Quantcast
Tavuk - Bizarpedia, bilgi kaynağı
aç/kapa artema

  TAVUK

 1. yumurtadan cıkar
  (elsa, 08 Eylül 2005 Persembe, 20:16:10)
 2. şu sıralar ülkemizde yaşanan kuş gribi hastalığı nedeniyle yapılan itlaf neredeyse türkiye'de nesli tükencek kanatlı hayvan
  (kedimi7ler, 18 Ocak 2006 Çarşamba, 06:50:27)
 3. kuluçka süresi ortalama 21 gündür.
  (elsa, 15 Ocak 2007 Pazartesi, 13:03:17)
 4. Tavuksuların sülüngiller familyasından, eti ve yumurtası için yetiştirilen kümes hayvanı (Gallus domesticus).

  Anayurdunun Güneydoğu Asya olduğu ve Bankiva tavuğundan (G. gallus) türediği sanılmaktadır. Tavuğun ne zaman evcilleştirildiği kesin olarak bilinmemektedir. İ.Ö. 3000 yılında Mısır'da evcil tavuklara rastlanmıştır. Tavuk yetiştiriciliği Doğu Asya'dan sırasıyla İranlılara, Giritlilere, Yunanlılara ve Avrupalılara geçmiştir. Evcil tavuğun yavrusuna civciv, 1 yaşından küçüğüne piliç, erkeğine horoz, dişisine tavuk denir. Erkek, dişiden biraz daha iri ve daha süslüdür.

  Tavuk, kuşlardan olmasına karşılık uçamaz, yerde yaşar. Gövdesi yanlardan basık, kanatları kısa ve küt, gagasının ucu hafifçe aşağıya kıvrık ve kenarları keskindir. Başının üstünde kırmızı renkli, etten bir ibik, alt gaganın dip tarafında sarkık, etten iki sakal bulunur. Tavuklar yuva yapmazlar, yumurtalarını toprağı eşeleyerek açtıkları çukurlara bırakırlar. Kuluçka süreleri 21 gündür. Böcek, kurtçuk, bitki, tane vb. çok çeşitli besinlerle beslenebilen obur hayvanlardır. Ekonomik önemi nedeniyle dünyanın her tarafında geniş ölçüde yetiştirilmekte olan evcil tavuğun 100 kadar ırkı bulunmaktadır. Geçmişte çiftçi ailelerin yan uğraşı olan tavukçuluk, günümüzde modern işletmelerde sürdürülen, başlı başına bir geçim kaynağı haline gelmektedir. Tavuk yetiştirmek kolay olmakla birlikte özel dikkat ve önlemler de isteyen bir iştir. Bu konuda salgın hastalıklarla mücadele başta gelir. Ayrıca tavuğun beslenmesi de önemli bir konudur. Yetiştirme amacına göre (et, yumurta ya da damızlık) beslenme düzeni de değişir. Et ve yumurta üretimi amacıyla yetiştirilen ırklar farklıdır. Türkiye'deki başlıca ırklardan yerli olanlar, hacıkadın, denizli, sarıtepeli, cebeci, gerze; yabancı olanlar; legorn, rodeyland (ya da rot), brahma tavuğu (ya da paçalı tavuk), pilmut vb.dir.

  (gecekusu, 21 Şubat 2011 Pazartesi, 08:28:39)
 5. (bkz: TAVUK CİGER KAVURMA)
  (elsa, 17 Nisan 2012 Salı, 17:55:19 ~ 17:55:51)Bu başlığın linki: BU KONUDA BİLGİ EKLEMEK İSTİYORUM27/07/2005 - 21/09/2018

tamamen eglence amaciyla yapilmi$ olan bizarpedia.com'da yer alan tum icerik bilgi amaclıdır. Bu bilgiler, doğru, guncel ve tam olarak duşunulmemelidir. Hukuki yada tıbbi acıdan yada diğer profesyonel hizmetlerden biri tarafından verilen danışmanlık yada tavsiye niteliğindeki bilgiler ile bir tutulmamalıdır.Bu sitede yer alan bilgilerin sorumluluğu yazarlarına aittir. Telif hakkı ihlali yapıldığını duşunduğunuz bilgi varsa, bu ihlali, admin@bizarpedia.com adresini kullanarak site editorlerine iletebilirsiniz.
tum haklari saklidir
copyright©biz@rpedia.com
firma rehberi Altın, Gümüş ve Döviz haber canlı maç skorları canlı tv izle Commodity sitemap
Add to Google

hit tracker

Derlenme Süresi: 0.23541 sn.