birimleri de oluşturdu.

  hitler bir sonraki hedef olarak İngiltere yi secti. alman hava kuvvetleri guney İngiltere deki havaalanlarını ve limanlarını her gun bombalamaya başladı. İngilizler in kesin direnişiyle karşılaşan almanlar,ardından londra yı ve İngiltere nin ic bolgelerindeki kentleri de bombaladı. bu baskınlar pek cok sivilin olumune ve buyuk zarara yol actı. buna karşılık İngiliz hava kuvvetleri de fransa ve belcika limanlarında askerleri manş denizi nden gecirmek uzere toplanmış alman gemilerini batırdı. İngiltere goklerinde ağustos-ekim 1940 arasında yapılan ustunluk savaşından sonra,alman hava saldırıları gece bombardımanlarına donuştu; 1941 ortalarına kadar İngiltere deki kentler yoğun hava akınlarının hedefi oldu. haziran 1940 tan sonraki bir yıl icinde yaklaşık 43 bin sivil yaşamını yitirdi;50 bin kişi ağır yaralandı.

  (kedimi7ler, 02 Ekim 2005 Pazar, 07:50:00)
 5. almanya sscb ye saldırıyor:

  hitler in sscb ile 1939 da yaptığı saldırmazlık paktının asıl amacı,almanya nın aynı hem batıda,hem doğuda savaşmak zorunda kalmasını onlemekti. 1940 ta alman orduları fransa yı gocertip İnglizler i avrupa dan surunce hitler, sscb ye saldırmaya karar verdi. hızlı bir harekatla sscb uzerinden ortadoğu ya inmeyi tasarlamıştı. sscb ye saldırı napolyon un 1812 deki başarısız rusya seferinden bir gun once 22 haziran 1941 de başladı. finlandiya,bulgaristan,macaristan ve romanya da sscb ye savaş actılar. savaş başlangıcta almanlar icin oldukca olum gelişti. almanlar sonbaharda leningrad kentine, aralık ayında da moskova nın banliyolerine ulaştılar. daha guneyde de don iramağı ağzındaki rostov kentine ulaştılar,ama kış gelince alman birlikleri yorulmuş, savaşma gucleri azalmıştı.

  ardından sscb nin karşı saldırısı başladı. hitler in tasarılarında bu harekatın kıl gelmeden tamamlanması ongorulduğu icin,alman askerlerinin giysileri soğuk kış gunlerine uygun değildi. buyuk kayıplar verdiler ve sscb nin iclerinde tutunabilmelerine karşın başlangıctaki guclerini bir daha kazanamadılar.

  1942 de hitler, karadeniz ile hazar denizi arasında bulunan kafkasya petrol yataklarını ele gecirmeyi hedefledi. bir alman ordusu ağustosta maykop taki petrol merkezine ulaştı. daha kuzeydeki stalingrad kentine yonelik saldırıları ise başarısız oldu. sscb birlikleri kenti sonuna kadar savundu ve kış bastırınca karşı saldırıya gectiler. 250 bin kişilik alman ve romanya birliklerini kuşattılar ve Şubat 1943 te bu birlikler teslim oldu. sscb nin 2. dunya savaşı , nın en buyuk kara carpılmasındaki başarısı almanlar ı,kafkasya dan cekilmek zorunda bıraktı. 1943 yazı başlarken sscb orduları almanlar ı geri surdu ve 1944 balında polonya ya, cok gecmeden de romanya ya girdi. bu savaşta sscb buyuk yıkıma uğradı ve yaklaşık 20 milyon insanını yitirerek 2. dunya savaşı nda en cok can veren ulke oldu.

  (kedimi7ler, 02 Ekim 2005 Pazar, 07:50:16)
 6. abd savaşa giriyor:

  abd savaşta tarafsız kalmasına karşın İngiltere ye destek sağlıyordu. orneğin, 1940 ta abd,deniz kuvvetlerinin 50 destroyerini İngiltere ye odunc vermişti.

  7 aralık 1941 de pazar gunu sabah saatlerinde,japon ucak gemilerinden havalanan 360 ın uzerinde savaş ucağı, hawaii adaları ndaki pearl harbor deniz ussunde bulunan abd savaş gemilerine saldırdı. japonlar bombaladıkları sekiz savaş gemisinden altısını batırdı ya da calışamaz duruma getirdi; ama ussu kendisi pek zarar gormedi. ucak gemileri o anda başka bir yerde olduğu icin bu saldırıdan kurtuldu. bu olay uzerine abd kongresi, 8 aralık 1941 de japonya ya, uc gun sonra da almanya ve İtalya ya savaş ilan etti.

  pearl harbor baskınıyla aynı gun, formoza dan kalkan japon ucakları filipin adaları na saldırdı. bu adalar daha sonra japon birliklerince işgal edildi. general douglas macarthut komutasındaki abd ve filipin gucleri yenildiler ve bolgeyi boşaltmak zorunda kaldılar. japonlar 1942 mayıs ında filipinler i ele gecirdiğinde 36 bin kadar asker ve 25 bin sivili esir aldı. japonlar ,saldırını surdurerek abd den guam ve wake adalarını,İngiltere den de hong kong u aldılar. japon askerleri taylan uzerinden hareketle malaya yı da işgal etti ve yarımadanın alt bolumlerine,singapur a doğru ilerlediler; singapur 1942 Şubat ında teslim oldu.daha sonra,saravak,brunei,borneo,timor,cava,sumatra,selebes,yeni britanya,solomon adaları,yeni gine nin doğusu,gilbert adaları da japonya nın eline gecti. buraları savunmaya calışan muttefik deniz gucleri buyuk kayıplar verdi,askerlerinin pek coğu oldu ya da esir edildi.

  bu saldırılar sonucunda japonya,guney doğu asya nın denizden ulaşımını denetleyen adaları ele gecirdi. japonlar ayrıca cinhindi ve taylant dan gecerek birmanya yı da işgal etti ve oradaki İngiliz birliklerini hindistan a cekilmek zorunda bıraktılar. guneydoğu asya da kurdukları uslerden avustralya ya hava saldırıları duzenlediler.

  (kedimi7ler, 02 Ekim 2005 Pazar, 07:50:34)
 7. batıdaki deniz savaşları:

  savaş başladığında İngiltere ve fransa nın guclu donanmaları vardı. alman donanması ise, daha kucuk olmakla birlikte, modern ve etkiliydi. ucak gemisi yoktu,ama guclu savaş gemiler ve hızla artan denizaltı gucuyle ticaret gemilerine buyuk zararlar verebiliyordu.

  akdeniz ed İngiliz deniz gucunun ustunluğu sayesinde,asker ve erzak taşıyan duşman gemileri batırılarak kuzey afrika harekatına yardımcı olundu. ne var ki, İngiliz donanması da alman denizaltılarının ve kıyıda uslenmiş savaş ucaklarının yarattığı tehlike yuzunden İngiliz gemileri batı colu ndeki savaş icin gerekli desteği cebelitarık boğazı ve akdeniz den getirmek yerine,coğunlukla umit burnu ve suveyş kanalı yolunu izleyerek sağladılar.

  durmaksızın bombalanan malta yalnızca denizaltılar ve kucuk gemilerce kullanılabiliyordu. bu yuzden İngilizler in ana deniz ussu mısır da,İskenderiye deydi. zaman zaman alman savaş gemileri muttefik ticaret gemilerine saldırmak uzere atlas okyanusu na acılıyordu. daha sonra da ticaret gemisi gorunumde,silahlandırılmış gemiler gondermeyi surduler.

  atlas okyanusu ndaki asıl savaş alman denizaltılarıyla oldu. bu savaş gece gunduz durmaksızın surdu. muttefikler in,asker,savaş arac ve gerecleri de taşıyan ticaret gemileri konvoylar oluşturarak savaş gemilerinin koruması altında yol alabiliyorlardı. ucak gemilerinden ve kıyıdaki hava uslerinden kalkan savaş ucakları da deniz savaşlarına katılıyordu,ama alman denizaltılarına engel olmak cok guctu. savaş suresince bu denizaltılar muttefikler in 23.351 ticaret gemisini batırdı. buna karşılık 782 alman denizaltısı yok edildi.

  (kedimi7ler, 02 Ekim 2005 Pazar, 07:50:56)
 8. kuzey afrika cıkarması:

  muttefikler,mihver guclerini yenmek icin,once almanya yı yenmek gerektiğini duşunuyordu. 1942 de kuzey avrupa yı geri alacak gucleri olmayan muttefikler,duşmanu once kuzey afrika dan surmeye karar verdiler. bu nedenle,general dwight d. eisenhower komutasındaki İngiliz ve abd askerlerinden oluşan 100 bin kişilik bir kuvvet fas ve cezayir kıyılarına cıkarma yaptı.

  bu ulkeler,o sırada vichy fransa sının denetimindeydi. vichy yonetimi once bu cıkarmaya karşı cıktıysa da,hemen ardından muttefler le işbirliğine girdi. muttefikler once doğuya,tunus a doğru ilerledi,ama akdeniz uzerinden hava ve denizyoluyla getirilen guclu alman birliklerince durduruldu.

  1943 ocak ayı sonunda montgomery nin ordusu batı colu nu gecerek tunus a girdi. zorlu carpışmalardan sonra muttefik orduları mayıs 1943 te alman ve İtalyan kuvvetlerini cokertti ve mihver ordularının ancak kucuk bir bolumu esir duşmekten kurtulabildi.

  muttefikler kuzey afrika daki başarılarını,1943 temmuz unda sicilya yı işgal ederek surdurdu. bu harekat,limanları ele gecirerek değil,acık plajlara asker cıkararak yurutuldu. daha once onemli yol ve kopruleri ele gecirmek uzere planor ve paraşutlerle hava birlikleri indirilmişti. ağustosun ortalarında ada ele gecirildi.

  sicilya nın yitirilmesi ve İtalya nın muttefikler ce bombalanması İtalya diktatoru bento mussolini yi cekilmeye zorladı. eylul başlarında İtalya teslim oldu ve malta daki donanmasına el kondu. bu olay İtalya da muttefikler ile almanlar ı karşı karşıya bıraktı.

  muttefik gucler 3 eylul de guney İtalya ya birkac gun sonra da salerno korfezi ne cıktılar. almanlar inatla direndiler. ekimde napoli ye ulaşan muttefikler yarımadanın ortalarında guclu bir alman savunması tarafından durduruldu.

  1944 ocak ında muttefikler,anzio ya cıkarak bu savunma hattının ardına gecmeye calıştılar. aynı zamanda bu hattın asıl guclu noktası olan cassino ya yonelik saldırılar duzenlediler. muttefikler polonya birliklerinin cassino yu almasından sonra anzio daki kuvvetlere katılmak uzere kuzeye doğru ilerlemeyi başardılar. 4 haziran da roma alındı.

  (kedimi7ler, 02 Ekim 2005 Pazar, 07:51:12)
 9. avrupa da savaşın sonu:

  İtalya daki muttefik gucler 13 ağustos 1944 te floransa yı aldı. almanlar bunun uzerine pisa ile rimini arasında bir savunma hattı oluşturarak kış gelene kadar burada tutundular. nisan 1945 te muttefikler po irmağı nı gecti ve alp dağları na doğru ilerledi. İtalya da almanlar 2 mayıs ta teslim oldular. İki gun sonra da muttefikler avusturya dan guneye doğru ilerleyen abd askerleriyle buluştu. sscb birlikleri ise 1944 haziran ında doğu avrupa da bir harekat başlattı. temmuz sonunda varşova nın karşısında vistul irmağı nın doğu kıyısına geldiler. daha guneyde sscb ordu,romanya ve bulgaristan ı aldı. finlandiya eylulde duştu. ağustosta sscb orduları iki koldan ilerlemeye başladı. biri baltık denizi nin doğu kıyıları boyunca,oburu de tuna vadis uzerinden macaristan a doğru hareket etti. almanlar bu ilerlemeyi durduramayarak geri cekildiler.

  1945 başlarında,almanya nın artık uzun sure savaşamacağı ortaya cıkmıştı. muttefik liderler,abd başkanı roosevelt,İngiltere başbakanı churchill ile sscb nin onderi stalin kırım daki yalta kentinde toplandılar ve almanya nın koşulsuz olarak teslim alınması konusunda anlaştılar. ayrıca savaş sonrası avrupa ya ilişkin planlar da yaptılar. ocak 1945 te sscb askerleri oder irmağı nı budapeşte ye,nisan başında da viyana ya girdiler ve berlin e doğru ilerlediler. 25 nisan da berlin i kuşattılar. kentin merkezinde ki bir yer altı sığınağından savunmayı yonetmekte olan hitler savaşın yitirildiğini kavrayarak 30 nisan da intihar etti. amiral karl donitz i kendi yerine atamıştı.

  donitz in temsilcileri reims e muttefikler le goruşmeye geldi. batıda muttefikler e teslim olmayı; ama doğuda sscb ye karşı savaşı surdurmeyi istiyorlardı. eisenhower almanlar ın her yerde koşulsuz teslim olmaları konusunda ısrar etti. almanya nın teslim olması 8-9 mayıs 1945 te gece yarısı gercekleşti.

  (kedimi7ler, 02 Ekim 2005 Pazar, 07:51:28)
 10. japonya nın teslim olması:

  abd,japonya nın kıyı kentlerini yoğun bir bicimde bombaladığı sırada başkan truman,japonlar ın direnişini kırmak ve savaşı kısaltmak gerekcesiyle atom bombası kullanmaya karar verdi. atom bombası abd de,gizlice geliştirilen ve buyuk yıkım gucu olan bir silahtı. 6 ağustos 1945 te abd hava kuvvetlerinin bir bombardıman ucağı hiroşima kenti uzerine ilk atom bombasını attı. 3 gun sonra gucu azaltılmış bir atom bombası da nagasaki ye atıldı. bu bombalar hiroşima da 200 bin,nagasaki de ise 80 bin sivlin olmesine ve on binlerce kişinin yaralanmasına yol actı. bu kentler buyuk olcude yıkıldı; bitki ortusu cok zarar gordu. atom bombasının yol actığı radyasyon etkisi yıllarca. radyasyon nedeniyle insanlar; daha sonra sakatlandılar ve olduler. uzun yıllar sonra bile ozurlu cocuklar doğdu.8 ağustos da sscb de japonya ya savaş actı ve japonlar ın elinde bulunan mancurya ve kore yi işgale başladı. bunun uzerine japonya 2 eylul de resmen teslim oldu ve 2. dunya savaşı sona erdi.

  kaynak: http://www.angelfire.com/ab5/worldwar/

  (kedimi7ler, 02 Ekim 2005 Pazar, 07:51:57)Bu başlığın linki: BU KONUDA BİLGİ EKLEMEK İSTİYORUM27/07/2005 - 20/10/2018

tamamen eglence amaciyla yapilmi$ olan bizarpedia.com'da yer alan tum icerik bilgi amaclıdır. Bu bilgiler, doğru, guncel ve tam olarak duşunulmemelidir. Hukuki yada tıbbi acıdan yada diğer profesyonel hizmetlerden biri tarafından verilen danışmanlık yada tavsiye niteliğindeki bilgiler ile bir tutulmamalıdır.Bu sitede yer alan bilgilerin sorumluluğu yazarlarına aittir. Telif hakkı ihlali yapıldığını duşunduğunuz bilgi varsa, bu ihlali, admin@bizarpedia.com adresini kullanarak site editorlerine iletebilirsiniz.
tum haklari saklidir
copyright©biz@rpedia.com
firma rehberi Altın, Gümüş ve Döviz haber canlı maç skorları canlı tv izle Commodity sitemap
Add to Google

hit tracker

Derlenme Süresi: 0.25531 sn.